-
צילום: רויטרס

האפשרויות לנקמה איראנית על החיסול: יעד ישראלי בחו"ל או שיגור טילים לצפון

פגיעה ביעד בחו"ל דורשת היערכות מצד טהראן, ויחד עם מגבלות הקורונה עשויה להידחות עוד זמן רב. באיראן לא רוצים לתת לטראמפ סיבה לצאת לתקיפה משמעותית באזור • גורם ישראלי לכאן חדשות: ההתנקשות במדען הגרעין הבכיר פחריזאדה היא קו רציף לחיסולו של קאסם סולימאני
רועי שרון וגילי כהן
28 בנובמבר 2020
20:43
עודכן ב 21:39

בזמן שבאיראן מתאוששים מההתנקשות באבי תוכנית הגרעין במדינה, מוהסן פחריזאדה, האפשרות של פעילות נקמה עולה על הפרק. הערב (שבת) פורסם בחדשות השבת שאחת מהאפשרויות לפעולת נקם היא פיגוע נגד יעד ישראלי בחו"ל. עם זאת, הדבר ידרוש היערכות מצד טהראן, ויחד עם מגבלות הקורונה עשוי להידחות עוד זמן רב. אפשרות נוספת לתגובה על החיסול היא שיגור טילים לעבר הצפון דרך שלוחותיה של איראן בסוריה. 

בתקופה זו - בחודש האחרון של דונלד טראמפ בבית הלבן - יהיה בעייתי מצד איראן להגיב על ההתנקשות. בטהראן לא רוצים לתת נשיא היוצא סיבה להוציא נגדם תקיפה שעלולה לפגוע בהם משמעותית. זאת ברקע הדיווחים כי טראמפ אכן שקל תקיפה של מתקן הגרעין המרכזי באיראן, אך יועציו שכנעו אותו לוותר על כך. 

בד בבד, גורם ישראלי בכיר אמר לכאן חדשות כי ההתנקשות במדען הגרעין הבכיר פחריזאדה היא קו רציף לחיסולו של קאסם סולימאני על ידי ארצות הברית. מדובר בשני אירועים משמעותיים בניסיון להיאבק בפעילותה האלימה של איראן הן בזירת המזרח התיכון והן בזירת תוכנית הגרעין הצבאית. 

בישראל חוששים ממעשי נקם שיופנו כלפיה לאור האשמות האיראניות, לכן הועלתה הכוננות בכמה שגרירויות. בעבר אחרי התנקשויות שיוחסו לישראל במדעני גרעין, גם למדענים ישראלים הוצבה אבטחה. עם זאת, לפי גורם ישראלי, ייתכן שהתגובה האיראנית הפעם, על אף הקריאות הברורות, תהיה מתונה יחסית בשל חילופי הנשיאים בארצות הברית.

"פחריזאדה יצר קשרים שייקח לאיראן זמן לשקם"

"פחריזאדה יצר קשרים מדהימים בעולם שבלעדיהם איראן לא יכולה להרים תוכנית גרעין", הסביר ראש אמ"ן לשעבר אהרון זאבי-פרקש בריאיון לחדשות השבת. "נגרם כאן נזק רב. ייקח לאיראן זמן לשקם את מערכת היחסים הבין לאומית עם גופי הגרעין ועם גורמי רכש של ציוד קריטי. פחריזאדה ידע לעשות את זה מול אירופה ואחרים". 

ראש אמ"ן לשעבר התייחס להתבטאויות של בכירים איראניים על ההתנקשות וציין: "עוד לא ראיתי תגובות קשות כמו אלו מההנהגה האיראנית. התגובה תבוא כשהיא נוחה להם, והיא תהיה מידתית לחיסול". עוד הוסיף זאבי-פרקש: "המערכה שבין המלחמות מחייבת עמימות. כל התבטאות או יהירות שנפגין תחזק את הצורך של הצד השני לנקום ולהגיב. זאת טעות". 

חיסול פחריזאדה: פעולת מנע לקראת חילופי השלטון בוושינגטון | פרשנות 

פחריזאדה נורה בראשו אתמול בזמן נסיעה ברכבו. לפני הירי, המכונית שבה נסע נעצרה בשל פיצוץ של מכונית תופת סמוכה, בה הייתה כמות משמעותית של חומרי נפץ. לאחר פיצוץ, הגיע רכב מסחרי ממנו יצאו חמושים שירו במדען האיראני. לפי כלי תקשורת באיראן, בפעולה לקחו חלק 12 מתנקשים, שניהלו קרב יריות עם ארבעת מאבטחיו של המדען, שניים מהם נפצעו קשה.