רה"מ נתניהו מקבל את פניו של יונתן פולארד
צילום: לע"מ

אחרי מאסר של 30 שנה: יונתן פולארד נחת בישראל

המרגל היהודי-אמריקני ורעייתו אסתר נחתו הלילה בנמל התעופה בן גוריון במטוס פרטי, ונישקו את האדמה עם נחיתתם: "אנחנו נרגשים להיות בבית סוף סוף". ראש הממשלה נתניהו קיבל את פניהם: "עכשיו תוכלו להתחיל את החיים מחדש"
גילי כהן
30 בדצמבר 2020
04:03
עודכן ב 07:21

המרגל היהודי-אמריקני יונתן פולארד נחת לפנות בוקר (רביעי) בנמל התעופה בן גוריון, 35 שנים לאחר שנעצר בחשד לריגול לטובת ישראל. פולארד שוחרר מהכלא האמריקני לפני כחמש שנים אולם רק בחודש שעבר הוסרו ההגבלות הקשות שמנעו ממנו את היכולת לצאת מארצות הברית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל את פניהם של הזוג פולארד, והעניק ליונתן פולארד תעודת זהות ישראלית. "ברוך שובכם, כמה טוב שבאתם הביתה. עכשיו תוכלו להתחיל את החיים מחדש, בחופש ובאושר. עכשיו אתם בבית". פולארד אמר: "אנו מודים לעם בישראל ולראש ממשלת ישראל על שהחזירו אותנו הביתה. אין מי שגאה יותר במדינה הזו או במנהיג שלה יותר מאיתנו".

פולארד ורעייתו אסתר הגיעו ארצה במטוסו הפרטי של המיליארדר שלדון אדלסון. רעייתו של פולארד, אסתר, מתמודדת בתקופה האחרונה עם מחלת הסרטן. בני הזוג ייכנסו לבידוד עם הגעת, אולם בשל מצבה הרפואי של אסתר, הם לא יידרשו להגיע למלונית. בחודש שעבר התייחס ראש הממשלה נתניהו למחלתה של אסתר פולארד ואמר: "אנו יכולים לטפל בה בטיפול הרפואי הטוב בעולם".

עם הסרת מגבלות התנועה עליו, כתב פולארד: "לפני 30 שנה אשתי האהובה אסתר מצאה בפעם הראשונה את דרכה אלי, בכלא מריון, הכלא השמור ביותר בארצות הברית. הייתי כלוא בצינוק שלוש קומות מתחת לאדמה, מאחורי 13 מנעולים ומפתחות. נגד כל הסיכויים, אסתר הגיעה אלי, חתכה את אזיקים מעל ליבי והחזירה את נשמתי לחיים. זו הייתה העת בה המאבק לחירותי החל לראשונה".

מתי הפך ג'ונתן פולארד, אזרח אמריקני חילוני, ליהונתן פולארד – היהודי האהוב שעם ישראל מצפה לשובו? האזינו להסכת "עוד יום"

"היום אסתר חתכה את האזיק האלקטרוני מזרועי", המשיך פולארד. "בכך החזירה לי את חירותי הכמעט מוחלטת. כצעד האחרון לחירות נותרה חזרתנו הביתה, לארץ ולעם שאנו אוהבים". שרת התפוצות עומר ינקלביץ' בירכה את פולארד הלילה: "יונתן, כמה טוב שבאת הביתה".