האוניברסיטה העברית
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נשיא האונ' העברית: יש בחינות שאי אפשר להימנע מלעשות בקמפוס

פרופ' אשר כהן טוען כי הופתע מההצעה לקיים מבחנים במוסדות להשכלה גבוה מרחוק • קבינט הקורונה דחה את ההכרעה בנושא למחר
לירן כוג'הינוף
28 ביוני 2020
08:05
עודכן ב 14:10

נשיא האוניברסיטה העברית פרופ' אשר כהן, אמר היום (ראשון) כי הופתע מההצעה לקיים מבחנים במוסדות להשכלה גבוה מרחוק. בריאיון שהעניק לרן בנימיני בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אמר פרופ' כהן כי איש לא התייעץ איתו ועם אנשיו. לדבריו, האוניברסיטה העברית הצליחה עד כה להמשיך את שגרת הלימודים והמבחנים מרחוק, אך יש מבחנים שיש הכרח לעשות אותם בקמפוס ולא בבית. "אם קבינט הקורונה יתעקש על מבחנים מרחוק, יהיה חשש לגורלו של הסמסטר והסטודנטים ייפגעו", הוסיף. בתוך כך, בישיבת קבינט הקורונה שהתקיימה היום הוחלט לדחות למחר את ההכרעה בשאלה האם המבחנים במוסדות להשכלה גבוהה יתקיימו מרחוק.

מוקדם יותר היום טענו הסטודנטים כי אין שמירה על הנחיות משרד הבריאות בזמן המבחנים. הסטודנטים התריעו על התרופפות בשמירה על ההנחיות, חששו להידבק בקורונה ודרשו לעבור למבחנים מהבית.

יושבת ראש אגודות הסטודנטים שי פודלר טענה שאי אפשר לאכוף את ההנחיות. לדבריה, "רוב המבחנים של הסמסטר הזה הולכים להיות באופן פרונטלי בקמפוס. במצב כזה אין באמת אפשרות אמיתית לאכוף את נהלי משרד הבריאות והמשמעות היחידה היא פגיעה בבריאות של אלפי צערים וצעירות. אם אני סטודנטית בעברית ומתגוררת עם בן משפחה שהוא בסיכון, אני מסכנת גם אותו. זה בעצם נותן לי את האפשרות לבחור בין היכולת שלי לסיים את השנה האקדמית לבין הבריאות של המשפחה שלי. הפתרון היחיד למצב ההזוי הזה הוא אחר ורק מבחנים מקוונים והערכות חלופיות".

באוניברסיטת אריאל סיפרו הסטודנטים על התרופפות גדולה בהנחיות משרד הבריאות. הם טענו שבדיקת החום לא תמיד מתבצעות בשערי הכניסה. הם מצביעים על ההתקהלות לפני המבחנים ואי עטיית מסכות ושמירה על מרחק – כנקודת תורפה.

דניאל סלמון יושב ראש אגודת הסטודנטים באוניברסיטת אריאל טוען שההנחיות נתפסות כהמלצה בלבד: "חייבים להתעורר, לא הגיוני שאחרי סמסטר שלם שנערך באופן מקוון סטודנטים יאלצו לסכן את עצמם או בני משפחתם. ביום חמישי האחרון היו 3,000 סטודנטים באוניברסיטה, והנחיות משרד הבריאות פחות היו שם. אי אפשר לשמור על ההנחיות בסדר גודל כזה וגם ראיינו את בשטח. נמאס לנו להיות שפני הניסיון של האוניברסיטאות"

סטודנטים במוסדות אקדמיים אחרים פנו לכאן חדשות והביעו חשש להדבקה המונית וחוסר התחשבות מצד המוסד החינוכי. אחד הסטודנטים בטכניון הודה בפוסט שלסטודנטים משתלם יותר לשקר ולספר שאין להם תסמיני קורונה, כדי שלא להפסיד מבחן גם אם הם חשים שלא בטוב. חבר הכנסת יוראי להב-הרצנו מיש עתיד פנה בשאילתה דחופה לשר אלקין האחראי על ההשכלה הגובהה בעניין חלופות מבחנים לסטודנטים בבידוד. 

מהטכניון נמסר בתגובה: "על פי מדיניות בריאות הציבור הנוכחית הטכניון נערך לקיום הבחינות באופן פיזי בקמפוס. סטודנטים השייכים לקבוצות סיכון כהגדרתן על פי הנחיות משרד הבריאות יטופלו פרטנית על ידי היחידה לקידום סטודנטים, ובהתאם לנסיבות יוחלט אם יקבלו את ההתאמות הנדרשות. לגבי סטודנטים שנבצר מהם להשתתף בבחינת סמסטר  או במתכונת החלופית להערכה מסכמת - עקב בידוד או, חלילה, עקב הידבקות במחלת הקורונה – הטכניון אימץ נוהל לבחינה חלופית. הטכניון פועל ללא לאות כדי לשמור על הרמה האקדמית ובה בעת להתחשב בסטודנטים ובמציאות המיוחדת של מגפת הקורונה".

מאוניברסיטת אריאל נמסר כי "האוניברסיטה פועלת על פי הנחיות משרד הבריאות ועושה ככל שביכולתה לדאוג לקיומן של הבחינות ולסיום הגשת ההערכות החלופיות, בהתאם ללוח הזמנים האקדמי. זאת על מנת לאפשר ככל הניתן לסטודנטים לסיים את הסמסטר בזמן תוך שמירה על רמה אקדמית גבוהה. בחירת אופן ההערכה נקבעה לאחר היוועצות בין דיקני הפקולטות וראשי המחלקות תוך חשיבה על התאמת אופי הקורס ותכניו לאופן ההערכה. המבחנים בקמפוס מתנהלים באופן סדיר ועל פי הנהלים".