סהרה המערבית
צילום: רויטרס

גורמים במרוקו: מצפים מישראל לסיוע בקידום ההכרה בריבונות על סהרה המערבית

ברבאט הבהירו כי הם מצפים שישראל לא תתמוך בהחלטות שמגנות את מרוקו בכל הנוגע לפעילותה בחבל הארץ
עמיחי שטיין
13 בדצמבר 2020
07:45

גורמים במרוקו מסרו הבוקר (ראשון) לכאן חדשות כי מדינתם מצפה גם מישראל שתסייע לה בקידום ההכרה בריבונותה על סהרה המערבית באיחוד האירופי, באו"ם ובגופים בין-לאומיים. עוד אמרו הגורמים כי הציפייה היא שישראל לא תתמוך בהחלטות המגנות את מרוקו בכל הנוגע לפעילותה בחבל ארץ זה.

אמש, אחרי ההכרה האמריקנית בריבונות מרוקו על סהרה המערבית, רשמה רבאט הישג נוסף: שגריר ארצות הברית ברבאט, דיוויד פישר, הציג את המפה הרשמית החדשה של מחלקת המדינה האמריקנית ובה צבועה סהרה המערבית כחלק ממרוקו.

סהרה המערבית - הסוגייה שתעזור למרוקו לבלוע את גלולת הנורמליזציה

הלילה הביעו הקבוצות האיסלאמיסטיות המרכזיות במרוקו מורת רוח מהנורמליזציה שהושגה בין ישראל למדינתם. החזית האיסלאמית של מפלגת הצדק והפיתוח - מפלגת השלטון - ותנועת האיחוד והרפורמה המוסלמית הוקיעו את כינון היחסים עם ישראל והגדירו את המהלך "מצער". גם מנהיגת אחת מקבוצות האופוזיציה הגדולות במדינה, עאדל וואל איהסן, אמרה כי ההסכם עם ישראל הוא "תקיעת סכין בגב של המטרה הפלסטינית". 

אתמול התייחס לראשונה ראש ממשלת מרוקו, סעד א-דין אלעות'מאני, שהוא גם העומד בראש מפלגת הצדק והפיתוח, לכינון היחסים עם ישראל ואמר כי המהלך לא ישנה את עמדתה האיתנה של מרוקו התומכת בסוגייה הפלסטינית. הוא ציין את ההודעה של מלך מרוקו בנושא אחרי שיחתו עם אבו מאזן שהבהירה זאת. עוד הוא אמר כי מפלגתו מתנגדת לעסקת המאה ול"הפרות שמבצעת ישראל נגד העם הפלסטיני".

גורם המקורב למפלגת הצדק והפיתוח אמר כי מחלוקת בקרב בכירי המפלגה גרמו לכך שהיא הגיבה על כינון היחסים עם ישראל רק יומיים אחרי שהנשיא טראמפ הכריז עליו. עם זאת, במפלגה האיסאלמית הביעו שביעות רצון מההחלטה האמריקנית להכיר בריבונות של מרוקו על מערב סהרה.

שר החוץ של מרוקו, נאסר בוריטה, אמר אתמול בריאיון בלעדי לכאן חדשות כי ההסכם יקדם את פתרון שתי המדינות. בריאיון הסביר השר כי היחסים עם ישראל יכללו טיסות ישירות, קשרים דיפלומטיים ושיתוף פעולה בנושאים רבים. לדברי בוריטה, ההסכם לא יהיה על חשבון הסוגייה הפלסטינית, אך הוא הדגיש את הקשר המיוחד וההיסטורי של בית המלוכה לקהילה היהודית. השר הסיר את דאגתם של רבים וציין כי כל מוקדי הכוח החשובים בממלכה הביעו תמיכה בידידות החדשה.