ניצב שמעון לביא וניצב קובי שבתאי
פלאש 90

בלעדי: הניצבים והחקירה הגנוזה

קצינים בכירים במשטרה, שמעון לביא וניצב קובי שבתאי, נחשדו בהפרת אמונים • ראשת מח"ש סירבה לפתוח בחקירה • מח"ש: לאחר הליך בדיקה מעמיק הגיעה מח״ש למסקנה שאין חשד סביר לעבירות פליליות על ידי מי מהמעורבים
רועי ינובסקי
09 בספטמבר 2020
22:50
עודכן ב 22:58

חשיפה: ראש מח"ש קרן בר מנחם סירבה לפתוח בחקירה פלילית נגד שני קצינים מכהנים, למרות דרישת חוקרי מח"ש, בעקבות ממצאים שעלו בבדיקה סמויה שהעלו חשד כי הנחו להעביר מידע חסוי לחברה פרטית. התיק עבר לטיפול משמעתי במשטרה, שם החליטו לגנוז אותו בלי טיפול. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11.

ראשת מח"ש, קרן בר מנחם (צילום: לע"מ)

לפני כשנה וחצי המידע הגיע מתוך גורמים במשטרה, שהבחינו בהתנהלות פלילית לכאורה, אל עורך הדין פיני פישלר - וזה העביר את המידע למח"ש. בהמשך פנה עו"ד פישלר למשטרה כדי לברר על הטיפול בנושא, ונמסר לו כי הנושא עבר לדין משמעתי ונגנז. לפי המידע, מפקדי מרחב שרון בעבר, ניצב שמעון לביא וניצב קובי שבתאי, הנחו להעביר מידע מהמסוף המשטרתי לניצב בדימוס גבי גל, שעבד עבור חברת הרכבים שלמה סיקסט. במהלך הבדיקה זומנה לעדות קצינה במרחב שאימתה את הדברים, וציינה כי המידע הועבר לניצב בדימוס גל על פי בקשותיו.

העברת מידע ממסוף המשטרה לידי חברה פרטית אסורה, והחוקרים סברו שיש מקום לפתוח בחקירה פלילית. במח"ש גם ביצעו שורה של פעולות לאמת את החשדות - מחקרי תקשורת שהראו דפוס. הבדיקות במסוף המשטרתי התבצעו בדיוק לאחר השיחות של אותה קצינה עם ניצב בדימוס גל. לפי החשדות שנבדקו, לניצב בדימוס גל היה אינטרס כלכלי במידע המשטרתי והמעבר שלהם לשטחי הרשות. 

אלא שאז נכנסו לתמונה מנהלת מח"ש קרן בר מנחם ופרקליט המדינה שי ניצן. בניגוד לעמדת החוקרים הם העבירו את התיק לטיפול המשטרה, שמינתה את ניצב אלון לבבי לקצין בודק - אלא שהוא החליט לא לנקוט בצעדים, וגם מחלקת המשמעת לא עשתה דבר. העיתוי של סגירת התיק היה קריטי. לביא היה רגע לפני קבלת דרגת ניצב ומינויו למפקד מחוז צפון. חקירה הייתה מעכבת זאת. 

יש לציין כי פעם אחר פעם נחקרים במח"ש שוטרים שעשו שימוש במידע המשטרתי בניגוד לנהלים.

תגובת מח״ש 

לאחר הליך בדיקה מעמיק הגיעה מח״ש למסקנה, על דעת פרקליט המדינה והמשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, כי אין חשד סביר לעבירות פליליות על ידי מי מהמעורבים. עם זאת סברה מח״ש כי יש מקום לבדוק את התנהלות הגורמים השונים במסגרת הליך קבו״ד. ההחלטה הועברה למ״מ מפכ״ל וליועצת המשפטית של המשטרה.

ראוי להבהיר כי אף מעט הבדיקות שנעשו לא נעשו במאגרי מידע דוגמת המרשם הפלילי, ולא היה בהן כדי לפגוע בצנעת הפרט. עוד עלה כי עצם ביצוען של הבדיקות לא הוסתר, אלא נעשה בשקיפות, ובמטרה לקדם פעילות לאכיפת גניבת כלי רכב ולא עלה כל חשד, ולו הראשוני ביותר, לקבלת טובת הנאה כלשהי מצד גורם משטרתי תמורת ביצוע הבדיקות. בהתאם לכך הוחלט כי האפיק המשמעתי הינו הדרך המתאימה לטיפול בנושא. 

תגובת המשטרה

המידע נבדק כבר בעבר ונטחן עד דק, הן על ידי מח"ש והן על ידי מחלקת משמעת. בבדיקת מח"ש לא נמצא כל חשד לביצוע עבירה פלילית. בנוסף מונה קצין בכיר בדרגת ניצב לבדיקת הנושא שבסיומה המליץ על גניזת התיק. כל ניסיון לשוב ולעלות את הנושא חוטא לאמת, ופוגע בשמם הטוב של קצינים ערכיים ומוערכים.

תגובת ניצב בדימוס גבי גל

לא נעשתה, נעשית או תיעשה פעילות אסורה על פי כל דין או בניגוד לכללי האתיקה והמשמעת. תמיד נסייע ללחימה בפשיעה, וכידוע היא נרחבת. נתרום את חלקנו בלחימה בפשיעה ככל יכולתנו, בהתאם לאמות המידה הראויות והשקופות כפי צוין בתגובת מח"ש.