טראמפ עולה למסוק בדרך לבית החולים
צילום: רויטרס

טראמפ פונה לבית חולים צבאי בוושינגטון לבדיקות והשגחה

אחרי שנודע כי חלה בנגיף קורונה הבוקר, הבית הלבן הודיע כי הנשיא, שסובל מסימפטומים קלים, ימשיך לעבוד מבית החולים • לנשיא ניתן קוקטייל של נוגדנים לנגיף • בני משפחתו של הנשיא נבדקו לנגיף ונמצא שלא נדבקו, מלבד רעייתו מלאניה • המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ו ביידן: זו תזכורת לכולנו עד כמה צריך לקחת את הנגיף הזה ברצינות
נתן גוטמן ומואב ורדי
02 באוקטובר 2020
04:10
עודכן ב 01:32

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שאתמול דווח כי נדבק בנגיף קורונה, הועבר לטיפול והשגחה בבית חולים צבאי סמוך לוושינגטון הבירה. בהודעת הבית הלבן נכתב כי לנשיא סימפטומים קלים אך מתוך "יתרת זהירות ולפי המלצת הרופאים, הנשיא יעבוד מהמשרדים הנשיאותיים בבית החולים 'וולטר ריד' בימים הקרובים". אחרי הגעתו לבית החולים, פרסם הנשיא בחשבון הטוויטר שלו סרטון ובו אמר כי "אני חושב שמצבי בסדר, אנחנו הולכים לבדוק את זה" וכן הודה לציבור על התמיכה בו. 

רופאו של הנשיא, ד"ר שון קונלי, דיווח לתקשורת הערב כי טראמפ "תשוש, אבל במצב רוח טוב". הרופא מסר כי טראמפ קיבל עירוי של קוקטייל נוגדנים כצעד מניעתי, וכן אבץ, ויטמין די, פאמוטידין, מלטונין ואספירין. כלי תקשורת אמריקנים דיווחו שבין התסמינים מהם סובל הנשיא חום, צינון, נזלת ושיעול. בהודעת ד"ר קונלי נמסר כי רעיית הנשיא מלאניה מרגישה טוב, מלבד כאב ראש קל, וכן ששאר בני משפחתו של הנשיא נבדקו ולא נמצאו כנושאים את הנגיף.

בעצרת בחירות במישיגן, נשא דברים יריבו של טראמפ בבחירות לנשיאות ארצות הברית, ג'ו ביידן ואמר כי הוא מתפלל לשלומו של טראמפ וכי "זה לא עניין של פוליטיקה, זו תזכורת לכולנו עד כמה צריך לקחת את הנגיף הזה ברצינות". בקמפיין ביידן לנשיאות הודיעו כי יסירו את כל המודעות השליליות שפרסמו נגד טראמפ.

בנו של הנשיא, אריק, כתב בטוויטר כי ״דונאלד טראמפ הוא גיבור אמיתי. הוא ילחם בנגיף בחוזק שבו הוא נלחם עבור העם האמריקני כל יום, מבקש מכם להתפלל איתי להחלמתו״. הנשיא לשעבר אובמה אמר באירוע התרמת כספים הלילה כי "למרות שאנו נמצאים באמצעו של מאבק פוליטי, אנחנו שולחים איחולי החלמה לנשיא".

טראמפ הודיע על היבדקותו הבוקר בציוץ וכתב: "נתחיל בתקופת הבידוד והשיקום באופן מיידי. נעבור את זה יחדיו". הנשיא הודיע שנדבק בנגיף לאחר שהופ היקס, היועצת הבכירה שלו, אובחנה כחיובית לקורונה. ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח איחולי החלמה: "כמו מיליון ישראלים, אנו חושבים על שניהם ומאחלים להם החלמה מהירה". 

