המחאה בירושלים
צילום: "הירושלמים"

תקפו שוטר, יידו אבנים ופגעו ברכב ובו ערבים: עוד מחאה אלימה על מות אהוביה סנדק בירושלים

המשטרה עצרה 20 חשודים בהפרת סדר, בגרימת נזק ובחסימת נתיבי תחבורה • דיווחים פלסטיניים על זריקות אבנים לעבר פלסטינים בכמה מוקדים בשומרון • נתניהו להוריו של אהוביה סנדק: "האמת על נסיבות מותו של בנכם עומדת לצאת לאור" • במקביל, חרדים התעמתו עם שוטרים בהפגנה ברחוב בר אילן בבירה
ורד פלמן
31 בדצמבר 2020
22:29
עודכן ב 13:33

20 בני אדם נעצרו אמש (חמישי) בהפגנה על מות אהוביה סנדק בגשר המיתרים בכניסה לירושלים ובצומת בר אילן, כמו בכל ערב בשבוע האחרון. בין היתר נשמעו קריאות "יהודי לא הורג יהודי". ההפגנה נמשכה לתוך הלילה במהלכה הובערו פחים, נגרם נזק לתשתיות והותקפו שוטר וכלי רכב שבו נסעו ערבים. נוסף על כך, המתפרעים יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה וחסמו נתיבי תנועה.

במקביל, דיווחו פלסטינים על יידוי אבנים לעבר בית בחווארה. עוד דווח על זריקות אבנים במקומות נוספים באזור שכם. בנוסף, נטען שכלי רכב נזקו מיידוי אבנים לעבר צירים באזור. גורם במשטרת מחוז ירושלים אמר לכאן חדשות כי לא מדובר בהפגנה, אלא בהתפרעות אלימה נגד המשטרה.

"מתפרעים מהימין הקיצוני שמוחים נגד משטרת מחוז ש"י מגיעים לירושלים כי זאת עיר הבירה וחוברים לגורמים חרדים כדי להגדיל את כוחם. אנחנו נדע מי האנשים שתקפו שוטרים ואזרחים, נגיע אליהם ויהיו מעצרים נוספים", אמר הגורם.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר להוריו של אהוביה סנדק כי האמת על נסיבות מותו של בנם עומדת לצאת לאור. בשיחת טלפון עם איילת ואברהם סנדק הביע נתניהו תנחומים על מות הבן והזמין את ההורים ללשכתו. ההורים הזמינו את ראש הממשלה לביתם. 

אתמול מסר גורם ביטחוני לכאן חדשות כי המשטרה מאבדת שליטה מול נערי הגבעות בהפגנות. "האלימות כוללת דחיפות, מכות של ממש וזריקות אבנים", מסר הגורם. "השוטרים מורתעים ומפחדים לצאת מהרכב ולעצור את הפורעים".


עוד הזהיר הגורם כי המשך הפשיעה הלאומנית בסדר הגודל הזה תביא לפיגועי נקם נגד מתיישבים. "מנהיגי ההתיישבות עומדים מהצד ושותקים נוכח האלימות, ומתיישבים חפים מפשע ישלמו את המחיר. למול המציאות הנוכחית לא יספיקו מילים של גינוי - דרושים מעשים. מצופה ממנהיגי ההתיישבות שיפעלו במעשים של ממש כדי למנוע את המשך האלימות, שתוביל לאסון ולהרוגים".

בהפגנה אלימה נוספת, מחו מאות חרדים בצומת בר אילן בבירה. מהמשטרה נמסר כי התקבלו מספר דיווחים אודות גרימת נזק לאוטובוסים שחלפו במקום, ושמשותיהם נופצו. המשטרה השתמשה במכת"זית על מנת לפזר את המפגינים.

השתתפו בהכנת הידיעה: ורד פלמן, כרמל דנגור, רועי שרון ונורית יוחנן