איסמן, ארכיון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

ח"כ גפני: איסמן לא ראוי להיות פרקליט המדינה

יו"ר דגל התורה הגיב בריאיון לשלי וגואטה לאמירות הבוטות של המיועד לתפקיד ע"ד עמית איסמן, ואמר: "אם אלו הדברים שהוא אמר, אסור לו להיות פרקליט המדינה" • יו"ר נעמת לשר המשפטים: הקפא את המינוי עד לעריכת בדיקה מקיפה בקשר להתנהגותו של פרקליט מחוז חיפה כלפי נשים • ניסנקורן נפגש עם איסמן: הביע צער עמוק ולקח אחריות למעשיו, אביא את המינוי לאישור ביום ראשון
שלי וגואטה
01 בדצמבר 2020
11:13
עודכן ב 18:01

סערת מינוי עמית איסמן לפרקליט המדינה: יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני הגיב בנחרצות לאמירות הבוטות של פרקליט מחוז חיפה ואמר: "הוא לא ראוי להיות פרקליט מדינה, אם זה מה שהוא אמר. אסור לו להיות פרקליט המדינה". את הדברים אמר היום (שלישי) בריאיון לתוכנית שלי וגואטה בכאן רשת ב. 

האזינו לריאיון של משה גפני לשלי וגואטה

גם ארגוני הנשים ביקרו באופן חריף את המינוי. יו"ר ארגון נעמת חגית פאר פנתה הבוקר לשר המשפטים אבי ניסנקורן בקריאה להקפיא את המינוי, על רקע התבטאויות עבר שנחשפו אתמול מצד איסמן, שנשאו אופי מיני. גם בשדולת הנשים מתחו אתמול ביקורת על המינוי המסתמן. ניסנקורן נפגש עם איסמן הבוקר: "אמירותיו אינן מקובלות אך אין מניעה למינוי".

השניים שוחחו בלשכת השר על אמירות העבר של איסמן, שנבחנו גם על ידי ועדת האיתור. ניסנקורן הדגיש כי אמירות מסוג זה אינן מקובלות ואין להן כל מקום בשיח הציבורי והמקצועי. בעניין זה ציין השר את חוות הדעת של ועדת האיתור שבחנה את הנושא וסברה כי אמירות אלו, שנאמרו לפני 6 ו-12 שנים, אינן מאפיינות את עבודתו והתנהלותו של איסמן, וכי במכלול נסיבות העניין, אינן עולות לכדי פגם נורמטיבי המונע ממנו לכהן כפרקליט המדינה.

איסמן, על פי הודעת שר, הביע בפניו צער עמוק על הדברים שנאמרו, כפי שעשה גם בפני ועדת האיתור, לקח אחריות על מעשיו והתחייב לפעול לשמירה על שיח מכבד במסגרת תפקידו ובכלל. בסיום השיחה הבהיר ניסנקורן כי יפעל לקידום מינויו של איסמן בהקדם ויגיש את מינויו לאישור הממשלה כבר לקראת יום ראשון הקרוב.

ארגוני הנשים יצאו נגד המינוי

במכתב ששיגרה לניסנקורן כתבה פאר: "אין למנות את עו"ד איסמן לתפקיד פרקליט המדינה בטרם תיערך בדיקה מקיפה באשר להתנהגותו לנשים. ישנן טענות שהתלונות נגדו לא נבדקו באופן יסודי".

"הדבר חמור שבעתיים כשמדובר במי שנושא תפקיד ברשויות אכיפת החוק", הוסיפה פאר. "בימים אלה של משבר הקורונה והקשיים המיוחדים אותם חוות נשים, ובכלל זה עליה בשיעור עבירות אלימות ועבירות מין נגד נשים, יש חשיבות יתרה למנות לתפקיד כה חשוב וכה רגיש זה אדם המביא עימו תרבות ארגונית מכבדת נשים ולא מקטינה ומשפילה אותן".

"במדינת ישראל ישנם מספיק פרקליטים ופרקליטות מצוינים שלצד כישוריהם המשפטיים מביאים גם תרבות ארגונית מכבדת נשים ותואמת למאה ה-21", סיכמה פאר בבקשתה להקפיא את המינוי עד לעריכת בירור מקיף בקשר להתנהגותו של הפרקליט.

בשדולת הנשים תקפו כבר אתמול את המינוי המסתמן ואמרו כי "מינויו של עמית איסמן לתפקיד כל כך נכבד של פרקליט המדינה, והניסיון לגמד את האמירות המיניות הבוטות שלו כדי להכשיר את הבחירה, הוא ניסיון פסול".

"אמירות בוטות כאלה מעידות על תפיסת עולם מעוותת כלפי נשים, וגם על הארגון בו הוא עובד", טענו בשדולה. "אדם כזה צמח והתקדם במערכת והוא לא עומד רק בפני עצמו. משרד המשפטים צריך לעשות בדק בית מקיף במשרד ממשלתי, שאמור להוות דוגמה ומופת לציבור, ולבחון היטב את הטענות בדבר פחד של פרקליטות להתלונן על שיח לא הולם, ולבדוק בצורה מקיפה את נושא ההטרדות המיניות. איזה מסר מקבלות פרקליטות ממינויו של מר איסמן? מצפצפים עליכן - תמשיכו לשתוק".

ההתבטאויות הבעייתיות של איסמן - ותגובת ועדת האיתור

בסוף מכתב ההמלצה על איסמן שפורסם אתמול, ועדת האיתור התייחסה גם לבחינה משמעתית שנעשתה לגבי שתי אמירות של איסמן מלפני כמה שנים. חברי הוועדה ציינו כי האמירות אינן משקפות את התנהלותו של איסמן, שהביע צער עמוק בנוגע אליהן.

ההתבטאות הראשונה שיוחסה שלו נאמרה לפני כ-12 שנים, בעת ששימש כמנהל מחלקה. הוא שוחח עם אחת הפרקליטות לגבי תיק שעסק בעבירות מין, ובשלב מסוים פנה למתמחה שהייתה בחדר ושאל אותה אם יש לה בארון חוטיני מנומר. כשהשיבה בשלילה, פנה העובד לפרקליטה עמה שוחח ואמר לה: "את רואה, זאת בחורה נורמלית, היא לא מחזיקה דברים כאלה בארון", כשהכוונה היא לעומת המתלוננת בתיק המדובר.

ההתבטאות השנייה שיוחסה לו הופנתה על ידו, לכאורה, כלפי פרקליטה אחרת ונאמרה בעת שכבר כיהן כפרקליט מחוז. לפי אותה פרקליטה, היא ביקשה להתייעץ עם איסמן בנוגע לתיק שהסנגוריה לחצו עליה להגיע בו לעסקת טיעון. על פי גרסתה, איסמן אמר לה: "את לא גבר, אין לך ביצים, נכון? כי כשאת גבר ומועכים לך את הביצים אז יש תחושה של כאב, אבל יש גם תחושה של עונג, וזה מה שהסנגורית עושה לנו". ביחס לאמירה זו ציינה הפרקליטה כי המשפט האמור היה משתק, אך היא בחרה שלא להתלונן על כך באותה העת מכיוון שמדובר היה במשפט אחד.

בהכנת הידיעה השתתף אמוץ שפירא