מליאת הכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: היית כתב במחנה, היום אתה צייצן המחנה; לפיד: החוזה איתך נגמר

מהומה בדיון 40 חתימות בכנסת • ח"כ זוהר לחברי האופוזיציה: "השמאל מסוכן, אתם מסיתים" • ליברמן: "קואליציה של צבועים"; בנט: "אין לי עניין להיכנס לממשלה המנופחת והאטומה" • הכנסת דחתה את הצעות חוק פסקת ההתגברות והקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות
זאב קם ויערה שפירא
05 באוגוסט 2020
09:06
עודכן ב 16:34

מליאת הכנסת קיימה היום (רביעי) דיון 40 חתימות המחייב את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להיוות נוכח בו. כשעלה לנאום אחרי מתקפות מצד חברי האופוזיציה, בחר נתניהו להתייחס למאבק בהתפשטות נגיף קורונה דווקא ואמר: "גם אם הייתי מביא חיסון לקורונה ושלום עולמי הייתם שואלים כאן למה רק עכשיו. חברי בשמאל - אתכם העובדות לא מעניינות, אצלכם הכל פוליטי. אנחנו נלחמים במחלה והשמאל נלחם בממשלה".

דיון 40 חתימות במליאת הכנסת, בנושא: "קריסת השירותים החברתיים"

נתניהו תקף בנאומו את יו"ר האופוזיציה ואמר "לפיד, אל תבנה על ההפגנות ואל תתפור חליפות. אבל תדע שהשותף שלך איימן עודה קרא לראש הממשלה "מחבל" ואתה לא אמרת כלום". לפיד שעלה לנאום אחריו, ענה: "אני מזכיר לך ראש הממשלה שאתה שכיר פה. הבית לא שלך. המפגינים באים לבלפור כי זה הבית שלך אלא שלהם. הם באו להגיד לך שהחוזה שלך נגמר".

בהתייחס לניהול המאבק במגפת קורונה, אמר לפיד: "המשבר הזה בא לכולנו בזמן רע אבל לך בזמן רע במיוחד - אחרי 14 שנה כראש ממשלה, בשיא העייפות, באמצע מלחמה משפטית, בדיוק כשהדמוקרטיה נראית לך כמו משהו מנג'ס - אפשר להבין, אבל אסור לקבל את זה. זה גדול מכולנו מר נתניהו, זה לא עליך, זה לא עלי, זה על מדינת ישראל".


ראש הממשלה עלה שוב לנאום והמשיך לתקוף את לפיד: "אבי אמר לי שמה שחיוני לראש ממשלה בישראל זה שתהיה לו השכלה. היית כתב במחנה, היום אתה צייצן המחנה - יש עוד כמה דברים שאתה צריך לעשות באמצע כדי להיות ראש ממשלה". יו"ר האופוזיציה השיב: "חבל שאביך לא הציע לך לכבד אנשים סביבך".


נתניהו התייחס להפגנות מול מעונו בימים האחרונים, ואמר: "לוקחים רבע מנדט של השמאל, ומציגים כהפגנות המונים. מדובר בהפגנות של אנרכיסטים, לא של כאלו שנפגעו מהקורונה. יש שם ביזוי של סמלי המדינה וקריאות לפגוע בראש הממשלה. יש שם מייצגים מיניים וולגאריים נגד רעייתי. אף אחד מכם לא יצא נגד זה". כמה מחברי האופוזיציה שהפריעו לנתניהו בנאומו הוצאו מהכנסת בהם מאי גולן, יוליה מלינובסקי, אלי אבידר, יזבק, תמר זנדברג וקטי שטרית.

יו"ר ימינה ושר הביטחון לשעבר, נפתלי בנט, טען קודם לכן בנאומו כי ביקש להיפגש עם ראש הממשלה בנושא הקורונה כמה וכמה פעמים: "במארס, העברתי לך תכנית לאומית ראשונה לטיפול בקורונה בעודי שר הביטחון. ביוני, כשהכל היה נראה טוב ורגוע, הוצאתי תכנית נוספת. אין לי עניין להיכנס לממשלה המנופחת והאטומה אבל אני כן רוצה לעזור".


יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, מתח ביקורת חריפה על הממשלה בנאומו: "אתם קואליציה של צבועים. הגיע הזמן שנוריד אתכם מהבמה". יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר, הגיב לביקורות שנשמעו מצד חברי האופוזיציה, ותקף חזרה: "כל מה שמעניין איתכם זה להפיל את ממשלת נתניהו - אתם פשוט מתמקדים בשנאה".

