נתניהו וגנץ
צילום: דוברות הכנסת, עמוס בן גרשום

ברוב של 73 תומכים: הכנסת אישרה את הקמת הממשלה החדשה

יריב לוין נבחר ליו"ר הכנסת • נתניהו וגנץ הצהירו אמונים במליאה • גנץ: זו אחדות או מלחמת אחים | משביעים ממשלה
כתבי כאן חדשות
17 במאי 2020
11:59
עודכן ב 18:25

שרי הממשלה ה-35 נשבעו היום (ראשון) אמונים אחרי שהכנסת אישרה את הקמת הממשלה החדשה. חברי הכנסת העניקו אמון לממשלה ברוב של 73 חברי כנסת, מול 46 מתנגדים. לאחר מכן עלו כל אחד מה-37 השרים לדוכן במליאת הכנסת, הצהירו אמונים ובכך סיימו את המשבר הפוליטי בתום שלוש מערכות בחירות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התחייב כי יעמוד בהסכם הרוטציה עם בני  גנץ בעוד שנה וחצי והשיב בעניין בחיוב לשאלת כאן חדשות. מליאת הכנסת בחרה בחבר הכנסת יריב לוין לתפקיד יו"ר הכנסת ה-23. 71 חברי כנסת תמכו בו והוא החליף בתפקיד את בני גנץ שיושבע כשר הביטחון וראש הממשלה החליפי. 

קודם לכן, בנאום שפתח את הדיון להשבעת הממשלה במליאה אמר נתניהו כי הוא ובני גנץ החליטו למנוע בחירות רביעיות מתוך אחריות. "הבחירות העמיקו את הקיטוב בעם וגבו מחיר כבד לקופת המדינה. עלות למשק מבחירות רביעיות היתה עצומה. שלא לדבר על האמון במדינת ישראל. לעומת זאת, העלות הנוספת של ממשלת האחדות היא 85 מיליון שקלים לשנה שזו עלות נמוכה לאין שיעור מבחירות רביעיות". נתניהו רמז לצורך בכניסתה של ימינה לממשלה: "הגיע הזמן שכל מי שמאמין בזכותנו על כל ארץ ישראל יצטרף לממשלה שלנו. כל נושא הריבונות עומד על הפרק רק כי עמדתי אישית לקדם אותו. דנתי בכך עם מייק פומפאו בשבוע שעבר".


נתניהו ציין כי כל השותפים לממשלה, ובעיקר הליכוד, נדרשו לפשרות וגם ויתורים כואבים "החלטנו להסיט הצידה את המחלוקות ולהתייצב כתף אל כתף אל מול האתגרים שהקורונה מציבה בפנינו". נאומו של נתניהו הופרע כמה פעמים בקריאותיהם של חברי האופוזיציה שמחו על כהונתו ערב פתיחת משפטו כשהוא נאשם בפלילים. חברי הכנסת יוסף ג'בארין ועופר כסיף מהרשימה המשותפת הוצאו מן האולם.

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר בנאומו: "תם המשבר הפוליטי הגדול בתולדות המדינה. הגיע הזמן לסיים את עידן השיסוי והפילוג ולהתחיל עידן פיוס. היו שתי אפשרויות - אחדות או מלחמת אחים. העם אמר תפסיקו לריב ותתחילו לעבוד".


גנץ הוסיף: "הצטרפנו עבור מערכת הבריאות שחייבת לקבל כלים לקראת חזרת הנגיף. נצטרך להעביר תקציב מדינה ויהיו בו החלטות קשות. עבודה רבה לפנינו. בעת הזו ישראל צריכה ממשלת אחדות שמייצגת חלקים נרחבים בעם. אחרי למעלה מעשור תם עידן ממשלת חצי העם. אנחנו כאן גם עבור אלו שהרגישו שאין להם קול בהנהגת המדינה. טובה ממשלה שבה יהיו ויכוחים מרים וגם דברים טובים".

גנץ פנה לנתניהו: "כל אחד מאיתנו היה מעדיף להרכיב ממשלה אחרת. שנינו בחרנו בהחלטה הקשה והנכונה עבור האזרחים. גם לך לא היה קל. החלטת לחלוק את הגה השלטון וקבעת תאריך ליום בו נתחלף. זו החלטה אמיצה והגונה". גנץ פנה לשותפיו לשעבר יאיר לפיד ומשה יעלון: "רצינו שתהיו חלק ממסע האחדות. יכולנו להיות חזקים יותר ולהביא את הכוח לידי ביטוי בצורה משותפת. עצוב לי שבחרתם לפרק אותנו". חבר הכנסת מיקי לוי מיש עתיד התפרץ לעברו בצעקות: "עזוב אותנו במנוחה".

