ניב לובטון
באדיבות המשפחה

התאבדות החייל שמצ"ח ניסתה לגייס כמקור: רב סרן יודח

חשיפת כאן חדשות | שורת קצינים יינזפו בפרשה שבה ניסו שני רכזי מודיעין לגייס את ניב לובטון, חניך בקורס מ"כים, כמקור של המשטרה הצבאית החוקרת, דבר שהביא להתאבדותו. הרמטכ"ל קבע: "זה אירוע קשה ביותר"
כרמלה מנשה ומשה שטיינמץ
25 במאי 2020
15:00

חשיפת כאן חדשות: מפקד מצ"ח באר שבע לשעבר יודח, קצינים יינזפו: הרמטכ"ל אביב כוכבי קיבל היום (שני) את מסקנות ועדת הבדיקה בנושא התאבדותו של ניב לובטון, חניך בקורס מ"כים, לאחר שנעשה ניסיון לגייסו כמקור של המשטרה הצבאית החוקרת על ידי שני רכזי מודיעין, שנגדם הוגשו כתבי אישום. 

כפי שנחשף בכאן חדשות, הוועדה הצביעה על "כשלים בדרך פעילותו של מערך המודיעין במצ"ח". הרמטכ"ל החליט על שורת צעדים פיקודיים: מפקד מצ"ח באר שבע הקודם, קצין בדרגת רס"ן, הודח, לא ישרת בתפקידי פיקוד וקידומו יעוכב במשך שש שנים. מפקד מרחב דרום במצ"ח (סא"ל) ננזף על ידי ראש אגף כוח אדם. שרשרת הפיקוד בביסל"ח - שם שירת ניב לובטון - המח"ט, המג"ד והמ"פ, ננזפו פיקודית "בשל תפקוד לא מספק בשלב החיפושים לאחר היוודע דבר היעדרותו".

הרמטכ"ל קבע שמדובר באירוע חמור שהסתיים במותו הטראגי של לוחם, והדגיש כי: "העיקרון המוביל בצה"ל הוא 'האדם יקר'. זהו עיקרון שחייב להנחות את כל המפקדים והחיילים. מעיקרון זה נגזר הציווי להיות רגיש לאדם, לדאוג לצרכיו ולטפל בכל אירוע בחרדת קודש וביראת חיים".

הבדיקה בעניין התנהלות יחידת מצ"ח הצביעה על מספר תקלות ושגיאות. החמורה שבהן היא התנהלות רכזי המודיעין בכך שלא דיווחו על סימני המצוקה שגילה החייל בשיחות איתם, ובכך שלאחר היוודע דבר היעדרותו לא שיקפו את רגישות המקרה.


צוות המומחים הצביע על כשלים בדרך פעילותו של מערך המודיעין במצ"ח וציין כי חובת המפקדים ואנשי מערך המודיעין, בכל הרמות, לוודא קיום של תהליכים יסודיים, כיבוד זכויותיהם ודאגה קבועה למצבם הפיזי והנפשי של החיילים.

כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות, בעקבות החקירה הוגשו בספטמבר 2019 כתבי אישום נגד שני רכזי המודיעין, המייחסים להם עבירות של ידיעות כוזבות, אי קיום פקודה והתנהגות שאינה הולמת.

הרמטכ"ל קיבל באופן מלא את כלל הלקחים, המסקנות וההמלצות שהוצגו על ידי ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, מפקד זרוע היבשה, אלוף יואל סטריק, וחברי צוות המומחים.

"זהו אירוע קשה ביותר ועלינו לעשות הכל כדי שאירוע כזה לא יחזור על עצמו", אמר כוכבי. "פעולות של בירור, איסוף מודיעין, חקירה וכיוצא באלה, צריכות להיעשות ברגישות, התעניינות ודאגה לחייל. זהו אירוע כואב ומצער מאין כמוהו, והמשטרה הצבאית החוקרת נדרשת להפיק לקחים ולהטמיעם באופן מיידי".

הרמטכ"ל הורה על נקיטת שורת צעדים מערכתיים, ובהם חיזוק מערך המודיעין של מצ"ח ועדכון נהלי העבודה של המערך; גיבוש נוהל מעודכן המפרט את הפעולות הנדרשות מצד מפקדים במקרה של חייל חסר ביחידה, לרבות פעולות החיפוש הנדרשות; עדכון הנהלים בנוגע לסדר הפעולות במקרה של חייל נעדר במצ"ח, במערך הנפגעים וביחידות ועל פעולות רבות נוספות.

הרמטכ"ל הדגיש את חשיבות המאבק המתמשך במניעת אובדנות בצה"ל: "עלינו לעשות הכל ולהפוך כל אבן, כדי ללמוד ולהשתפר מכל אירוע במטרה למנוע, ככל הניתן, מקרים קשים אלה".