המפגין הוויקינג
צילום: אי-פי

המהומות בוושינגטון: "המפגין הוויקינג" נעצר

האמריקנים עצרו גם את המפגין שנראה סוחב את עמוד הקריאה מגבעת הקפיטול
גיא בריצמן
09 בינואר 2021
22:14

כמה מעצרים בוצעו היום (שבת) בארצות הברית נגד דמויות בולטות בהתפרצות לבניין הקפיטול בוושינגטון בשבוע שעבר. משרד התובע הכללי של ארצות הברית עצר את ג'ייקוב אנתוני צ'נסלי. החוקרים אמרו כי הוא האיש שנראה בתמונות עוטה קרניים, כיסוי ראש מעור דוב, עם צבע פנים אדום, לבן וכחול – וזכה לכינוי "המפגין הוויקינג". 


כמו כן, נעצר תושב טמפה ביי, שנראה סוחב את עמוד הקריאה מגבעת הקפיטול ביום רביעי. הגבר שנראה מחייך כשהוא מחזיק את העמוד, הוא אדם ג'ונסון, בן 36 ממחוז מאנאטי. ג'ונסון נשוי ואבא ל-5. הוא נעצר ביום שישי בערב, ונשאר במעצר.

בתוך כך, השעיית החשבונות של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מהרשתות החברתיות, זוכה לביקורת משני הצצדים של המפה הפוליטית בארצות הברית. כעת, האנרגיה של טראמפ תתועל לפלטפורמה אחרת, והמהלך עשוי להגביר את השפעת הנשיא היוצא על הקהל שלו. בהחלטת טוויטר לחסום את חשבונו של טראמפ נכתב: "אחרי בחינה מדוקדקת של דברי הנשיא ברשת החברתית וההקשר סביבם, הוחלט להשעות את החשבון לצמיתות בשל הסיכון לאלימות". עוד הדגישו בטוויטר: "הבהרנו במשך שנים כי חשבונות בכירים אינם יכולים להיות מעל החוקים של החברה".

טראמפ הגיב להחלטת טוויטר, ואמר כי הוא בקשר עם רשתות חברתיות אחרות ואף שוקל להקים פלטפורמה חדשה משלו. "לא ישתיקו אותנו", אמר הנשיא היוצא בהצהרה שפרסם. עוד תקף בחריפות כי טוויטר פועלת לקידום השמאל הרדיקלי, במטרה להשתיק אותו ואת תומכיו. 

קודם לכן פרסמה המפלגה הדמוקרטית טיוטה של פתיחת הליך ההדחה נגד טראמפ. המפלגה מתכוונת להציג את הטיוטה ביום שני. העילה: "הסתה להתקוממות". דובר הבית הלבן, ג'אד דיר, אמר כי הליך הדחה של טראמפ ב-12 הימים שנותרו לנשיאות שלו "רק יפלג את האומה שלנו יותר".

בתוך כך, בכירים במשרד ההגנה האמריקני בוחנים את האפשרות לשלוח כוחות של המשמר הלאומי וחיילים חמושים לוושינגטון, כדי להתכונן לאפשרות של הפגנות ואירועי אלימות בהשבעת ג'ו ביידן ב-20 בינואר. שר ההגנה ראיין מקארת'י אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי כל השינויים באבטחה ייקבעו בימים האחרונים בהתבסס על המידע המודיעיני בדבר האיומים האפשריים.