מוריקונה עם זכייתו לראשונה בפרס האוסקר, פברואר 200
צילום: גטי אימג'ס

המלחין האיטלקי זוכה האוסקר אניו מוריקונה הלך לעולמו

מוריקונה שיצר את פסקולי הסרטים "הטוב, הרע והמכוער" ו"סינמה פרדיסו" היה בן 91. הסרט האחרון בו לקח חלק היה "היו זמנים בהוליווד" של הבמאי קוונטין טרנטינו שיצא בשנה שעברה
מאיה ראכלין
06 ביולי 2020
11:23

המלחין האיטלקי זוכה האוסקר אניו מוריקונה הלך לעולמו הבוקר (שני) באיטליה. על פי הודעה שפרסמה סוכנות הידיעות האיטלקית ANSA, מוריקונה בן ה-91 מת בנסיבות טבעיות בבית חולים ברומא בה אושפז לפני כמה ימים בעקבות פציעה.

נעימת הנושא של הסרט "הטוב, הרע והמכוער" (1966)

מוריקונה נמנה על המלחינים הנודעים ביותר בתעשיית הקולנוע. את פרסומו הרב קנה בשנת 1966 בזכות פס-הקול של המערבון "הטוב, הרע והמכוער" של הבמאי סרג'יו לאונה. בהמשך הלחין את פסי-הקול של הסרטים הידועים "הבלתי משוחדים" של הבמאי בריאן דה פלמה ו"סינמה פרדיסו" של הבמאי ג'וזפה טורנאטורה. מוריקונה אחראי ליצירת פסי-קול של 19 סרטים בסך הכול.

נעימת הנושא של הסרט "המקצוען" (1981)

לאחר שהיה מועמד לחמישה פרסי אוסקר בהם לא זכה, הוענק לו בשנת 2007 פרס אוסקר לשם כבוד על תרומתו למוזיקה בקולנוע. בשנת 2016 זכה שוב בפרס האוסקר על המוסיקה שהלחין לסרטו של הבמאי קוונטין טרנטינו "שמונת השנואים". בשנה שעברה שיתף שוב פעולה עם טרנטינו כשהלחין את פס-קול הסרט "היו זמנים בהוליווד".

נעימת הנושא של הסרט "סינמה פרדיסו" (1989)

זמן קצר לאחר שנודע על מותו של מוריקונה, ספד לו ראש הממשלה האיטלקי ג'וזפה קונטה. "נזכור תמיד את גאונותו האמנותית בהכרת תודה אין סופית של המאסטרו מוריקונה", צייץ קונטה בחשבון הטוויטר שלו. הוא הוסיף כי יצירתו של מוריקונה שגרמה לעם האיטלקי לחלום ולהתרגש תישאר לעד בתולדות המוסיקה והקולנוע.

נעימת הנושא של הסרט "בעבור חופן דולרים" (1964)