זירת התאונה, ארכיון
צילום: תיעוד מבצעי מד"א

התאונה הקטלנית ליד נתב"ג: הנהג הורשע בגרימת מוות ברשלנות

אלכסנדר לייברמן הורשע ב-4 עבירות של גרימת מוות ברלשנות, הפרקליטות תדרוש להטיל עליו עונש של חמש שנות מאסר
הדס גרינברג ואמוץ שפירא
14 בדצמבר 2020
15:20

התאונה הקטלנית ליד נתב"ג: נהג אוטובוס 947 אלכסנדר לייבמן הורשע היום (שני) בכך שגרם למותם של הנוסעים ורוניקה פיליפ, היילי ויינברג, יוסף קהלני וברטה שוורץ ז"ל וגרם לחבלה של 10 נוסעים נוספים בתאונה הקשה שהתרחשה ליד לוד בדצמבר 2019. הפרקליטות תבקש לגזור על לייבמן חמש שנות מאסר. 

על פי כתב האישום, בו הודה והורשע לייבמן, ב-22.12.19, הוא ביצע נסיעה אחרי שעשה הפסקה של עשר דקות בלבד, בניגוד לתקנות, וחרף העובדה שלא אכל ולא שתה באופן סדיר במהלך היום.

בשעה 19:30 לערך, נהג לייבמן באוטובוס בכביש 40, מכיוון דרום לצפון, והתקרב לצומת T מרומזר. הוא נהג באוטובוס בנתיב הימני ביותר, ובעודו מתקרב לצומת סטה לנתיב הנסיעה השמאלי ביותר, וממנו התחיל לסטות לנתיב הימני ביותר, תוך כדי חציית הצומת, מבלי שדבר הפריע להמשך נסיעתו.

מיד לאחר מכן הוא המשיך לסטות ימינה, עבר את השול הימני, עלה על המדרכה שמצד ימין של הכביש, ופגע עם האוטובוס בחלקו הקדמי–ימני בתחנת אוטובוס עשויה בטון, שאינה תחנה הנמנית עם תחנות העצירה של קו 947.

כתוצאה מהתאונה חדר גג תחנת האוטובוס, העשוי בטון אל תוך חלקו הקדמי-ימני של האוטובוס, כשהוא פוגע בנוסעים שישבו בשורות הראשונות שבצד ימין. לייבמן המשיך בנסיעתו על גבי המדרכה למרחק של כמה עשרות מטרים עד שהאוטובוס נעצר. כתוצאה מהתאונה נהרגו במקום הנוסעים ורוניקה פיליפ, היילי ויינברג, יוסף קהלני וברטה שוורץ ז"ל; לנוסעת אחת נגרמו חבלות קשות והיא אושפזה במשך חודש ול-9 נוסעים נוספים נגרמו חבלות קלות יחסית וכאבים.