-
צילום: גילי יערי, פלאש 90

הרב הצבאי הראשי לשעבר: חושש שהורים שכולים ירצו להוציא את יקיריהם מהקבר

הרב ישראל וייס התייחס לשינוי נהלי הקבורה בצה"ל, שנחשף בכאן חדשות. מדובר בנוהל חדש שגיבש משרד הביטחון יחד עם הרבנות הצבאית והוא מבטל את הנוהג הקיים מאז 2017 - הפרדה של שני מטרים בין החללים. לפי הפשרה שהושגה, לא-יהודים ייקברו 20 סנטימטרים נמוך יותר מיהודים, ובין הארונות תהיה חציצה
קלמן ליברמן
03 בנובמבר 2020
10:35

הרב הצבאי הראשי לשעבר הרב ישראל וייס התייחס היום (שלישי) לשינוי בנהלי הקבורה של צה"ל ואמר כי הוא חושש שהורים שכולים ירצו להוציא את יקיריהם מהקבר. על פי הנוהל החדש, שנחשף אמש בחדשות הערב בכאן 11, לא-יהודים ייקברו 20 סנטימטרים נמוך יותר מיהודים, ובין הארונות תהיה חציצה.

האזינו לריאיון המלא עם הרב הצבאי הראשי לשעבר הרב ישראל וייס, בכאן רשת ב

על פי הנוהל מ-2017, הייתה הפרדה של שני מטרים בין החללים. כעת כאמור נוסח נוהל חדש. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב, הוסיף הרב וייס: "אני לא מבין למה צריך פתרון חדש אם הפתרון הקודם התקבל. דיברתי עם הורים שכולים ועם חברה כנסת מצד שמאל הקשה של המדינה ושכנעתי אותם ברציונל של הנוהל הקודם".

הרב וייס סיפר על מקרה נקודתי בתקופה שכיהן כרב הראשי בצבא: "בתקופתי היה טייס קרב שביקש הבטחה ממני שהוא ייקבר על פי ההלכה היהודית, שאם חלילה ימות חייל לא יהודי שלא יקברו אותו לידו – אחרת יבקש להשתחרר מהשירות".

לאורך השנים התעוררו סערות כאשר חיילי צה"ל שאינם יהודים נקברו מחוץ לחלקות הקבורה. ב-2017 גובש נוהל חדש שהכניס את החללים הלא יהודים לשורה – אך במרחק של שני מטרים מהקבר האחרון. בדרך כלל הותקן ספסל או ניטע עץ בין הקבר האחרון לקבר של החלל שאינו יהודי, במטרה לטשטש את הבדל המרחק. כבר אז התנגדו רבנים רבים להכנסתם של החללים שאינם יהודים לחלקות.  

משרד הביטחון מסר אתמול בתגובה לפרסום על שינוי הנוהל בחדשות כאן 11  כי "במהלך השנים היו דיונים עם הרבנות הצבאית בנוגע לאופן הקבורה, על מנת לאפשר קבורת חללי מערכות ישראל אחד בסמוך לשני וללא מרחקים. לבסוף נמצאו פתרונות מתואמים עם הרבנות הצבאית בהיבטים ההלכתיים ועל פי פסק הלכה של הרב הראשי לצה"ל. ההתאמות מחייבות עדכון נהלים במשרד ומשכך בוצעו בהתאם".

תגיות:
צה"ל