-

היועמ"ש מבהיר: חוק קמיניץ לא יוקפא - יהיו הקלות באכיפת עבירות הבנייה במגזר הערבי והדרוזי

האכיפה על בנייה קיימת למגורים בגין עבירות תכנון ובנייה תוקפא לשנתיים, לא יינתנו קנסות ולא יבוצעו הריסות ביישובים הערבים והדרוזים עד ל-31 בדצמבר • שר המשפטים ניסנקורן: "הן היישובים והן המגזר החקלאי יוכלו להתפתח כראוי וכחלק ממדיניות התכנון הלאומית"
אמוץ שפירא
12 בנובמבר 2020
14:59

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום (חמישי) כי חוק קמיניץ לא יוקפא. יחד עם זאת מנדלבליט הבהיר כי יהיו הקלות באכיפת עבירות הבנייה במגזר הערבי והדרוזי. מדובר בחוק שעוסק באכיפה בעניין עבירות תכנון ובנייה ביישובים הערביים והדרוזיים, וביחס לשימושי פעילות לא חקלאית ביישובים החקלאיים.

במכתב ששלח המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ לשר המשפטים, נאמר כי בהמשך לבקשתו של השר מגורמי המקצוע במשרד, התקיימו לאחרונה ישיבות עבודה עם נציגי החברה הערבית והדרוזית ועם נציגי המגזר החקלאי בנושא, טרם גובש עדכון למדיניות האכיפה.

לפי המדיניות שגובשה, תוקפא למשך שנתיים האכיפה על בנייה קיימת למגורים בגין עבירות תכנון ובנייה שבוצעו ביישובים הערבים והדרוזים, וכן על בנייה בת הסדרה ביישובים החקלאיים. במהלך תקופת ההקפאה יואצו משמעותית פעולות התכנון וההסדרה של הבנייה ביישובים.

בנוסף, לא יינתנו קנסות ולא יבוצעו הריסות ביישובים הערבים והדרוזים עד ל-31 בדצמבר. זאת כל עוד מדובר במבנה קיים המיועד למגורים שאינו מצוי על קרקע מוגנת, ולא מתנהלים לגביו הליכי אכיפה אחרים תלויים ועומדים. בנוגע למגזר החקלאי, תיבחן אפשרות לאשר הקמת מבנים בשטחים חקלאיים לצורך פעילות שאינה חקלאית בתנאים מסוימים.

שר המשפטים אבי ניסנקורן בירך על כך, ואמר: "מדובר בסוגיה מורכבת שדרשה פתרון מאוזן ואחראי, אני מברך על ההסדר הצודק שגובש. מדובר בהקלה במדיניות האכיפה תוך האצת פעולות התכנון וההסדרה ארוכות הטווח, כדי להבטיח שהן היישובים והן המגזר החקלאי יוכלו להתפתח כראוי וכחלק ממדיניות התכנון הלאומית".

יושב ראש הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עוד, אמר בתגובה כי "גנץ וניסנקורן עמדו בהתחייבות כלפינו" וקבע - "הצלחנו להקפיא בפועל את חוק קמיניץ". גם חבר הכנסת מנסור עבאס בירך "על הקפאת חוק קמיניץ" ואמר: "נפעל לביטולו סופית. בשבוע הבא נגיש מתווה ותוכנית מקיפה שהשתתפו בה אנשי תכנון להסרת חסמים לבנייה ביישובים הערביים".