מוחמד בכרי, ארכיון
צילום: כאן חדשות

"ג'נין ג'נין" נאסר להקרנה, בכרי יפצה את התובע ב-175 אלף שקלים

בית המשפט המחוזי הורה על החרמת כל עותקי הסרט בישראל. במאי הסרט מוחמד בכרי בכרי חויב לפצות את חייל המילואים המופיע בסרט ולשלם את הוצאות המשפט • עורך דינו: "ביהמ"ש נכנע להסתה נגדו"
אמוץ שפירא ותמר אלמוג
11 בינואר 2021
22:29

בית המשפט המחוזי מרכז בלוד אסר הערב (שני) להקרין בישראל את הסרט "ג׳נין ג׳נין" והורה להחרים את כל העותקים שלו. בית המשפט חייב את התסריטאי והבמאי של הסרט, מוחמד בכרי, לשלם לתובע פיצויים של 175 אלף שקלים והוצאות משפט של 50 אלף שקלים. את התביעה הגיש סגן אלוף במילואים ניסים מגנאג'י שלחם במבצע חומת מגן בג'נין בשנת 2002 ומופיע בסרט. הוא תבע מהבמאי מוחמד בכרי פיצוי של 2.6 מיליון שקלים על לשון הרע.

בית המשפט מתח ביקורת קשה על בכרי, קבע כי לא דבק באמת והציג בסרט אירועים מזוויעים, במעטה של "סרט דוקומנטרי" והקדיש את הסרט לזכרו של מחבל חבר גדודי אל-אקצא, שאותו הציג באופן כוזב כ"מפיק הסרט". בכרי סירב להגיב על הדברים.

בחודש אוקטובר האחרון קראה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ליועץ המשפטי לממשלה להורות על איסור הקרנה והפצה של הסרט. "הסרט הוא עלילת דם נגד צה"ל ולוחמיו שפעלו למופת במהלך מבצע חומת מגן באופן המוסרי ביותר באופן המוסרי ביותר, בהתאם לערכי צה"ל", קבעה הוועדה בהצעת ההחלטה שנשלחה ליועץ אביחי מנדלבליט.

הסרט המדובר יצא בשנת 2002 והוקרן בסינמטקים של תל אביב וירושלים. לאחר שהוגש למועצה לביקורת סרטים לקבלת אישור להקרנה מסחרית, אסרה המועצה על הקרנתו. בתגובה להחלטה עתר בכרי לבג"ץ בטענה שההחלטה אינה סבירה ופוגעת בחופש הביטוי והיצירה. בנובמבר 2003 ביטל בג"ץ את ההחלטה והתיר את הקרנת הסרט.

בתוך כך, בעקבות הקרנתו בסינמטקים, הגישו חמישה חיילי מילואים תביעת דיבה נגד בכרי בטענה שהסרט מוציא את דיבתם של חיילי צה"ל שלחמו בג'נין במסגרת המבצע. ביוני 2008 נדחתה התביעה בבית המשפט המחוזי. ביולי 2011 דחה בית המשפט העליון את הערעור שהוגש על ההחלטה. בפסק הדין נקבע כי אמנם הסרט גדוש בשקרים, אולם אלו לא מיוחסים לאחד החיילים התובעים אלא ל"ציבור" ולפיכך אין כי הוציא דיבתם.

בשנת 2017 הגיש סא"ל (במיל') ניסים מנגאג'י תביעת דיבה נגד בכרי בסך 2.6 מיליון שקלים. עורכי הדין נבות תל צור וטל שפירא שייצגו את מנג'אג'י היו בעצמם קציני מילואים במבצע "חומת מגן".

אחד מעורכי הדין של בכרי, מיכאל ספרד, מסר בתגובה להחלטת בית המשפט: "האווירה ניצחה את המשפט. בית המשפט נכנע לשנים של הסתה נגד בכרי ואיפשר באופן חסר תקדים תביעה שהוגשה 15 שנים לאחר צאת הסרט ושבאופן ברור התיישנה, להתנהל. פסק הדין עמוס בשגיאות משפטיות קשות. בימים הקרובים נחליט על צעדינו".