האוניברסיטה העברית בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דוח מצב המדע ל-2019: ישראל מפגרת בקצב גידול הפרסומים האקדמיים

לפי האקדמיה הלאומית למדעים, אנו ממשיכים לרדת בסולם המדינות המשקיעות במחקר. הפיגור נובע ממחסור בהשקעה. עם זאת, איכות המחקרים שמתפרסמים גבוהה
לירן כוג'הינוף
11 בפברואר 2020
07:50

המחקר באקדמיה: צניחה של יותר מ-30% נרשמה בתוך עשור בשיעור הפרסומים המדעיים הישראליים מכלל פרסומי המזרח התיכון. מה שמהווה עדות נוספות למחסור בהשקעה במחקר באקדמיה. כך עולה מדוח מצב המדע בישראל לשנת 2019 של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים שמתפרסם היום (שלישי).

דוח מצב המדע לשנת 2019 שמוציאה האקדמיה הלאומית למדע אחת לשלוש שנים, מעלה שישראל ממשיכה לרדת בסולם המדינות המשקיעות במחקר. לפי הדוח, ב-1998 עמד שיעור הפרסומים המדעיים הישראליים במזרח התיכון על 41.72%. ב-2018, עשור אחר כך, הוא עמד על 11.56% בלבד - פער של יותר מ- 30%.

בגלל עומס ותקציב חסר: המחקר הרפואי מדשדש

בדוח, שעתיד להיות מוגש לוועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת, נכתב שישראל מפגרת בקצב גידול הפרסומים, בהשוואה לזה שבמדינות מתקדמות שגודלן דומה לזה של ישראל, ושבהן קיימת פעילות מדעית איכותית.

עוד נכתב כי היקף המחקר הרפואי בארץ נמוך מאוד, בעיקר בשל העומס הרב ובשל נסיבות תקציביות. רופאים בארץ מתקשים להקדיש מזמנם למחקר רפואי, אך הדבר פוגע בשיפור הטיפול הרפואי הקליני.

באשר למשבר במדעי הרוח, מעלה הדוח כי קידום המחקר בתחום לא זכה למענה הולם. הדבר נוגע במיוחד לאופן חלוקת הכספים למחקר ולתמיכה הממשלתית הקיימת בתחום, הרחוקה מהמקובל במדינות המפותחות.

לא הכל שחור

עם זאת, פרופסור רשף טנא, ממחברי הדוח, אומר כי לא הכל שחור וכי ישראל משקיעה מוציאה מחקריים איכותיים יחסית. אך לדבריו, כדי להתקדם, יש להשקיע יותר. מחברי הדוח סיכמו כי המדע הבסיסי במדינת ישראל סובל מהשקעה קטנה יחסית למדינות בעצימות מדעית גבוהה. לטענתם, מימון המחקר הבסיסי בארץ לוקה בחסר, ובלא הרחבת ההשקעה - ישראל לא תוכל להתחרות בהצלחה במדינות המתקדמות.