מחאה נגד נתניהו בתל אביב
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

גנץ גינה את השוואת נתניהו להיטלר: "בזויה"

בהפגנה נגד נתניהו תועד אחד ממובילי המחאה נגד רה"מ, סדי בן שטרית, אומר: "בשנות ה-30 היה צורר ליהודים. הוא היה בגרמניה, והוא התנהג בדיוק כמוך". הנשיא ריבלין: "על כולנו להוקיע את השיח הזה"
הדס גרינברג, מיכאל שמש וזאב קם
19 בנובמבר 2020
01:02
עודכן ב 09:52

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ גינה הבוקר (חמישי) את ההשוואה שערך אמר סדי בן שטרית, מראשי תנועת "קריים מיניסטר", בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לאדולף היטלר בהפגנה אמש בראש העין. לדבריו, "השוואה בזויה. אין מקום בחברה הישראלית להשוואות מהסוג הזה שפוגעות בזכר השואה. ‏גם אם יש מחלוקות קשות וחוסר הסכמה עם דרכו של נתניהו, לא זו הדרך להביע זאת".

בתיעוד שהופץ ברשתות החברתיות נשמע בן שטרית אומר כשהוא נושא דברים בהפגנה: "אין מחילה להרס ולהתעמרות בנו האזרחים. בשנות ה-30 היה צורר ליהודים. הוא היה בגרמניה, והוא התנהג בדיוק כמוך". 

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין הביע גינה ואמר: "השוואת ראש הממשלה נתניהו לצורר היהודים היטלר איננה מחאה לגיטימית. שיח שכזה מזעזע את יסודות הבניין המשותף שהקמנו ועל כולנו להוקיע אותו". לדברי יושב ראש הכנסת, חבר הכנסת יריב לוין, "מובילי המחאה כנגד ראש הממשלה חצו שוב כל גבול אפשרי, ואסור לעבור לסדר היום. זוהי התבטאות אלימה ומסיתה שבינה לבין חופש הביטוי אין דבר וחצי דבר". חבר הכנסת לוין הוסיף כי "יש להפסיק מיד את מיצגי השנאה הוולגריים המכוונים נגד ראש הממשלה ובני משפחתו" וקרא: "די להסתה הפרועה".

יו"ר הקואליציה: "הסתה חמורה שדינה מאסר"

יושב ראש הקואליציה, חבר הכנסת מיקי זוהר, צייץ בטוויטר בתגובה לדבריו של בן שטרית: "סדי בן שטרית הופיע להפגין גם ליד ביתי והשתמש בביטויים מכוערים כלפי כולל הוצאת דיבתי רעה. תבעתי אותו על כך והעניין יתברר בקרוב. אמירותיו המכוערות נגד ראש הממשלה, תוך כדי השוואתו ל'היטלר', הן חציית קו אדום. זוהי הסתה חמורה שדינה מאסר. אני מצפה מהמשטרה לבדוק את המקרה החמור הזה".

ארגון המחאה "קריים מיניסטר" מסר בתגובה לסרטון: "מבהירים כי הקיבוצניקים אינם נאצים, משטרת ישראל איננה הגסטפו ונתניהו איננו היטלר. התנועה קוראת לאזרחי ישראל לא ליפול לשיח המסית והמפלג של הנאשם מבלפור וחייליו בארגון הפשע אשר מוביל לאלימות כלפי מפגינים, רדיפת שומרי סף ואנשי תקשורת, וביזוי חללי צה"ל".