איתן סטיבה

היסטוריה כחול לבן: האסטרונאוט הישראלי השני בדרך לחלל

איתן סטיבה, טייס קרב בעברו, צפוי להמריא בסוף שנת 2021 למשימה מדעית בתחנת החלל הבין-לאומית, שבה ישהה כ-200 שעות. הוא יבצע שורת ניסויים בטכנולוגיות ובפיתוחים מדעיים ישראליים • אימו של האסטרונאוט העתידי סיפרה לכאן חדשות: "אני רואה את הבן שלי בטלוויזיה ומתרגשת מאוד"
מערכת כאן חדשות
16 בנובמבר 2020
12:00
עודכן ב 12:39

בית הנשיא וקרן רמון הודיעו היום (שני) כי הישראלי השני בדרכו לחלל. איתן סטיבה, בן 62 וטייס קרב בעברו, צפוי להמריא בסוף שנת 2021 למשימה מדעית בתחנת החלל הבין לאומית, שבה ישהה כ-200 שעות ויבצע שורת ניסויים בטכנולוגיות ובפיתוחים מדעיים ישראליים. אימו של האסטרונאוט העתידי סיפרה בשיחת טלפון עם כאן חדשות: "אני רואה את הבן שלי בטלוויזיה ומתרגשת מאוד". 

בחודשים הקרובים יחל האסטרונאוט הישראלי את הכשרתו לקראת הנסיעה לחלל, כשבשלושת החודשים שלפני הנסיעה יעבור סדרת אימונים מרוכזת בארצות הברית, גרמניה ורוסיה. מעבורת החלל תשוגר מפלורידה. קרן רמון תוביל את המשימה הישראלית על כל גזרותיה - המדעית והחינוכית - בשיתוף עם משרד המדע והטכנולוגיה וסוכנות החלל הישראלית.

סטיבה, אלוף משנה במילואים, היה טייס קרב בחיל האוויר הישראלי במשך 43 שנים והשתתף בעשרות מבצעים צבאיים. הוא מייסד ויו"ר קרן "Vital Capital Fund", ועוסק ב-35 השנים האחרונות בפיתוח יזמות עסקית ומימון פרויקטים במדינות מתפתחות. כמו כן, הוא אחד ממייסדיה של קרן רמון, ומכהן כחבר בולט ומתנדב ותיק בוועד המנהל של הקרן.

האזינו לשיחה עם אימו של איתן סטיבה 

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר במעמד ההכרזה: "זהו יום של שמחה לאומית, וגאווה אדירה. טייס ישראלי שעל כתפו רקום דגל כחול-לבן, שיוכיח פעם נוספת שאפילו השמיים אינם גבול". עוד הוסיף הנשיא כי "היעדרם של אילן, רונה ואסף רמון היום מהדהד בחלל. משפחה שהיא מקור להשראה ולגאווה ישראלית אמתית". 

"בעוד שנה תהיה לי ההזדמנות להשתתף במסע מרתק", אמר סטיבה בפתח דבריו. "תקוותי שמסענו המשותף לחלל יפתח ערוצים חדשים לשיתוף פעולה, לשלום ולאמונה ביכולתנו לשמור על הכוכב היפה שלנו, לטובת הדורות הבאים".

בשבועות הקרובים יפורסם "קול קורא" למדענים, חוקרים ויזמים שיוזמנו לשלוח את הצעותיהם לניסויים. ועדה מדעית - המורכבת מנציגי מוסדות אקדמיים, מכוני מחקר מובילים בישראל וגופי המרכז והפיתוח הממשלתיים - תבחר את הניסויים שיבוצעו בתחנת החלל. הקול הקורא יפנה לקבוצות מדענים ויזמים ממגוון תחומים: תהליכי ניצול אנרגיה מהחלל, תהליכי הפקה ומחזור של חומרים, תהליכי ייצור בחלל, לימוד תהליכים ביולוגיים ורפואיים בתנאי סביבת החלל ועוד.

באירוע היום השתתפו שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי, מנכ"ל קרן רמון רן לבנה, יו"ר הוועדה המדעית ענבל קרייס, וטל רמון - בנם של אילן ורונה רמון.

הניסיון הישראלי הקודם לעשות היסטוריה בחלל התרחש לפני כשנה וחצי עם שיגורה של הגשושית "בראשית", של עמותת SpaceIL בשיתוף התעשייה האווירית. "בראשית" נעה במהירות 36 אלף קילומטרים בשעה אל עבר הישג עולמי, שאמור היה להפוך את ישראל למדינה הרביעית בעולם שמנחיתה חללית על הירח. בדרך לשם, צילמה החללית "סלפי" וגם את כדור הארץ וביצעה כמה תמרונים מוצלחים.

אך בעת ניסיון הנחיתה התרחשה תקלה והחללית התרסקה. מתחקיר האירועים עולה שהחיישן שמודד תאוצה העביר הודעת כשל, שבעקבותיה נשלחה לחללית פקודת הפעלה עבור הרכיב. הפקודה גרמה לאתחול של כלל החללית והמנוע כבה. פקודת ההפעלה הובילה לשרשרת אירועים שבסופה התרסקה החללית על הירח.