-

עושים היסטוריה: היום שבו צמרת האוצר ננטשה סופית

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, עזב את התפקיד שלו ביום חמישי - ונישארו לראשונה בלי אף אחד. לא חשב כללי, לא ראש אגף תקציבים וגם לא מנכ"ל אוצר. אה, וגם אין תקציב
שאול אמסטרדמסקי, דעה
30 באוקטובר 2020
07:06

ביום חמישי עשינו היסטוריה. אתמול, החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, עזב את התפקיד של, ואנחנו נישארו לראשונה בלי אף אחד. לא יהיה חשב כללי, לא יהיה ראש אגף תקציבים, וגם לא יהיה מנכ"ל אוצר, וגם אין תקציב.

בקיצור, כל הצמרת הבכירה של משרד האוצר איננה, התפוגגה, ואין מי שמחליף אותם. ואתם יודעים מה החלק הכי מטומטם בסיפור הזה? שיש כבר מועמד להחליף את חזקיהו, שר האוצר הביא אחד, אבל הממשלה לא מצליחה לאשר אותו. אתם יודעים למה? כי הם לא מוכנים לאשר את המינוי של אבי ניסנקורן לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים.

באימא שלי, וזה לא רק הוא, יש שורה ארוכה של בעלי תפקידים שלא מאשרים אותם: מפכ"ל קבוע, פרקליט מדינה, אפילו יושב ראש למועצה לכבלים ולוויין קבוע ועוד שורה ארוכה של מינויים שרק מחכים שמישהו כבר ימנה אותם.

ואתם יודעים למה זה לא קורה? כי ממשלת האחדות, זאת שהוקמה על הליכוד וכחול לבן, שהוקמה בשביל לתפקד ולרוץ קדימה עם הקורונה וזה, הממשלה הזאת לא מצליחה להחליט אפילו על זה. ויש לנו לא ראש ממשלה אחד, יש לנו שניים, אחד רגיל ואחד חליפי והם לא מצליחים לסכם ביניהם איך מתקדמים מפה.

חבר שלי שאל אותי: "תגיד, מה זה חשוב שאין חשב כללי?". אז זה חשוב כי החשב הכללי, החשכ"ל, הוא שומר הסף הבכיר של משרד האוצר. הוא האיש שצריך לעמוד בלחץ כשבאים הפוליטיקאים והמפלגות ורוצים כסף לאיזה מקורב או לאיזו עמותה, הוא הבן-אדם שאומר: "זה לא עומד במנהל תקין, זה כסף ציבורי זה לא עובד ככה".

אז אותו אין עכשיו, וגם את ההוא שצריך לבנות את המדיניות הכלכלית ולהמליץ לממשלה, גם אותו אין ואת הבן-אדם שצריך לנהל את כל האירוע הזה, גם אותו אין. אין, כי הממשלה מתנהגת כמו גנון. וזה הזכיר לי את סרטון הבחירות ההוא של נתניהו לפני 200 שנה.

נתניהו נכנס כזה לגן ומנהל את הגנון עם כל הפוליטיקאים האחרים. "חבל על הזמן, אי אפשר להמשיך עם גן הילדים הזה. כדי לנהל מדינה צריך ממשלה חזקה ויציבה", הוא אומר. אז הגנון הזה, זו עכשיו הממשלה הנוכחית. נתניהו צריך גננת? בוא נביא לו גננת.