מטוסי אל על
צילום: משה שי, פלאש 90

אל על מאיימת: חייבים מיליארד ש"ח לנוסעים, אבל בלי סיוע מהממשלה - הכסף לא יחזור

אחרי ששיגר לרה"מ מכתב דרישה לסיוע, מנכ"ל החברה אמר ברשת ב: "באוצר החליטו לשלוח את החברה לפירוק". נתניהו ידון בעניין המשבר באל על עם פקידים במשרד האוצר
שרון עידן
13 במאי 2020
11:41
עודכן ב 12:35

המשבר באל על: החברה חייבת יותר ממיליארד שקלים לנוסעים. כך עולה ממכתב ששיגר המנכ"ל גונן אוסישקין לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו קרא לסייע לחברה. אם אל על תפורק, אמר המנכ"ל, הכסף לא יחזור לנוסעים. הסיכוי של הנוסעים, שיהיו אחרוני הנושים במצב כזה, לקבל את כספם חזקה הוא אפסי.

במכתבו כתב אוסישקין כי משרד האוצר הוא זה שהחליט לפרק את אל על, דווקא אחרי שהחברה הציגה תכנית התייעלות בהיקף של מיליארד שקלים וחצי בכל שנה, למשך שבע שנים. אוסישקין איים כי פירוק אל על ייפגע בביטחון הלאומי ויגרום לאובדן פרנסה של כעשרת אלפים בתי אב ומטוסים.

ראש הממשלה נתניהו צפוי להיפגש היום עם פקידים במשרד האוצר לדיון בעניין אל על. עם זאת, בחברה טוענים כי הבקשות האחרונות שהציבו במשרד אוצר לשיקום החברה כבלתי אפשריות והיא לא תוכל לעמוד בהן.

אוסישקין לרשת ב: "סגירת אל על תהיה הרסנית"

בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אמר מנכ"ל החברה כי "אל על לא מבקשת מימון של חברה פרטית על ידי אזרחים, אלא הלוואה". זאת לדבריו, "כמו כל חברה בעולם שביקשה סיוע. מעולם לא פנינו לאף גורם במדינה כדי לקבל עזרה. אבל האירוע שאנחנו מתמודדים מולו גדול מדי. גם החברות הרזות והיעילות בעולם קיבלו סיוע של מיליארדים. המדינה מעמידה הלוואות ומענקים להרבה מאוד חברות ועסקים בישראל, זה לא אחד על חשבון השני".

אוסישקין המשיך ואיים: "האלטרנטיבה של סגירת אל על היא הרבה יותר הרסנית, וההשלכות של אי סיוע לחברת התעופה יהיו מרחיקות לכת הרבה מעבר לסיוע שהחברה מבקשת. 700 מיליון שקלים ייעלמו מהתל"ג בכל שנה, הכסף לנוסעים לא יחזור, הרבה מטוסים ייעלמו ועשרות אלפי בתי אב ייכנסו למעגל האבטלה. זה לא עוד אירוע שהוא מכה קלה בכנף".

"מי יישאר פה כשייפלו טילים?"

"זו אמנם לא תעשייה ביטחונית", הוא אמר, "אבל אנחנו שומרים על העורק התעופתי בישראל ומחלצים ישראלים מכל מקום בעולם. אנחנו מטיסים מאות טונות של מטענים חיוניים למערכת הבריאות. מה יקרה כשייפלו פה טילים, מי יישאר פה?".

לטענתו, לפי צעדי ההתייעלות שהחברה הציעה, "אנחנו מבטיחים להחזיר את כל הכסף עד השקל האחרון". אולם "לאור הדרישות החדשות של משרד האוצר, החברה לא תוכל לשרוד. באוצר החליטו לשלוח את החברה לפירוק. אי אפשר לתאר מצב שבו תייר שמגיע מארה"ב הולך לבידוד של 14 יום, זה פשוט לא עובד".

בסיום דבריו פנה אוסישקין לראש הממשלה ואמר: "אנחנו מבקשים שתנחה את האוצר לרדת מהדרישות המופרזות, על מנת שאנחנו לא נהיה הסנונית הראשונה של קריסת חברות במשק הישראלי".