אדי ואן היילן
צילום:

אחרי מאבק ממושך בסרטן: גיטריסט להקת ואן היילן הלך לעולמו בגיל 65

אדי ואן היילן הוכנס להיכל התהילה של "הרוק אנד רול" ב-2007, ונחשב לאחד מגדולי נגני הגיטרה בכל הזמנים
מתי ברנהרט
07 באוקטובר 2020
08:41

הגיטריסט האגדי ומייסד שותף של להקת ואן היילן, אדי ואן היילן, הלך אמש (שלישי) לעולמו לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן בבית החולים סנט ג'ון בסנטה מוניקה שבקליפורניה. אישתו, ג'אני, הייתה לצידו יחד עם בנו וולפגנג, גרושתו ולרי ברטינלי ואלכס אחיו.

אף על פי שהיה מעשן כבד במשך שנים, הוא האמין שחלה בסרטן הגרון כתוצאה ממבחר גיטרות מתכת שנהג להחזיק בפיו לפני יותר מ-20 שנה. עם זאת, הוא המשיך להשתתף בקונצרטים ולתרגל מוסיקה עם בנו שהפך לגיטריסט בלהקה ב-2006.

בנו וולפגנג ספד לו, וכתב בטוויטר: "הוא היה האב הטוב ביותר שיכולתי לבקש אי פעם. כל רגע ששיתפתי אותו על הבמה ומחוצה לה היה מתנה. הלב שלי שבור ואני לא חושב שאי פעם אחלים לחלוטין מהאובדן הזה – אוהב אותך אבא".

אדי ואן היילן נולד בהולנד בחודש ינואר 1955. אביו היה מוזיקאי מקומי ובילדותו הוא החל ללמוד נגינה על פסנתר ולאחר מכן על גיטרה. בגיל 8 הוא היגר עם משפחתו לארצות הברית. הוא הקים את להקת הרוק הקלאסית "ואן היילן" בפסדינה ב-1972 עם אחיו אלכס, הגיטריסט מייקל אנתוני והסולן ודיוויד לי רות'. אדי שימש ככותב השירים הראשי באלבום הבכורה שלהם ב- 1978 שהצליח בענק ונחשב לאחד מאלבומי הבכורה הגדולים בהיסטוריה עם מכירות של יותר מ-10 מיליון עותקים בארצות הברית לבדה.

אדי עצמו נחשב לאחד הגיטריסטים הטובים והמשפיעים בכל הזמנים, שעשה לעצמו שם לראשונה עם הסולו שלו בסרט "Eruption". הלהקה המשיכה לייצר שורה של להיטים בהם "Runnin with the Devil", "Unchained", "Hot for" Teacher", "Panama" ו- "Jump".

ב-1982, אחרי חמישה אלבומים מצליחים, בעקבות התנגשויות רבות עם סולן הלהקה דייוויד לי רות', ביקש ואן היילן מג'ין סימונס להצטרף במקום הגיטריסט המקורי שלה, אייס פרהלי, שעזב באותה תקופה. אחיו של אדי, אלכס, יחד עם סימונס, שכנע אותו להישאר בלהקה. באותה שנה אדי  השתתף בלהיט הפופולרי של מייקל ג'קסון "Beat It" וביצע את סולו הגיטרה המפורסם.

למרות שחלק מחברי ואן היילן התחלפו, אדי ואלכס היו הקבועים בלהקה. אדי ואן היילן הוכנס להיכל התהילה של "הרוק אנד רול" ב-2007, ונחשב באופן נרחב לאחד מגדולי נגני הגיטרה בכל הזמנים. הוא הותיר אחריו את אשתו, ג'אני ובנו.