ח"כ זוהר המשיך לתקוף את חברי האופוזיציה, ואמר בהתייחס להפגנות מול מעון ראש הממשלה: "השמאל הוא מסוכן. לא הימין. הרי ערב ערב קוראים לרצח ראש הממשלה ומשפחתו. איפה הגינוי שלך יאיר לפיד כמי שמוביל את מחנה השמאל? את מה שאתם מגנים אתם עושים בעצמכם באותן הפגנות. אתם מסיתים יותר ויותר כי השנאה עיוורה את עיניכם".

יו"ר הקואליציה התייחס גם למחלוקת בין כחול לבן לליכוד בנושא תקציב המדינה - חד או דו-שנתי - וקרא לכחול לבן "להתעשת ולהעביר תקציב חד שנתי במהירות ולמנוע בחירות". השר יועז הנדל בחר להתייחס בנאומו למשבר בקואליציה, ואמר כי "אנחנו בימים קריטיים. השיח על בחירות מבזה ומנותק והוא הדלק למדורת הכאוס. כל המשוגעים מכל הצדדים צריכים לרדת מהגג. מי שרוצה בחירות שיגיד את זה בקול ולא יסתתר ולא יעשה ספינים".

נדחתה הצעת חוק של יש עתיד להקמת ועדת חקירה בנושא פרשת הצוללות 

בד בבד, הכנסת דחתה הצעת חוק של יש עתיד להקמת ועדת חקירה בנושא פרשת הצוללות ברוב של 48 מתנגדים מול 19 תומכים. חברי כחול לבן לא התייצבו להצבעה שכן התקזזו עם הרשימה המשותפת. יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד תקף את ראשי כחול לבן בטוויטר: "בני גנץ וגבי אשכנזי ואיתם כל מפלגת כחול לבן נעדרו מההצבעה של הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות. מכרו את ביטחון המדינה בשביל כסא. אין גבול לבושה". גנץ התייחס בישיבת סיעתו להיעדרות חברי המפלגה מההצבעה בעניין הצוללות, שבה הוחלט שלא יתמכו, ואמר: "זה מה שנדרש מאיתנו".

הצעת החוק פסקת ההתגברות של איילת שקד נפלה ברוב של 71 מתנגדים

מוקדם יותר, הכנסת דחתה את הצעת החוק של חברת הכנסת איילת שקד (ימינה) על פסקת ההתגברות. 71 חברי כנסת התנגדו להצעה, ורק חמישה תמכו בה. חלק מחברי יהדות התורה וש"ס הצביעו נגד ההצעה בנימוק כי "אסור לאפשר הטרלות של הקואליציה". חברי הכנסת של הליכוד נעדרו מההצבעה. יו"ר כחול לבן, בני גנץ, כינס ישיבת סיעה שהתקיימה בנוכחות חלק מהחברים בה, ואמר לחברי הכנסת: "שמח שהצלחנו להפיל את פסקת ההתגברות".

שקד הודתה לפני ההצבעה כי הסיכוי שפסקת ההתגברות תעבור נמוך ותקפה את המפלגות החרדיות. "החרדים למרות ההצהרות הפומפוזיות שלהם, ככל הנראה לא יתמכו. כנראה שגם הליכוד וגם החרדים מגישים לניסנקורן את הערכים של הימין על מגש של כסף", אמרה בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם ח"כ איילת שקד

סגן השר אורי מקלב מיהדות התורה הגיב על ההאשמות ותקף: "פסקת ההתגברות הייתה דרישה של יהדות התורה ערב הקמת הממשלה. אנחנו לא צריכים את שקד בשביל להעביר את פסקת ההתגברות. איזו נדוניה מביאה שקד שהיא דורשת מאיתנו לתמוך בהצעה שלה? אנחנו צריכים לחזק את הקואליציה ולכן אנחנו לא נתמוך בהצעה שלה". שקד הגיבה בתוכנית - "אני מכבדת ומעריכה את סגן השר מקלב".

פסקת התגברות היא סעיף בחוק יסוד המאפשר לכנסת לתת תוקף לחקיקה הסותרת חוק יסוד זה. מטרתה של פסקת התגברות, על פי תומכיה, היא לאזן את הכוח הרב שנמצא בידי בית המשפט העליון מאז המהפכה החוקתית.