טראמפ, נתניהו ואבו מאזן
צילום: גטי אימג'ס, אי-פי

מה גרם לטראמפ לשנות את דעתו על אבו מאזן?

בספר החדש של בוב וודוורד נטען שהנשיא האמריקני שינה את המדיניות כלפי הרשות אחרי שנתניהו הראה לו סרטון מזויף של אבו-מאזן מזמין רצח
מאיה ראכלין
12 בספטמבר 2020
11:26

ספרו החדש של בוב וודוורד טוען כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שינה את המדיניות כלפי הרשות הפלסטינית, אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו הראה לו סרטון מזויף של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, מזמין רצח. כך פורסם היום (שבת) בעיתון הבריטי האינדיפנדט.

בזמן אחד הביקורים של נתניהו בוושינגטון, בשנה הראשונה של טראמפ בבית הלבן, טראמפ אמר שהוא מאמין שממשל נתניהו, ולא הפלסטינים, הוא שמונע את הליך השלום. בספר החדש שפורסם השבוע, וודוורד טוען שטראמפ שינה לחלוטין את הטון כלפי הסוגייה, אחרי הביקור שלו בישראל במאי 2017.

לפי הספר, בזמן הפגישה עם נתניהו בתל אביב, היועץ הבכיר של טראמפ ג'ארד קושנר, הזניק את מי שהיה אז שר החוץ רקס טילרסון, בגלל סרטון שנתניהו הציג לטראמפ ו"הכעיס אותו". "תראה את זה, לא יאומן, אתה חייב לראות את זה" אמר טראמפ לטילרסון, ואז הוא הראה לו מה שלטענתו נראה כמו סרטון מפוברק של יו"ר הרשות הפלסטינית, מזמין רצח של ילדים. "זה הבחור שאתה רוצה לעזור לו?" שאל נתניהו את טראמפ.

כשנתניהו עזב את החדר, אמר טילרסון לטראמפ: "אדוני הנשיא, אתה מבין שהדבר הזה מזויף?". "זה לא מזויף", השיב טראמפ: "הם הקליטו את הבחור אומר את זה". למחרת, כשטראמפ נפגש עם עבאס בבית לחם, הוא כינה אותו "שקרן" ו"רוצח". בשנה שחלפה מאז, ביטל טראמפ את כל הסיוע האמריקני לטריטוריה הפלסטינית. כבר ב-2017 היו דיווחים על הצעקות בשיחה בין טראמפ ואבו מאזן בבית לחם.