גנץ הודיע ליועז הנדל על סיום תפקידו כשר התקשורת; יכהן בתפקיד בעצמו

יו"ר כחול לבן פיטר את הנדל אחרי שבשבוע שעבר חברי סיעת "דרך ארץ" הודיעו על הצטרפות למפלגתו של גדעון סער: "האוזר והנדל בחרו את ביתם הפוליטי החדש ובכך תמה דרכם כנושאי תפקיד מטעם כחול לבן״
כתבי כאן חדשות
14 בדצמבר 2020
08:10
עודכן ב 17:54

שר הביטחון ויו״ר כחול לבן בני גנץ הודיע היום (שני) לשר התקשורת יועז הנדל על סיום תפקידו כשר התקשורת, והחל בהליך העברתו מתפקיד של צבי האוזר. גנץ, שיכהן כשר התקשורת, אמר כי ״האוזר והנדל בחרו את ביתם הפוליטי החדש ובכך תמה דרכם כנושאי תפקיד מטעם כחול לבן״. מקורב לגנץ אמר כי "הנדל והאוזר נשענו על כתפיו של גנץ כל הדרך לכנסת והמרו את פיו בכל תחנה אפשרית. אלה פיטורים של סיום קשר". 

ההחלטה על פיטוריהם של הנדל והאוזר מגיעה לאחר שבשבוע שעבר השניים, חברי סיעת "דרך ארץ", הודיעו על הצטרפות למפלגתו החדשה של גדעון סער. 

פיטורים של סיום קשר, גנץ | צילום: פלאש 90 

ח"כ איתן גינזבורג מכחול לבן אמר בריאיון לשלי וגואטה בכאן רשת ב כי "השר הנדל וצבי האוזר קיבלו החלטה והודיעו שהם אינם חלק מהגוש. מהרגע שהם הודיעו שהם תומכים בגדעון סער, והם לא רואים בגנץ מועמד לראשות הממשלה - אני יודע שהם ניהלו שיחה והציעו את התפטרותם, וגנץ נתן להם את הזכות לבחור את המועד. אבל ברגע שהם מתנים התניות ביחס להמשך הישיבה בממשלה - אני חושב שגם לגנץ יש זכות לבחור מי שותפיו בקואליציה הזאת - על אף שימיה ספורים. לגבי האוזר - העברת יו"ר ועדה היא לא בסמכות רה"מ החליפי, אלא בסמכות ועדת הכנסת וועדת החו"ב. בשיחה המקדימה שהייתה לפני כמה ימים - הם הציעו את התפטרותם וגנץ נתן להם את הזכות להתפטר, ברגע שהם הודיעו היום שהם מתנערים מהחלטות הגוש ובני גנץ כמי שעומד בראש הגוש - אז גנץ ביצע מעשה לפי שיקול דעתו. 

האזינו לריאיון המלא עם איתן גינזבורג בכאן רשת ב:

מוקדם יותר היום הודיעו האוזר והנדל כי לא יתמכו בפשרות נוספות בנושא התקציב: "אנו תומכים בפיזור הכנסת כדי לחזור לבוחר ולהחליף את נתניהו", אמרו. "אם הקואליציה תחליט על ארכה נוספת - נתפטר מתפקידינו".

המשבר הפוליטי

סיכוי רב שהעלאת החוק לפיזור הכנסת להצבעה בקריאה הראשונה במליאת הכנסת תידחה ליום שני הבא. בכחול לבן מאשימים: יו"ר הכנסת יריב לוין מעכב במכוון.

במקור נמצא החוק בסדר היום למחר, אלא שמדובר ביום קצר במליאה בגלל חנוכה וקיים חשש שלא יגיעו להצבעה עליו. גורם בכחול לבן מאשים את לוין בתכנון מכוון של סדר היום כך שלא יגיעו להצבעה בזמן, על מנת לעכב את חקיקתו ולהמנע מההגבלות הנמצאות בו על תעמולת הבחירות ומהקטנת מימון המפלגות.

גנץ אמר היום בישיבת הסיעה כי אין לפרש את נכונותו למנוע ממדינת ישראל בחירות, לשים את הממשלה על הנתיב ולקיים ממשלת אחדות כנכונות לפשרה - לא בנושא העברת תקציב, לא בנושא הרוטציה במועדה ולא בנושא קיומה של ממשלה מתפקדת. "נתניהו מכיר את מספר הטלפון שלי, והוא יודע איך לפנות אליי. נתניהו כרגע עושה את החישובים שלו- אם הוא ירצה הוא ישנה את ההתנהלות שלו ויבוא, אם הוא לא ירצה- אנחנו נחזור לציבור", אמר גנץ.

בתוך כך, בליכוד עוברים לשלב הבא - ניסיון לקדם חוקים שנוגעים למערכת המשפט בשבוע וחצי שנשארו עד לפיזור הכנסת וההליכה לבחירות. 

טרם ברור האם יהיו אלה הצעות חוק שיבקשו לקבוע פסקת התגברות שתגבר על פסיקות בג"ץ או חוקים שיבקשו לשנות את שיטת בחירת השופטים, אך בליכוד ישנה כוונה לקדם חוקים שאינם מקובלים על כחול לבן בנוגע למערכת המשפט. בליכוד מתנגדים לשני סעיפים בחוק פיזור הכנסת - סעיף צמצום יחידות מימון המפלגות וסעיף שקיפות הפרסומיים הפוליטיים ברשתות החברתיות.

גורמים ברשימה המשותפת: אחרי פרישת סער, לעבאס אין מה להציע לנתניהו

בתוך כך, ההתפתחויות הפוליטיות שיצרה פרישתו של גדעון סער מהליכוד הגיעו גם לרשימה המשותפת. שם מצביעים על "הנמכת פרופיל תקשורתי" מצדו של ח"כ מנסור עבאס שחדל להתראיין כפי שנהג בשבועות האחרונים. הסיבה, לדברי גורמים במשותפת, היא שעבאס מבין שאין לו עוד מה להציע לנתניהו, שכן פרישתו של סער פירושה שאין חוק צרפתי ולפיכך, מנסור עבאס לא יוכל עוד לסייע לנתניהו במישור הפוליטי או המשפטי.

בעקבות דיווח אמש בחדשות 12 על פירוק קרוב של הרשימה המשותפת, הגיב מנסור עבאס: "למה לי לפרק את המשותפת? אני רוצה לחזק אותה בדרך שאני מוביל, אחרת לא נשיג 10 מנדטים ואפילו פחות".

חבר הכנסת אחמד טיבי מהמשותפת אמר בריאיון לאורי לוי בכאן רשת ב כי "שוחחתי אתמול עם עבאס והוא לא אמר שהוא רוצה לפרוש מהרשימה. אם ההישגים עבור המגזר יובאו - הם של הרשימה המשותפת". הוא הוסיף כי "יש ויכוחים ועימותים פומביים וזה לא מוסיף לנו. הם מיותרים, מוטב להתווכח בתוך הסיעה וצריך לשמור על ההסכמים".

האזינו לריאיון עם אחמד טיבי בכאן רשת ב

בהכנת הידיעה השתתפו זאב קם, ערן זינגר ויערה שפירא