מלך מרוקו מוחמד השישי ונתניהו
צילומים: אי-פי, פלאש 90

ההסכם עם מרוקו - הערכה: בימים הקרובים - מדינה נוספת

נתניהו: "יהיה שלום חם מאוד" • גנץ ואשכנזי עודכנו ע"י הבית הלבן • ארה"ב תכיר בתמורה בריבונות מרוקו על מערב סהרה. הנשיא האמריקני היוצא: "פריצת דרך אדירה לשלום במזרח התיכון" • מלך מרוקו לאבו מאזן: מו"מ בין ישראל לפלסטינים הוא הדרך היחידה לפתרון הסכסוך • ישראייר: נפעיל 20 טיסות שבועיות
כתבי כאן חדשות
10 בדצמבר 2020
18:21
עודכן ב 20:09

נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ הודיע אתמול (חמישי) בציוץ בטוויטר כי ישראל ומרוקו הסכימו לכונן ביניהן יחסים דיפלומטיים. "פריצת דרך היסטורית נוספת היום - שתי הידידות הגדולות שלנו, ישראל ומרוקו, הסכימו לכונן קשרים דיפלומטיים מלאים. זו פריצת דרך ענקית לשלום במזרח התיכון", כתב.

לדברי טראמפ, ארצות הברית תכיר בתמורה בריבונות מרוקו על אזור מערב סהרה - שטח שמרוקו סיפחה ב-1979, אך הקהילה הבין-לאומית לא הכירה בכך. בנוסף, שלושה מקורות אמריקניים מסרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי ארצות הברית עורכת משא ומתן למכירה של לפחות ארבעה מל"טים מתקדמים למרוקו. 

הודעתו של טראמפ הגיעה אחרי שיחה טלפונית שערך עם מלך מרוקו, מוחמד השישי, בה סוכם על המהלך. "אני מודה לנשיא טרמאפ על כל הדברים הגדולים שעשית לעם ישראל, לעולם לא נשכח זאת", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה מיוחדת בטקס הדלקת נרות חנוכה בכותל המערבי, יחד עם שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן. "אני מודה למלך מרוקו על החלטתו ההיסטורית לעשות שלום עם ישראל. בין מרוקו לישראל והעם היהודי יש קשרים אמיצים במשך כל התקופה החדשה", הוסיף ראש הממשלה. לדבריו, "נקים משרדי קישור ואחר כך נפעל לכונן יחסים דיפלומטים מלאים. יהיה כאן שלום חם מאוד".

בקרוב - צפויה הכרזה על מדינה נוספת

בימים הקרובים צפויה להיות מוכרזת מדינה נוספת שתכונן קשרים עם ישראל, כך לדבי גורם ישראלי בכיר לכאן חדשות. ישראל קיימה מגעים עם מרוקו מאחורי הקלעים בשנים האחרונות באמצעות משרד החוץ, ובקרוב יחלו הדיונים על הקמת הנציגויות. שר החוץ אשכנזי צייץ בטוויטר כי בשנה הבאה תיחנך הנציגות הישראלית ברבאט. בנוסף לפתיחת קווי טיסות, על הפרק עומדים גם קידום עסקאות כלכליות, בעיקר בתחום החקלאות, וכן עסקאות נשק.

גנץ עודכן - לא על ידי נתניהו

נתניהו לא עדכן אודות המגעים להסכם עם רבאט את שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי - שעודכנו לפני כמה שבועות על ידי הבית הלבן. היום עודכנו שניהם על הבשלת המהלך טרם ההודעה של הנשיא טראמפ על ידי הבית הלבן. לדברי גנץ, המהלך יחזק את האינטרסים הביטחוניים והכלכליים של המדינות.

