רגב, האוזר ומארק
מרים אליסטר, יונתן זינדל, אוליביה פיטוסי, פלאש 90

רגב ומארק החרימו את הדיון: הוועדה לבחירת שופטים אישרה 61 מינויים

בניסיון למנוע את קידומו של השופט עאסי השתיים החרימו את הדיון ואף דרשו במכתב לשר המשפטים הפסיק את הדיון ולפנות לבג"ץ אם לא תתקבל דרישתן • ח"כ האוזר לא השתתף גם הוא • בהודעה רשמית נכתב כי נוכח השתתפות רוב החברים הוועדה תתכנס
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
06 בדצמבר 2020
18:46
עודכן ב 22:35

הוועדה לבחירת שופטים בחרה הערב (ראשון) 61 שופטות ושופטים לבתי המשפט השונים. הוועדה בחרה את השופטים בהרכב חסר, מאחר ששרת התחבורה מירי רגב וחברת הכנסת אוסנת מארק החרימו את הדיון, לדבריהן, כמחאה על קידומו של השופט עבאס עאסי מבית משפט השלום למחוזי, קידום שהוועדה אישרה הערב.

השתיים אף שלחו מכתב לשר המשפטים אבי ניסנקורן ובו כתבו שאם הוועדה תתכנס ותבחר ישקלו לעתור לבג"ץ. במקביל החרים את הוועדה גם חבר הכנסת צבי האוזר לאחר ששר המשפטים לא נענה לבקשתו לדחות דיון בנוגע לשלושה מינויים אחרים בוועדה לשבוע הבא. את הדחיה ביקש האוזר כדי להגיע להסכמות ולגיטמציה נרחבת.

הוועדה התכנסה כאמור בהרכב של שישה מתוך תשעת חבריה, לאור חוות דעת שנכתבה  בחודש שעבר, שפרשנות אפשרית היא שדי ברוב של חמישה מחברי הוועדה כדי לבחור כדין.

מלשכתה של השרה רגב נמסר בתגובה: ״השרה פנתה ביוזמתה מבעוד מועד לשר המשפטים וליועמ״ש כדי לקבל חוות דעת משפטית באשר להשתתפותה בדיון בעניין קידומו של השופט עבאס עסאי, שדן בעבר בעניינה.

חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, שהנחה את השרה שלא לקחת חלק בדיון בעניינו, נמסרה בכתב לשרה, כ-25 דקות לפני כינוס הוועדה והשרה קיבלה את עמדת היועץ בנושא ופעלה בהתאם. אי השתתפותה של השרה רגב בדיון בעניין שופטים אחרים, הינו משום שלא התגבשו הסכמות בין חברי הוועדה. כל טענה אחרת בעניין מטעה ומסלפת. צר לנו ששר המשפטים ניסנקורן בהיותו יו״ר הוועדה, קיים את הדיון ללא שלושה מנציגי הציבור, דבר שגורם למשבר אמון חריף של הציבור בפעילות הוועדה והעומד בראשה״.