חיסון הקורונה של פייזר, אילוסטרציה
צילום: רויטרס

"חיסון תיאורטי": האותיות הקטנות בהסכם שחתמה ישראל עם פייזר

החיסון של החברה האמריקנית טרם קיבל את אישור מינהל התרופות האמריקני. חברת התרופות התחייבה לאפשרות לאספקת חיסונים - תמורת מקדמה של 200 מיליון שקלים. המחקר הקליני נשען על פחות מ-100 נדבקים מאומתים
השבוע
14 בנובמבר 2020
08:23

לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אתמול (שישי) כי נחתם הסכם עם חברת התרופות האמריקנית פייזר, האותיות הקטנות וההסתייגויות בדרך לחיסון מתחילות להתבהר. לדברי ראש התחום הכלכלי של כאן חדשות, שאול אמסטרדמסקי, החיסון שמציעה חברת התרופות טרם קיבל את אישור מינהל התרופות האמריקני (FDA), כך שלמעשה ישראל רכשה "חיסון תיאורטי" לנגיף קורונה.

בנוסף, שלב הניסוי הקליני בו נמצא החיסון של פייזר צפוי להיגמר רק ביוני 2021 ויתרה מכך, בדיקת יעילותו צפויה להסתיים רק בסוף 2022. משמע, החיסון שיגיע לישראל יהיה חיסון שאינו מוגמר.

על פי כתבת התחום הכלכלי של כאן חדשות, ליאל קייזר, גורמים המעורים בהסכם עליו בישר ראש הממשלה, מסבירים כי מדובר בחוזה מורכב. בחוזה התחייבה ישראל לשלם לפייזר מקדמה של קצת פחות מ-200 מיליון שקלים, ואילו בתמורה חברת התרופות מתחייבת לאפשרות לאספקת חיסונים בלבד.

במידה והחברה תספק לישראל חיסונים עד סוף 2021 - ישראל תשלם לה את מלוא התמורה בגין החיסונים, כשמדובר בסכום של קרוב למיליארד דולר. אבל, אילו החיסונים לא יסופקו - חברת התרופות תחזיר לישראל את המקדמה ששולמה לה.

מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים שיבא, פרופ' גליה רהב, הסבירה כי עוד מוקדם לדעת מהו החיסון המוצלח ביותר מבין החיסונים שנמצאים בימים אלה בשלב הניסוי הקליני, בהם זה של פייזר, זה של חברת מודרנה, של אסטרה-זניקה ושל המכון הביולוגי. "מי יהיה הכי זול? לא ברור בכלל. לכמה זמן החיסון יהיה טוב? האם הוא יחסן נגיפים שעברו שינוי? גם לא ברור", הוסיפה פרופ' רהב.

"לבוא ולהגיד שהחיסון מיד מגיע - זה  לוקח זמן", אמרה פרופ' רהב והוסיפה כי אינה מאמינה שמנות החיסון יגיעו ארצה בחודש ינואר הקרוב. פרופ' רהב העריכה כי ייקח לחיסונים קרוב לשנה עד שיגיעו ארצה, שכן תוצאות המחקר נשענות על 94 מטופלים שנדבקו בנגיף, ומכאן שייקח זמן רב להעריך את יעילותו.

פרשננו עקיבא נוביק פרסם כי ראש הממשלה נתניהו אמר בשיחות סגורות כי אסור לתת לבני גנץ את ראשות הממשלה, שכן הוא אינו בשל לתפקיד. על פי מקורבים לנתניהו, ראש הממשלה אמר כי מינויו של גנץ לתפקיד יהיה סכנה ביטחונית לישראל. על פי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן, בני גנץ אמור להתמנות לראש הממשלה באמצע נובמבר 2021.

השתתפו בהכנת הידיעה: שאול אמסטרדמסקי, ליאל קייזר ועקיבא נוביק