-
הדס פרוש, פלאש 90

משבר תקציבי? הסתיימה ללא הסכמות פגישת נתניהו וגנץ בנושא התקציב החד-שנתי

בפגישה עם רה"מ ושר האוצר, גנץ לא שוכנע בצורך בכך על פני תקציב דו-שנתי כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני. אישור תקציב לשנה בלבד מותיר פתח ליציאה לבחירות בסוף השנה הנוכחית
עמיחי שטיין וליאל קייזר
18 ביוני 2020
10:57
עודכן ב 16:34

ברקע המתיחות הגוברת בין הליכוד לכחול לבן: הסתיימה ללא הסכמות הפגישה שהתקיימה היום (חמישי) בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון וראש הממשלה החלופי בני גנץ ושר האוצר ישראל כ"ץ בנושא תקציב 2020. גנץ לא שוכנע בפגישה בצורך להעביר תקציב חד שנתי בלבד, בניגוד להסכם הקואליציוני שקובע תקציב דו שנתי. נתניהו וגנץ ידונו בנושא שוב בארבע עיניים בימים הקרובים.

להכרעה אם התקציב יגובש לשנה הנוכחית או שיהיה דו שנתי לשנים 2021-2020,  השלכות פוליטיות משמעותיות שכן אישור תקציב לשנה בלבד מותיר פתח ליציאה לבחירות בסוף השנה הנוכחית. 

נתניהו יקיים היום התייעצות כלכלית בנושא התקציב בהשתתפות שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ, שר האוצר ישראל כץ, שר הכלכלה אלי כהן, ובכירים במשרדי הכלכלה והאוצר. גורמי מקצוע, בהם החשב הכלכלי וראש אגף תקציבים באוצר, טוענים כי צריך להעביר תקציב מהיר בספטמבר לשנת 2020.

לדבריהם, יש צורך בתקציב מידי כדי לענות על הדרישות המיידיות של המשק והשלכות משבר קורונה. עוד הוסיפו הגורמים כי עם קבלת המידע על התנהגות הכלכלה והמגפה בחורף, יש להעביר תקציב שני לשנת 2021. אמש העריך שר האוצר ישראל כץ, בריאיון לשאול אמסטרדמסקי בתוכנית "משחקי הכיס", כי התקציב יהיה חד שנתי. הוא הוסיף כי כל הדרגים המקצועיים במשרדו תומכים בכך.