ריבלין עם גנץ ונתניהו, ארכיון
צילום: קובי גדעון לע"מ

הנשיא שוחח עם ראשי הקואליציה כדי למנוע את פיזור הכנסת ביום שני

ריבלין אמר בפגישותיו כי לא יעלה על הדעת שסוגיית אישור התקציב היא שתביא אותנו למערכת בחירות רביעית
אוריה אלקיים
20 באוגוסט 2020
15:56

הנשיא ראובן ריבלין מקיים בימים האחרונים שיחות עם ראשי מפלגות הקואליציה כדי למנוע את פיזור הכנסת ביום שני. בשיחותיו הדגיש הנשיא כי לא יעלה על הדעת שסוגיית אישור התקציב היא שתביא אותנו למערכת בחירות רביעית. הוא הבהיר כי אף שקיימת חשיבות נעלה לכיבוד הסכמים, אם אישור התקציב הוא אכן המכשול היחידי למניעת בחירות, על כל ראשי הקואליציה להתגמש בעניין זה. 

הנשיא הזהיר כי אם תהיה מערכת בחירות נוספת, יגיע אמון הציבור בנבחריו לשפל קשה. הוא ציין כי לאחר שלוש מערכות בחירות בתוך פחות משנה האזרחים חשים מרומים ומלאי חשש. לדבריו, "אם נגזר עלינו להגיע לכך, עלינו להבטיח שאנו יוצאים אליהן בשקיפות מלאה, כשהציבור מבין בדיוק מדוע. אסור לנו לתת לתקציב להיות הסיבה".

הבוקר דווח בכאן רשת ב כי בליכוד הציעו לכחול לבן הצעה חדשה ולפיה ידלגו על אישור תקציב 2020 ויעברו ישירות לעבוד על תקציב 2021, כשהמשמעות היא לכאורה ללכת לקראת כחול לבן ולהתחיל לעבוד מעכשיו רק על תקציב 2021 בלי לאשר בכנסת את תקציב 2020.

אלא שגם על פי ההצעה הזו עדיין נשאר לנתניהו אותו חלון יציאה לבחירות בחודש מארס 2021, וזו הסיבה שבכחול לבן נוטים להתנגד להצעה ודורשים להתמקד כרגע רק באישור החוק שמאריך את המועד הסופי לאישור תקציב המדינה ב-100 ימים נוספים. על נושא זה כרגע אין הסכמה בין הצדדים.

שר התרבות והספורט, חילי טרופר מכחול לבן, אמר הבוקר לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב, כי העסק כרגע לא עובד מספיק טוב ואסור לקחת את ישראל בפעם הרביעית לבחירות בתוך משבר קורונה אלא לנסות לייצב את המצב. "בשבוע הבא יוכח אם מדובר בטריקים ושטיקים או באחריות לאומית", אמר טרופר.

האזינו לריאיון בכאן רשת

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר אמר בתוכנית כי אי אפשר לעשות תקציב דו שנתי בזמן שיודעים שבעוד כמה חודשים נהיה בגל שלישי בחורף ולא יודעים מה יהיה סך ההוצאה של המדינה. "אי אפשר לומר למשרדי הממשלה להסתמך על תקציבים מסוימים ואח"כ לעשות להם קיצוץ של 15% שבו הם לא יוכלו לעמוד. זה חוסר אחריות".

האזינו לריאיון בכאן רשת