אילוסטרציה
צילום: רויטרס

ישראל במגעים מול "פייזר" לקבלת חיסונים לקורונה

החברה הודיעה: החיסון שלנו לקורונה נמצא יעיל ב-90% מתוך עשרות אלפי נבדקים • להערכת החברה, היא תצליח לייצר מיליוני מנות חיסון עד לסוף 2020. מנכ"ל פייזר: החיסון יינתן בחינם לאזרחים אמריקנים
גילי כהן
09 בנובמבר 2020
14:26
עודכן ב 18:30

ישראל נמצאת במגעים מול חברת התרופות האמריקנית "פייזר" שהודיעה היום (שני) כי החיסון אותו היא מפתחת נגד נגיף קורונה, נמצא יעיל במניעת הידבקות בקרב 90% מהנסיינים. החיסון שאותו מפתחת החברה בשיתוף עם חברת ביונטק הגרמנית, נמצא בשלב השלישי של הניסוי הקליני.

עד כה ישראל לא התקשרה עם "פייזר", אלא רק עם חברות אחרות. במשרד הבריאות סירבו להתייחס למגעים. לאחר ההכרזה של החברה, משרד הבריאות הרוסי מסר כי חיסון הקורונה הרוסי "ספוטניק 5" - "יעיל ביותר מ-90%".


ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס להודעה של החברה על יעילות החיסון, ואמר: "היום זהו יום מאוד חשוב במאבק העולמי בקורונה. חברת פייזר הודיעה שיש יעילות של 90% בחיסון שהם פיתחו. להערכתי גם כמה חברות אחרות מתקדמות ליעד זה. גם אנחנו מתקדמים בחיסון שלנו, זה עוד ייקח זמן. זה אומר שהסוף נראה בעין. אמרתי לפני ימים אחדים שאני רואה את האור בקצה המנהרה, אני חושב שהקטר כבר יוצא מהמנהרה".

מנכ"ל חברת התרופות אמר לכתב סי-אן-אן כי "החיסון ייתנן בחינם לאזרחים אמריקנים". ההכרזה של החברה על החיסון הובילה לשיא כל הזמנים של מדד הדאו ג'ונס בפתיחת המסחר, כאשר מספר מדדים נוספים בבורסה האמריקנית פתחו גם הם את המסחר בעליות שערים.

באמצע החודש שעבר הודיעה פייזר כי היא מפויה להגיש כבר בחודש נובמבר למינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) בקשת אישור שימוש בחיסון במידה והנתונים בניסוי יהיו טובים. החיסון שנקרא BNT162 מורכב מחלבונים שעם הזרקתם גורמים לגוף לחשוב שמדובר בנגיף קורונה  ולייצר נגדו נוגדנים. חברת התרופות האמריקנית מעריכה כי תצליח לייצר מיליוני מנות חיסון עד לסוף 2020.

כדי שמנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ייתן אישור ליעילות חיסון, הם דורשים לראות תוצאות של 164 נדבקים בקורונה, וכרגע בקבוצה של פייזר יש רק 94 מקרים כאלה. אי אפשר לדעת כמה זמן יחלוף עד שעוד 70 נסיינים ידבקו. ובמנהל גם דורשים חודשיים המתנה כדי לבדוק תופעות לוואי במחצית מהנסיינים - החודשיים הללו מסתיימים בעוד שבועיים.

רוס אליוורד, יועץ בכיר לארגון הבריאות העולמי, התייחס לתוצאות של "פייזר" והגדיר אותן "חיוביות מאוד". לצד זאת הוסיף: "אנחנו יכולים להיות בעמדה של שינוי משמעותי בכיוון המגפה, במידה ויופץ חיסון בסביבות חודש מארס 2021". בהמשך אליוורד אמר כי בארגון זקוקים לכ-4.5 מיליארד דולרים, כדי שיוכלו להפיץ כראוי בדיקות וחיסוני קורונה בשנה הבאה.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צייץ בתגובה: "שוק המניות מזנק בגדול, חיסון מגיע בקרוב. דיווח על 90% יעילות. חדשות כה נפלאות". הנשיא הנבחר, ג'ו ביידן בירך על הצלחת ניסוי החיסון: ״ההודעה מבטיחה הזדמנות לשינוי בשנה הקרובה, אבל המשימות שלפנינו כעת לא השתנו״.

דובר ממשלת בריטניה אמר בתגובה: "התוצאות מבטיחות, אך עלינו נזכור כי אין שום ערובה". שר הבריאות הגרמני, יינס שפאן אמר: "אם זה נכון זה מעודד, החיסון הזה באמת יכול לחולל שינוי".