לדברי שר החוץ המרוקני נאסר בורייטה לערוץ "סקיי ניוז", "הייחוד של מרוקו הוא שמרוקו מעורבת במזרח התיכון מבלי שיש לה אינטרס. מלך מרוקו הדגיש בפני אבו מאזן את עיקרי העמדה המרוקאית: שתי מדינות, משא ומתן בין ישראל לפלסטין ואופיה המוסלמי של ירושלים - שתהיה פתוחה לשלושת הדתות השמיות. לאחר השיחה הכריז המלך על צעדים לפיתוח היחסים עם ישראל: הקו האווירי, שיקשר כ-700 אלף יהודים מרוקאים שיוכלו לחזור למרוקו לביקורים דתיים ואזרחיים. ויפתחו מחדש המשרדים ברבאט ותל אביב שנסגרו ב-2002".

השר בורייטה הוסיף: "הערוצים שנפתחו ייתנו למרוקו להתקרב ולעזור לשלום במזרח התיכון. מחויבותיו של המלך הם גם לתפוצה המרוקנית. יש כאן גם בתי כנסת ובתי קברות של יהודים. היהודים חיו במרוקו לצד המוסלמים. למרוקו יש תפקיד ספציפי ואחריות בעניין הזה תמיד".

יועצו וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, הודיע כי שתי המדינות ייפתחו שגרירויות בעתיד הקרוב. הוא הוסיף כי יהיו טיסות ישירות, וכי ישראל תוכל לטוס בשמי מרוקו. קושנר אף אמר כי "נורמליזציה בין ישראל לסעודיה היא דבר בלתי נמנע".

חברת התעופה הישראלית "ישראייר" מיהרה להודיע כי תוך מספר חודשים היא מתכננת להפעיל 20 טיסות שבועיות לידידה החדשה. גם "אל על" הודיעה: "מברכים על ההודעה ההיסטורית ערב חג החנוכה בדבר כינון קשרים דיפלומטיים בין ישראל ומרוקו. נחל בהיערכות מבצעית להפעלת טיסות ישירות לקזבלנקה בכפוף להשגת כלל האישורים הנדרשים מהרשויות השונות. טיסות ישירות למרוקו צפויות להיות פופולריות ביותר בקרב קהל הלקוחות הישראלי".

לפי גורמים המעורים בנושא, היום צפויה שיחה בין נתניהו לבין המלך המרוקני והנשיא טראמפ. שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, שוחח בטלפון עם שגריר מרוקו לאו"ם, עומאר הילאלי, ובירך אותו לרגל כינון היחסים - שיחה גלויה רשמית ראשונה בין גורם ישראלי רשמי לגורם מרוקני רשמי. "בעוד הקורונה החשיכה את העולם, אור גדול יוצא מהמזרח התיכון בחג החנוכה", אמר ארדן. "נס השלום משנה את המזרח התיכון ויביא לניצחון של האור על החושך".

מלך מרוקו שוחח בטלפון עם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן והבהיר כי העמדה של ארצו ביחס לסוגייה הפלסטינית לא השתנה. המלך הדגיש את תמיכתו בפתרון שתי המדינות והוסיף כי משא ומתן בין ישראל לפלסטינים הוא הדרך היחידה לפתרון כולל, קבוע ובר קיימא שיביא לסיום הסכסוך.

דובר חמאס, חאזם קאסם, הגיב על ההסכם וכינה אותו "חטא". כמו כן, דובר ארגון הטרור אמר כי "הכיבוש מנצל את הנורמליזציה כדי להחריף את המדינות התוקפנית שלו נגד העם הפלסטיני". בארגון הג'יהאד האסלאמי קראו לנורמליזציה "הידרדרות נוספת של השלטון הערבי החלש שמעוניין להדק את הקשרים שלו עם ארה"ב וישראל".

נציג של ארגון חזית הפוליסריו בסהרה המערבית מסר כי הוא מצר מאוד על החלטת ארצות הברית להכיר בריבונותה של מרוקו על חבל הארץ. נציג הארגון באירופה אמר ל"רויטרס" שההכרה לא תשנה במאומה את המציאות בשטח ואת זכותה של אנשי סהרה המערבית להגדרה עצמית. דובר האו"ם הבהיר שעמדת הארגון לגבי סהרה המערבית לא השתנתה בעקבות החלטת ארצות הברית.

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכאל שמש, מאיה רכלין, גילי כהן ואיתמר מרגלית