גן ילדים בירושלים
צילום: פלאש 90

הגננות יעבדו בל"ג בעומר? ההסתדרות חוזרת מהקריאה להתנדב

הארגון חזר בו מהקריאה להתנדב: "לא ניתן לאוצר לנצל את המשבר לפגיעה בכן" • משרד החינוך פנה להסתדרות המורים: מציע לקיים לימודים ויגיעו להסכמות בהמשך. עיריית ירושלים הודיעה על פתיחת הגנים, גם אם הגננות לא יתנדבו
לירן כוג'הינוף
08 במאי 2020
07:52
עודכן ב 16:35

הסתדרות המורים חוזרת בה היום (שישי) מהקריאה לגננות להתנדב בל"ג בעומר. בהודעת הארגון נכתב: "על אף רוח ההתנדבות והמסירות שגיליתן, נוכח התנהלות שערורייתית של משרד האוצר בשעות האחרונות, אין להתנדב בל"ג בעומר. לא ניתן למשרד האוצר לנצל את משבר הקורונה לצורך פגיעה בזכויותכן". 

הבוקר פורסם בכאן חדשות כי בהסתדרות לגננות וקראו להן להתנדב לעבוד בל"ג בעומר, אם הן מעוניינות בכך. הקריאה נעשתה בעקבות פניות רבות של גננות שהביעו רצון לעבוד באותו יום כדי לסייע לתלמידים וליצור רצף חינוכי. עם זאת, בהודעת ההסתדרות הדגישו כי מדובר בחופשה המעוגנות בהסכם הקיבוצי, ולכן רק אלה המעוניינות בכך יבואו להתנדב בעבודה. עיריית ירושלים הודיעה שהגנים ייפתחו בל"ג בעומר והסייעות יקבלו שכר מלא. אם הגננת לא תגיע – העירייה תממן שתי סייעות.

סגן הממונה על השכר במשרד האוצר משה בכר פנה במכתב למזכ"לית ליפה בן דוד והציע למורים ללמד בל"ג בעומר ויגיע להסכמות בנושא בהמשך. במכתבו כתב בכר כי "אנו מציעים שהשנה הלימודים בל"ג בעומר יתקיימו כסדרם, בכפוף להנחיות משרד הבריאות, ויום לימודים זה יילקח בחשבון במסגרת השיח שאנו עתידים לקיים בגין התקופה שבה לא התקיימו לימודים במוסדות החינוך מ-19 באפריל". 

עם זאת גננות רבות יצאה במחאה נגד הודעת הסתדרות המורים. "לא ייתכן שיבקשו מאיתנו להתנדב. זו העבודה שלנו ואנו צריכות לקבל עליה כסף, עם כל הכבוד להורים", כתבה אחת הגננות ברשתות החברתיות. 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד הגיבה ביומן צהריים לקריאה של הגננות לעבוד בהתנדבות ואמרה: "העקרון לפיו עובדי הוראה לא מוותרים על ימי חופשה ללא תשלום נשמר. לא נסכים שיכפו על עובדי הוראה לעבוד ללא תמורה. יחד עם זאת ציבור עובדי ההוראה הוא ציבור מסור והיו גננות שהביעו נכונות לעבוד בהתנדבות בל"ג בעומר כדי לשמור על רצף לכן חשבנו שנכון יהיה שלא נעמוד מנגד ונשתף פעולה. גננות שירצו ורק אלה שירצו יוכלו להתנדב". 

בימים האחרונים גברו פניות של הורים ומורים לפתיחת הגנים גם בל"ג בעומר שיהיה בשבוע הבא. ילדי הגנים אמורים לחזור ללימודים ביום ראשון, אך לצאת ליום חופש ביום שלישי – בהתאם לדרישת ארגוני המורים. עם זאת, ברשויות ברחבי הארץ ערוכים לפתיחת הלימודים באותו יום. 

כמו כן, ראש אגף מעונות היום ומשפחתיים במשרד הרווחה התייחס בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב לפתיחת המעונות והצהרונים ואמר כי הם  "אנו עושים כל מה שאנו יכולים לתת פתרונות להורים. מקווה שהיו לנו פתרונות עוד היום או אפילו במוצאי שבת. הוא הודה: "אין לנו מספיק כח אדם. לא כל המטפלות חוזרת ויש מקום שבהם הביקוש עולה ההיצע". 

לפי מתווה החזרה ללימודים בגני הילדים, הילדים יחולקו לשתי קבוצות ובכל אחת מהן עד 18 תלמידים, בניגוד ל-17 עליו הוחלט במתווה הקודם. הפעילות תתקיים בכל יום עד השעה 14:00, כששלושה ימים ילמדו הילדים בגן ויומיים בבית. ההורים לא יורשו להיכנס או לשהות בגן. 

תגיות:
חינוך