אבו מאזן, ארכיון
צילום: פלאש 90

הרשות הפלסטינית: המהלך הבחרייני - בגידה

הרשות הורתה אמש לשגרירה בבחריין לשוב להתייעצויות בעקבות ההודעה על נרמול הקשרים עם ישראל • טורקיה גינתה את המהלך: "מעודד את ישראל להישאר באופן קבוע בשטחים הפלסטיניים הכבושים" • איראן: עקב ההסכם בחריין תהיה שותפה לפשעי ישראל
כתבי כאן חדשות
12 בספטמבר 2020
07:37

בכיר ברשות הפלסטינית גינה אמש (שישי) את המהלך של בחריין לנרמול הקשרים עם ישראל ואמר כי "זו בגידה בסוגיה הפלסטינית". הרשות הפלסטינית הורתה לשגרירה בבחריין לשוב להתייעצויות. מההנהגה הפלסטינית נמסר: "הצעד הוא פיצוץ היוזמה הערבית לשלום והחלטות הקהילה הבין לאומית והארגונים הערבים והאיסלאמיים". 

טורקיה גינתה את את הצעד שנקטה בחריין, ואמרה כי הוא "מעודד את ישראל להישאר באופן קבוע בשטחים הפלסטיניים הכבושים". שר החוץ של ירדן, איימן א-ספאדי, הגיב על ההודעה ואמר כי על ישראל לנקוט צעדים הכרחיים כדי להשיג שלום הוגן וכולל באזורנו, ולחדול מפעולות המערערות את פתרון שתי המדינות. הוא הדגיש כי על ישראל לסיים את הכיבוש הלא חוקי בשטחי הפלסטינים. 

איראן הגיבה גם היא על ההסכם: בחריין תהיה שותפה לפשעי ישראל. יועץ מיוחד בפרלמנט האיראני כתב בטוויטר: ״המנהיגים הלא זהירים של בחריין ואיחוד האמירויות סוללים את הדרך למזימה הציונית. הם צריכים ללמוד אישור מההיסטוריה. מחר כבר יהיה מאוחר מדי", כך אמר חוסיין אמיר-עבדוחלה, שכיהן בעבר גם כסגן שר החוץ של איראן.

דובר חמאס, חאזם קאסם, אומר כי הצטרפות "המדינות הללו" לנרמול היחסים עם ישראל הופך אותן למשתפות פעולה עם עסקת המאה "שהיא תוקפנות על העם הפלסטיני", כלשונו. דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שיהאב, אומר כי מדובר במפלה מדינית חדשה וצפויה אחרי שהליגה הערבית נתנה חסות לעזיבת הקונצנזוס הערבי סביב יוזמת השלום הערבית.

בהודעת המדינות אמש נמסר כי ישראל ובחריין ינרמלו את הקשרים ביניהן ויכוננו יחסים דיפלומטיים מלאים. הוסכם על הקמת שגרירויות ומינוי שגרירים, טיסות ישירות בין המדינות ומיזמים לשיתוף פעולה במגוון תחומים. בחריין נענתה בחיוב להזמנתו של הנשיא טראמפ להצטרף לישראל ולאיחוד האמירויות בטקס החתימה בבית הלבן ביום שלישי.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, מאיה ראכלין ועומרי חיים