בית העלמין הצבאי בקרית שאול
צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

פרסום ראשון: חללי צה"ל שאינם יהודים ייקברו בצמוד לחללים יהודים

נוהל חדש שגיבש משרד הביטחון יחד עם הרבנות הצבאית ביטל את הנוהג הקיים מאז 2017 - הפרדה של שני מטרים בין החללים. לפי הפשרה שהושגה, לא-יהודים ייקברו 20 סנטימטרים נמוך יותר מיהודים, ובין הארונות תהיה חציצה • שר הביטחון גנץ: שמח שנמצא פתרון הלכתי שמכבד את ההלכה ואת חללי צה"ל
משה שטיינמץ
02 בנובמבר 2020
20:16

אחרי שנים של הפרדה בבתי העלמין הצבאיים: חללי צה"ל שאינם יהודים ייקברו בשורה אחת וללא הפרדה נראית לעין מהחללים היהודים. כך פורסם לראשונה בחדשות הערב (שני) בכאן 11. כיום נקברים חללים שאינם יהודים במרחק שני מטרים מהקבר האחרון בשורה.


על פי הנוהל החדש שגובש במשרד הביטחון בתיאום עם הרבנות הצבאית, חלל שאינו יהודי ייקבר בעומק של 20 ס"מ עמוק יותר משאר הקברים בשורה, וסביב ארון הקבורה תותקן מחיצה נוספת מבלוקים או ממתכת, אך לא תהיה הפרדה פיזית בין קברי יהודים לשאינם יהודים.

לאורך השנים התעוררו סערות כאשר חיילי צה"ל שאינם יהודים נקברו מחוץ לחלקות הקבורה. ב-2017 גובש נוהל חדש שהכניס את החללים הלא יהודים לשורה – אך במרחק של שני מטרים מהקבר האחרון. בדרך כלל הותקן ספסל או ניטע עץ בין הקבר האחרון לקבר של החלל שאינו יהודי, במטרה לטשטש את הבדל המרחק. כבר אז התנגדו רבנים רבים להכנסתם של החללים שאינם יהודים לחלקות.  

משרד הביטחון מסר בתגובה לפרסום כי "במהלך השנים היו דיונים עם הרבנות הצבאית בנוגע לאופן הקבורה, על מנת לאפשר קבורת חללי מערכות ישראל אחד בסמוך לשני וללא מרחקים. לבסוף נמצאו פתרונות מתואמים עם הרבנות הצבאית בהיבטים ההלכתיים ועל פי פסק הלכה של הרב הראשי לצה"ל. ההתאמות מחייבות עדכון נהלים במשרד ומשכך בוצעו בהתאם".

שר הביטחון, בני גנץ, התייחס לדיווח: "אני חושב שכל חללי צה"ל הם חללי צה"ל ואני שמח שנמצא לזה גם פתרון הלכתי שמצד אחד מכבד את ההלכה ומצד שני מכבד את חללי צה"ל".

חבר הכנסת מיש עתיד וראש אגף כוח אדם בצה"ל לשעבר, האלוף במיל' אלעזר שטרן, אמר בתגובה לפרסום: "מברך את משרד הביטחון על תיקון העוול הכואב בקבורתם של חיילים שאינם מוכרים כיהודים על ידי הרבנות. הצעת החוק שהצעתי מיושמת עתה באמצעות תקנות של משרד הביטחון ואני מברך על כך. אין ספק שזה תיקון חוסר צדק היסטורי עבור חיילים רבים שחרפו נפשם על קיומה של מדינת ישראל, ומעתה ואילך ייקברו בחלקה משותפת כתף אל כתף, כפי שנלחמים ולצערינו הרב, לעיתים גם נופלים כתף אל כתף".