קורונה

הערכה: יותר מ-400 אלף איש הוצאו לחל"ת יישארו מובטלים גם אחרי הסגר

בכירים במערכת הכלכלה: עוד שלושה שבועות של הסגר - הגירעון יגיע ל-11% • דוח שחובר לבקשת משרד הבריאות: לא לפתוח בשלב ראשון לחזרה לשגרה את בתי הספר והגנים. זאת לאחר שבמסמך שהוגש למל"ל הומלץ על ביטול החופש הגדול
עמית תומר
11 באפריל 2020
18:58
עודכן ב 21:09

חדשות השבת בכאן 11 - שידור חי 

יותר מ-400 אלף איש שהוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת), יישארו מובטלים גם אחרי תום הסגר - כך מעריכים היום (שבת) גורמים במשרד האוצר, בנק ישראל והמועצה הלאומית לכלכלה. עוד הם מציינים כי שלושה שבועות נוספים של הסגר, יעלו את הגרעון בתקציב ליותר מ-11% מהתוצר. הממשלה צפויה לדון בימים הקרובים במתווה של אסטרטגיית יציאה מהמשבר, שאמור להתחיל לצאת אל הפועל אחרי חג הפסח.


בכירים במערכת הכלכלית קוראים להתחיל מיד בתהליך של החזרת מקומות העבודה לפעילות, כדי למנוע פגיעה לא מידתית במשק. לוח הזמנים שמציעים באוצר לממשלה ליציאה מההסגר כולל העלאת מקומות העבודה לפעילות של 50% עד החל מה-19 באפריל. בד בבד, מומלצת חזרה לפעילות של החינוך המיוחד, הגיל הרך והגנים וצמצום מספר הילדים בכיתה.

צפו בריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב


עוד מציעים באוצר כי משבועיים לאחר חג הפסח ועד ל-17 במאי, 85% מהעובדים יחזרו לעבוד, תוך חזרה לפעילות של כיתות א'-ג' וצמצום של מספר הילדים בכיתה. לפי לוח הזמנים המוצע, מחודש לאחר חג הפסח ועד ל-30 במאי תהיה חזרה לפעילות רגילה במקומות העבודה, כפוף להנחיות משרד הבריאות.

בדוח שגיבשו באוצר, דורגו ענפי התעסוקה והמסחר על פי תרומתם לתוצר ולתעסוקה, ועל פי הסיכון לתחלואה שהם עלולים לגרום לו. ההמלצה היא להחזיר בראש ובראשונה את הענפים בעלי הסיכון הבריאותי הנמוך ביותר, שתורמים ברמה המרבית לתוצר, למשל: ענף ההייטק, מפעלי תעשייה גדולים וענף הפיננסים. 

באוצר מעריכים כי הבעיה הגדולה היא בענף הקמעונאות, המתמקד בעיקר בקניונים וחנויות, שבו מועסקים על פי הערכות כ-350 אלף בני אדם. מדובר בענף שבו סיכון ההדבקה גבוה, ולכן במשרד האוצר והבריאות עוד מחפשים פתרון בנושא. המטרה של משרד האוצר היא לחזור לפעילות של כ-50% מהמשק (נתון שאמור לכלול גם אם העובדים מהבית), במשרד הבריאות אומרים כי מבחינת התפשטות הנגיף ישראל עדיין לא מוכנה למהלך כזה. 


ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, אמר בריאיון לירון דקל במהדורת השבוע: "העקומה הכלכלית של ישראל כמעט על סף תהום, המטרה - שכולנו נתחיל לחזור לעבודה אחרי פסח". אמש פורסם בכאן חדשות כי באוצר מבקשים לבחון את האפשרות להחזיר לפעילות בתי עסק ומסעדות באופן דיפרנציאלי. לבקשת שר האוצר משה כחלון, משרד הבריאות התבקש להכין נתונים על מוקדי הדבקה בערים. כך, במקום לסגור ערים שלמות - ייסגרו רק שכונות שבהן יש ריכוזי הדבקה גבוהים.