מלאניה טראמפ צייצה גם כן בחשבון הטוויטר שלה: "אנו מרגישים טוב ודחינו את כל האירועים הקרובים שלנו. תוודאו שאתם שומרים על עצמכם ונעבור את זה יחד". נשיא רוסיה ולדימין פוטין שלח מכתב לנשיא ובו כתב: "אני בטוח שהאופטימיות והרוח הטובה שלך יעזרו לך להתמודד עם הווירוס המסוכן הזה". 

בחלוף כמה שעות, עדכן עיתון הניו יורק טיימס כי לטראמפ תסמינים קלים וכי היה רדום בגיוס התרומות שלו בבדמינסטר. עוד דווח כי החל מאמש דנו פקידי הממשל באפשרויות הטיפול בנשיא. בהמשך אישר גורם בבית הלבן את הפרטים על מצבו.

כתבת הבית הלבן של CNN טוענת כי קבוצה מצומצמת של בכירים ידעה על כך שהיקס אובחנה חיובית לקורונה כבר מאתמול בבוקר (שעון ארה"ב). למרות זאת, טראמפ הגיע לאירוע בניו ג'רזי ודוברת הבית הלבן, ששהתה גם היא עם היקס, קיימה מסיבת עיתונאים.

היועצת של טראמפ טסה במסוקו של טראמפ בימים האחרונים והייתה בצוותו בעת העימות הנשיאותי. לאחר ההודעה כי היועצת נדבקה, טראמפ ורעייתו הוכנסו לבידוד. העימות הבא בין טראמפ וג' ביידן צפוי להתקיים ביום חמישי בעוד כשבועיים. רשת NBC פירסמה את רשימת האנשים שנסעו בימים האחרונים עם היקס. הרשימה כוללת את ילדיו של טראמפ - דונלד ג'וניור, אריק ואיוואנקה, יחד עם ג'ארד קושנר, ראש סגל הבית הלבן מארק מאדווז, והיועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן.

בד בבד, טראמפ ביטל עצרת בחירות בלה-קרוס שבמדינת וויסקונסין, עיר המוגדרת "אדומה", והעתיק את האירוע לג'יינסויל, עיר שבה התחלואה בקורונה נמוכה בשיעור ניכר. בכך נענה הנשיא האמריקני לבקשתם של מושל וויסקונסין וראש עיריית לה-קרוס, שניהם מהמפלגה הדמוקרטית. עם זה, מטה הבחירות של טראמפ קבע עצרת נוספת בוויסקונסין - בעיר גרין ביי שמוגדרת אף היא "אדומה".

בתוך כך, שלטונות קנדה השכנה חוששים מגל שני של קורונה, חמור מהגל שפקד את המדינה בחודש מאי, בעיקר בשני המחוזות המאוכלסים ביותר - אונטריו וקוויבק. התחלואה בקוויבק גבוהה במיוחד, ראש הממשלה פרנסואה לגו אמר כי באמצע אוגוסט היה ממוצע הנדבקים היומי 50 ואילו כעת הוא עומד על 900. מספר החולים המאושפזים כמעט ושילש עצמו. מספר הנדבקים היומי במגמת עלייה - בשבוע החולף אובחנו בממוצע בכל יום כמעט 1,600 נשאים חדשים, כ-200 פחות מהשיא שנרשם בחודש מאי.

חברת "אמזון" אמרה מוקדם יותר כי כמעט 20 אלף מעובדיה אובחנו נשאים מאומתים או נשאים בסבירות גבוהה של הנגיף, אך מציינת כי זה שיעור נמוך בכ-40% לעומת התחלואה בציבור הרחב בארצות הברית. בהודעה ראשונה מסוגה על התחלואה בקרב עובדיה, אמרה ענקית המכירות המקוונות כי במשך כשלושה שבועות בספטמבר נבדקו כמעט 1.4 מיליון עובדים ב"אמזון" וברשת המרכולים "הול פודס מרקט" השייכת לה. החברה הוסיפה כי בחודש הבא יגדל ל-50 אלף מספר הבדיקות היומיות שתערוך לעובדיה ב-650 אתרים.