תיעוד המיירט משמי ראשון לציון, נפילת רקטה באזור אש
צילומים: ינון לוי; חדשות כל העולם

במערכת הביטחון מעריכים: השיגורים הלילה - מפגיעת ברק במשגר טעון

נתניהו התייחס להסלמה: "מזהיר את ארגוני הטרור בעזה, המחיר של המשך התוקפנות יהיה כבד מאוד". שר הביטחון גנץ איים כי אם חמאס לא יעמוד במבחן השקט - התוצאות תהיינה קשות להנהגתו • מקורות פלסטיניים לכאן חדשות: הנהגות חמאס והג'יהאד האסלאמי לא קיבלו החלטה על הסלמה - נפתחה חקירה • קטר מסרבת להתחייב בפני חמאס על גובה הסכום החודשי שתעביר לו, ארגון הטרור מאיים לחמם את הגבול אם זו לא תיענה לדרישתו
כתבי כאן חדשות
15 בנובמבר 2020
02:18
עודכן ב 13:32

שתי רקטות נורו הלילה (ראשון) מרצועת עזה לשטח ישראל. במערכת הביטחון העריכו כי השיגורים הופעלו כתוצאה מפגיעת ברק במשגר שהיה טעון ומכוון. מקורות פלסטיניים טענו כי ארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האיסלאמי לא קיבלו החלטה על הסלמה ועל כן יחקרו את הירי לעבר ישראל. עוד מסרו מקורות פלסטיניים לכאן חדשות כי המודיעין המצרי יקיים שיחות עם חמאס על האווירה המתוחה בעזה בעקבות ירי הרקטות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר בפתח ישיבת הממשלה את ארגוני הטרור: "המחיר של המשך התוקפנות יהיה כבד מאוד, אל תנסו אותנו". ראש הממשלה ציין כי בתגובה לשיגורים, צה"ל תקף תשתיות ומטרות של חמאס ברצועה. שר הביטחון בני גנץ הגיב גם כן על הירי  לדרום ואיים: "אם חמאס לא יעמוד במבחן השקט התוצאות תהיינה קשות להנהגתו ולתושבי הרצועה". 

בתגובה לירי, צה"ל תקף לפנות בוקר תשתית תת-קרקעית ועמדות צבאיות של חמאס ברצועת עזה. מוקדם יותר, בחסות מזג האוויר הסוער, שתי רקטות נורו מעזה לעבר אשדוד והשפלה ונפלו בשטחים פתוחים בהפרש של 20 דקות. אחת מהן נפלה באזור אשדוד ופיצוץ נשמע גם במרכז הארץ. אזעקות הופעלו באזור אשדוד ובפלמחים. לפי שעה, לא דווח על נפגעים בגוף, אך שלושה תושבים בחולון, בת ים ואשדוד לקו בחרדה.

בתוך כך, קטר מסרבת להתחייב בפני חמאס על גובה הסכום החודשי שתעביר לארגון הטרור לאורך השנה הבאה. לכאן חדשות נודע כי קטר אמנם הסכימה להמשיך ולהעביר את התשלומים לעזה לאורך שנת 2021, אך נמנעה עד כה מלהתחייב לסכום מדויק, בעוד שחמאס דורש לקבל ממנה סכום כפול מכפי שהעבירה עד כה.

מקורות פלסטיניים מעריכים כי אם קטר לא תיענה לדרישת חמאס, הארגון צפוי לחמם את הגבול הדרומי לקראת סוף השנה כדי ללחוץ על ישראל, שזו בתורה תלחץ על המדינה המפרצית להעביר את הסיוע המוגדל. כיום, קטר מעבירה לרצועה כ-17 מיליון דולרים בחודש לטובת משכורות לפקידי חמאס וקצבאות לנזקקים. חמאס מעוניין שתגדיל את הסכום ל-30 מיליון דולר ויותר. נוסף לכך, קטר משלמת כמה מיליוני דולרים בחודש עבור רכישת סולר מישראל, המיועד להפעלת תחנת הכוח לייצור חשמל ברצועה.

 רסיס של טיל כיפת ברזל בבת ים (צילום: איחוד הצלה)

בשבוע שעבר דווח כי צה"ל פרש סוללות כיפת ברזל בעוטף עזה לקראת יום השנה הראשון לחיסולו של מפקד החטיבה הצפונית בג'יהאד האסלאמי, בהאא' אבו אל-עטאא'. כוננות הוכרזה גם באזור יהודה ושומרון, שם תודרכו הכוחות להגביר עירנות.

ההערכה במערכת הביטחון הייתה כי חמאס לא שינה את האסטרטגיה שלו שמציבה כיעד מניעת הידרדרות למשבר הומניטארי תמורת שקט בגבול עם ישראל. אולם, החשש הוא שגורמים סוררים, ובעיקרם הג'יהאד האיסלמי, ינסו ללכת למהלך של תגובה.

אבו אל-עטאא היה אחראי לפיגועים רבים ולירי רקטות נגד ישראל בחודשים שקדמו לחיסולו. בעקבות החיסול שוגרו מרצועת עזה מטחי רקטות לעבר ישראל, בין היתר גם לגוש דן. חלק מהרקטות פגעו בכביש 4, בבית בנתיבות, במועצה אזורית אשכול ובמפעל באזור התעשייה בשדרות. צה"ל הגיב בתקיפות נגד מטרות המזוהות עם ארגון הטרור ברצועה. בתקיפות נהרגו יותר מ-30 פלסטינים, רובם מחבלים שניסו לשגר רקטות לעבר ישראל.

בהכנת הידיעה השתתפו רועי שרון, גל ברגר, איציק זוארץ, דניאל אלעזר וכרמלה מנשה