-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

סערת הנישואים בזום: חלק מהזוגות יעתרו לבג"ץ

יחד עם העתירה, עורך הדין של הזוגות צפוי לפנות לגורמים בארצות הברית, ולעדכן אותם שמדינת ישראל לא מכבדת תעודות רשמיות שהונפקו בשטחה • שלושה זוגות שנישאו באופן מקוון באתר ייעודי של מדינת יוטה, הוכרו כנשואים על ידי רשות האוכלוסין
איתי שיקמן
30 בדצמבר 2020
21:22

לאחר הפרסום בכאן חדשות כי זוגות שנישאו באופן מקוון הוכרו על ידי רשות האוכלוסין, ועצירת הטיפול בבקשות על ידי שר הפנים אריה דרעי - חלק מהזוגות שנישאו יעתרו בימים הקרובים לבג"ץ נגד ההחלטה. היום (רביעי) פורסם בחדשות הערב כי יחד עם העתירה, עורך הדין של הזוגות צפוי לפנות לגורמים בארצות הברית, ולעדכן אותם שמדינת ישראל לא מכבדת תעודות רשמיות שהונפקו בשטחה.

חבר הכנסת עידן רול מיש עתיד פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט במכתב ודרש את התערבותו הדחופה. רול טען, בין השאר, כי "הוראת השר דרעי והתערבותו אינה חוקית". על אף ההנחייה לעצור את הטיפול, הזוגות שהסטטוס שלהם כבר שונה במחשבי רשות האוכלוסין לנשואים יישארו רשומים כך. 

הבוקר פורסם בכאן חדשות כי שלושה זוגות הוכרו על ידי רשות האוכלוסין כנשואים לאחר שנישאו בחתונה אזרחית במדינת יוטה שבארצות הברית, באופן מקוון דרך הזום ומבלי לצאת מגבולות ישראל. השר דרעי כאמור הודיע שהוא לא מאשר רישום נישואים שנעשה בחו"ל דרך הזום והורה לעצור את הטיפול בבקשות שהוגשו. 

אחד מהזוגות שקיבל אישור לכך שהוא רשאי לקבל ספח חדש לתעודת הזהות ובו הרישום "נשוי" - עודכן כי הנושא שוב בבדיקה. בהמשך, בביקור בסניף הרשות יחד עם כאן חדשות נאמר לזוג כי "התקבלה הוראה מלמעלה שלא לאשר את הרישום".

האזינו לריאיון עם יעל שנישואיה הוכרו על ידי רשות האוכלוסין לכאן רשת ב

הזוגות הציגו תעודת "אפוסטיל" חתומה של מדינת יוטה שמכירה בנישואיהם. "אפוסטיל" הוא אישור הניתן על ידי רשות מוסמכת של מדינה שמאשר כי התעודה המוצגת היא רשמית, מקורית, והונפקה על ידי הרשות המוסמכת לכך.

הזוגות הגישו את המסמכים בתקופה האחרונה ללשכות שונות של רשות האוכלוסין ברחבי הארץ. הנציגים ההמומים אמרו להם שזו פעם ראשונה שהם נתקלים בסוג כזה של רישום נישואים אזרחי בחו"ל וכי הנושא צריך להיבדק לעומק, לפני שניתן יהיה לאשר אותו. ביום ראשון השבוע הגיעה הבשורה. בנות זוג מרחובות קיבלו הודעה מנציגת הרשות כי הנישואים שלהן הוכרו. אתמול, שני זוגות נוספים קיבלו הודעה דומה.

בפברואר השנה הודיעו הרשויות במדינת יוטה שבארצות הברית כי יאפשרו רישום וביצוע של טקסי נישואים באופן מקוון לחלוטין. הצדדים לא מחויבים להיות נוכחים פיזית במדינה והטקס הקצר והרשמי נערך בוויעוד באינטרנט. מסמך הנישואים מתקבל זמן קצר לאחר הטקס ומי שמעוניין בכך גם יכול לשלם ולהזמין "אפוסטיל" שנותן תוקף רשמי למסמכי רישום הנישואים של מדינת יוטה.