האזינו לשידור בכאן רשת ב:

יו"ר האופוזיציה הנכנס, יאיר לפיד עלה לנאום אחרי נתניהו וגנץ ותקף: "הבניין הזה איבד היום סופית את אמונם של אזרחי ישראל. אין כבר שום קשר בין הפוליטיקה לבין החיים האמיתיים של אנשים אמיתיים. בבניין הזה, בפוליטיקה, הקורונה היא תירוץ לעשות מסיבה מושחתת על חשבון משלמי המיסים. לזה אתם קוראים ממשלת חירום? 52 משרדים. יש בישראל נכון להיום פחות מ-50 מונשמים מקורונה. יש יותר שרים וסגני שרים ממונשמים.  אפשר לשים שר ליד המיטה של כל חולה קורונה. זה לא רק הבזבוז, זה הזלזול. הזלזול המוחלט במצוקה של הישראלים. בחיים האמיתיים של אנשים אמיתיים, אדם עם שלושה כתבי אישום לא יכול להיות סגן מנהל בית ספר, רופא במחלקה פנימית. הוא לא יכול להיות נהג של שר. הוא לא יכול להתקבל לבה"ד 1. להיות קצין בצה"ל. אף אחד לא יפקיד כיתת חיילים בידי אדם עם כתבי אישום".


בנאומו ציין נתניהו כי ציפי חוטובלי מיועדת לכהן כשרה לענייני התיישבות ומיועדת לתפקיד בחו״ל, אז תוחלף בצחי הנגבי שיכהן בינתיים כשר ללא תיק. בלילה ערך ראש הממשלה סבב פגישות עם בכירי הליכוד. השר יובל שטייניץ דחה את הצעתו של ראש הממשלה נתניהו לשמש השר להשכלה גבוהה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, אך בעקבות פגישה נוספת בין השניים החליט נתניהו להשאירו בתפקיד שר האנרגיה, ללא נושא המים.

עוד הוחלט הבוקר כי זאב אלקין ימונה לשר ההשכלה הגבוהה וכן לשר המים. יואב גלנט ימונה לשר החינוך הבא. השרה גילה גמליאל תשמש בממשלה הבאה השרה להגנת הסביבה. שר הכלכלה היוצא אלי כהן יהיה שר המודיעין. השר גלעד ארדן ימונה לשר לשיתוף פעולה אזורי עד למינויו הצפוי בעוד כמה שבועות לשגריר ישראל בארצות הברית ובאו"ם. מזכיר הממשלה צחי ברוורמן צפוי להמשיך בתפקידו גם בממשלה ה-35 בכהונת נתניהו.

נתניהו נפגש לפנות צוהריים עם חבר הכנסת ניר ברקת שלו ייעד את תיק האוצר במערכת הבחירות והודיע לו כי לצערו לא הסתייע למנותו לשר בכיר לפני השבעת הממשלה. "אעשה מאמץ גדול לשלב את ברקת לתפקיד בכיר בממשלה בהמשך הדרך״, אמר נתניהו. ברקת הודיע כי הוא מברך על הקמת הממשלה החדשה ושמח שתרם את חלקו למען המטרה, גם אם לא יכהן כשר. "אני רץ למרחקים ארוכים ואמשיך לפעול בכל כוחי למען המדינה האהובה שלנו בכנסת ובכל תפקיד אותו אמלא בעתיד", אמר ברקת.

הבוקר נפגש גם גדעון סער עם ראש הממשלה והתבשר כי לא ייכלל בהרכב הממשלה ולא ימונה לשר. כך גם צחי הנגבי. מקרוביו של השר הנגבי אמרו כי הוא יצא מהפגישה אמש עם ראש הממשלה נתניהו מאוכזב וכעוס. אבי דיכטר קיבל באכזבה את ההחלטה שלא להעניק לו תיק בממשלה הבאה אך הודיע היום כי ימלא את תפקידו בגאווה ובגאון כחבר כנסת מן המניין. "לצערי, ראש הממשלה נתניהו החליט שלא למנות אותי כשר בממשלתו. גם בשיחתנו הלילה לא שמעתי נימוק שיכול לשכנע אותי או כל אדם אחר, מדוע לא נמצאתי ראוי על ידו לתפקיד של שר ולחבר קבינט ביטחוני. יחד עם זאת, אני איש ליכוד ואדם ממלכתי המכבד החלטות שקיבל מי שהסמכות בידו ולכן אתמוך בממשלה שבה מכהנים לא מעט מחברי הקרובים בליכוד ובכלל, ומאחל להם בהצלחה".