-

מה אפשר לתת לטייקון שכבר יש לו הכול? מיליארדים מהפנסיה שלנו

למה האנשים שמנהלים לנו את הפנסיה מתעקשים פעם-אחר-פעם לתת מיליארדים לטייקונים, בידיעה שזה לא הולך להיגמר טוב?
שאול אמסטרדמסקי
17 ביוני 2020
18:17

יצחק תשובה עומד לקבל מתנה של מיליארדים מהאנשים שמנהלים את הפנסיה שלנו. השאלה היחידה שאני שואל היא - למה? למה האנשים שמנהלים לנו את הפנסיה נותנים פעם-אחר-פעם מיליארדים לטייקונים בידיעה שזה לא הולך להיגמר טוב?

יצחק תשובה חייב שישה מיליארד שקלים לאנשים האלה. הוא לווה מאיתנו כסף, אבל עכשיו הוא מתקשה להחזיר כי החברות שבבעלותו נמצאות בבעיות. אז הוא בא לאנשים שמנהלים את הפנסיה שלנו ואומר: תנו לי קצת זמן, אני אחזיר לכם אחר כך, ובתמורה אני אתן לכם קצת יותר כסף כריבית.

לאנשים האלה יש בחירה: ציפור אחת ביד – תשובה אומר "אתם רוצים שאני אחזיר את הכסף עכשיו? אחזיר רק חצי", או שתי ציפורים על העץ – הוא יחזיר יותר, מתישהו. אולי. אולי לא.

העניין הוא שזאת כל פעם אותה מנגינה. ב-2011, כשלתשובה היו בעיות בחברת הנדל"ן שלו "דלק נדל"ן", הוא אמר "חבר'ה, תנו לי רק דחייה של כמה חודשים, יהיה בסדר". זה נגמר בזה שבספטמבר 2012 הוא שמט חובות ביותר ממיליארד שקל. הסדר החוב הגדול ביותר שהיה במדינת ישראל אי פעם.

האמת שזה לא רק תשובה. זה ככה עם כולם. נוחי דנקנר, בזמנו, כשעוד היה ב"איי-די-בי", אמר "חבר'ה, אני בסך הכול צריך דחייה של שנה וחצי". זה נגמר בהסדר חוב, איבוד החברה וכלא. גם אליעזר פישמן, שפעם היה טייקון, אמר ב-2009 "לא רוצה תספורת, רק ביקשתי זמן". גם זה נגמר ביאבוד החברה, הסדר חוב ופשיטת רגל.

זה לא בהכרח מה שיקרה לתשובה, אין לי שמץ של מושג מה יקרה. אני רק לא מבין למה להאמין שהפעם זה יהיה אחרת. צריך לקחת את מה שיש, ובפעם הבאה פשוט לא להלוות לאנשים האלה יותר. זה הכול.