העימותים ביפו, היום

עימותים אלימים בין המשטרה לעשרות תושבים ביפו

המשטרה הגיעה בעקבות חשד שנער בן 15 הפר בידוד • אביו של אחד העצורים: "כוחות יס"מ פגעו בו עם הרכב ולא הזמינו אמבולנס" • ח"כ סמי אבו שחאדה: יחס ברוטאלי כלפי אזרחים ערבים
דניאל אלעזר
01 באפריל 2020
18:26
עודכן ב 18:46

עימותים אלימים בין המשטרה למפגינים ביפו: כוחות גדולים של משטרה הגיעו לרחוב יפת ביפו היום (רביעי) לאחר במקום החלה הפגנה בהשתתפות עשרות תושבים. על פי החשד אחד האנשים הפר את הבידוד בו אמור היה לשהות, אך החשד הזה נשלל בהמשך. ארבעה בני אדם נעצרו במהומות.
אביו של אחד מארבעת העצורים, רמדאן אבו עמרה, סיפר: "הגעתי וראיתי ניידות מגיעות לכיוון הבית, ביקשתי מהמשפחה לא להתקרב וראיתי ילד על הרצפה אזוק. ראיתי את אבא של הילד. הילד סירב לתת לשוטרים תעודת זהות במחסום של המשטרה". לדברי האב, כשהגיעו כוחות יס"מ למקום, "הם נתנו לו מכה עם הרכב והוא היה על הרצפה, לא הזמינו אמבולנס, הוא היה זרוק על הרצפה. התרחקתי מהמקום וראיתי את הבן שלי באזור, ביקשתי ממנו שילך הביתה ופתאום שוטרים קפצו עליי, עליו ועל אמא שלו שניסתה להפריד. היא עפה לריצפה, הרימו אותה באוויר, נפתח לה הראש. אני איש ישר, יש לי הרבה חברים במשטרה ואני לא נגדם. אני רק יודע דבר אחד – אם יש לכם בעיה עם מישהו תקחו אותו לתחנה, למה להתחיל לעשות מהומות?".


אימו של הנער שנעצר ועל פי הטענה גם הותקפה על ידי השוטרים, אחלאס מחג'נה,סיפרה: "עמדנו אני והבן שלי והסתכלנו כמו כולם על המעצר שהיה, פתאום השוטרים התחילו להרביץ לכל הבחורים שעמדו שם ותקפו אותי. ביקשתי שלא יגעו בבן שלי כי הוא לא עשה כלום ואז הם חנקו אותי. אני רציתי להפריד ושוטרת דחפה אותי וקיבלתי מכה, היא פתחה לי את הראש, עשתה חתך ויש תפרים. הם לא הסבירו שום דבר. הם לא נותנים לבנאדם לדבר רק רוצים לתקוף וזה מה שקרה. אפילו לא עמדנו ליד האירוע, היינו רחוקים ממנו, הם הגיעו אלינו. אנחנו לא בשטחים, לא רוצים מלחמה".

על פי הודעת המשטרה, חלק גדול מהמשתתפים הבעירו צמיגים, השליחו חפצים לכל עבר ופגעו בשוטרים שהגיעו למקום בעקבות ריבוי המשתתפים והפרות הסדר במקום. גם מסוק משטרתי הוזנק לאירוע. לדברי המשטרה, התושבים "הגיעו למקום באופן מאורגן כשהם מצוידים באבנים, צמיגים וחומרי בערה". המשטרה עצרה ארבעה חשודים בהפרת סדר ובתקיפת שוטרים. "ככלל, משטרת ישראל מכבדת ומאפשרת את חופש המחאה", אמרו במשטרה. "אולם במקרה זה לא זו בלבד שהמונחים הפרו סדר באופן אלים, אלא שהם פעלו בניגוד להנחיות משרד הבריאות ובכך סיכנו את בריאותם, בריאות הסובבים ואף את בריאות השוטרים".


האירוע החל כשהמשטרה ניסתה לעצור גבר שהיה חשד לגביו שהפר בידוד, ולאחר שסירב להזדהות החלו העימותים. בסוף האירוע נודע כי אותו חשוד לא הפר בידוד והוא קיבל קנס כי עבר על התקנות של יציאה למרחב הציבורי במרחק של יותר מ-100 מטרים מביתו. לטענת תושבי האזור השוטרים הכו את החשוד, נער בן 15, ואמו, מה שגרם לרוחות להתלהט.

חבר הכנסת סמי אבו שחאדה מהרשימה המשותפת אמר בתגובה לאירוע: "‏אלימות המשטרה ביפו מוכיחה שוב את היחס הברוטלי שלה כלפי האזרחים בכלל והאזרחים הערבים בפרט. במשבר הקשה של כל העולם אל מול הקורונה, אין איך להבין את את ההתנהגות וההתנהלות של המשטרה. בדרך בה הם נהגו, המשטרה סיכנה את התושבים ביפו ואת כוחותיה בצורה מיותרת".