מטוסי אל על
צילום: משה שי, פלאש 90

ועד עובדי אל על: הטייסים מחזיקים את ההנהלה כבת ערובה

ועד העובדים במכתב חריף להנהלה: "הטייסים כופים על החברה הסכמים שמרוקנים את קופת החברה ומסכנים את המשך קיומה" • ועד הטייסים: "280 מטייסי החברה התגייסו בתנאים לא תנאים תוך סיכון מקצועי ובריאותי, חלקם אף נדבקו בקורונה"
שרון עידן
25 במאי 2020
14:32

ועד העובדים בחברת אל על פרסם היום (שני) מכתב חריף להנהלה נגד טייסי החברה. במכתב מוחה הוועד על כך שלמרות שרבים ממטוסי החברה מקורקעים בעקבות השלכות משבר קורונה, כ-50% מטייסי החברה הוחזרו לעבודה בשכר מלא, זאת בעוד שכ-90% מעובדי החברה נמצאים בחל"ת. עוד צויין במכתב כי נציגי הטייסים דורשים להחזיר טייסים נוספים לעבודה.

הטייסים בתקופה זו מופעלים על פי שיטת סניוריטי, כשהטייסים הוותיקים והיקרים ביותר שמרוויחים משכורות גבוהות הוחזרו לעבודה. זאת במקום להפחית הוצאות בתקופה שבה משלם המסים ישקם את אל על.

עוד כותבים נציגי הוועד במכתב: "שוב אנו עדים לבריונות ולסחטנות שמפעילים הטייסים באל על. יותר מ-90% מעובדי החברה נמצאים בחל"ת, ועתידם התעסוקתי תלוי בין שמיים לארץ, בעוד הטייסים כופים על החברה פעם נוספת הסכמים שמרוקנים את קופת החברה ומסכנים את המשך קיומה של חברת אל על".

"הטייסים מחזיקים את ההנהלה ואת ההסתדרות כאחד, כבני ערובה, ומתנהלים כגנבים בלילה, מאחורי גבה של נציגות הועובדים המשותפת", תקפו בוועד. "בעוד שעובדי החברה מכל המגזרים – תחזוקה, מינהל ודיילים, שחלקם הגיעו לפת לחם בתקופת החל"ת הממושכת - מבינים את גודל השעה ואת המצב הקריטי שבו נמצאת אל על, עסוקים טייסי החברה, שגם כך שכרם גבוה במאות אחוזים משכרם של יתר עובדי החברה, בדאגה אך ורק לעצמם".

עוד נכתב במכתב כי "נציגות העובדים לא תאפשר לטייסים להמשיך לחלוב ולהרוס את החברה, ולעשות בה ככל העולה על רוחם, בחסות ההסתדרות, ולכן עצרה נציגות העובדים את ישיבת המשא ומתן שהתנהלה הבוקר בין ההנהלה לטייסים, בהשתתפות נציגי איגוד התחבורה בהסתדרות".

תגובת ועד הטייסים לפרסום המכתב: "הטייסים הודיעו מיומו הראשון של המשבר שיירתמו לצעדי התייעלות ויעשו הכול כדי לשמור על קיום החברה. לצערם של הטייסים מגזרים מסוימים בחברה ממשיכים לחיות בעולם של טרום המשבר ופועלים בכל דרך כדי לסכל את תכנית ההבראה של החברה ולהפיל את הבית על יושביו, לשון הודעת וועד טייסי אל על".

אל על ממתינה לחבילת סיוע ממשלתית בדמות ערבות מדינה. לדברי מנכ"ל החברה, גונן אוסישקין אל על חייבת יותר ממיליארד שקלים לנוסעים, שלא יחזרו במידה והחברה תפורק.

תגיות:
אל על