המוסד לביטוח לאומי
צילום: יונתן זינדל פלאש 90

החוק דורש קיזוז במענקים - ועשרות אלפי עצמאים ייכנסו לחוב

פרסום ראשון: עצמאים שהם גם שכירים ויצאו לחל"ת או פוטרו - עשויים להידרש להשיב עשרות אלפי שקלים לביטוח הלאומי • במוסד קיימו ישיבה דחופה למציאת פתרון
גילי תמיר
12 בינואר 2021
20:07

עשרות אלפי עצמאים שהם גם שכירים, עשויים לגלות עם הגשת הדוח השנתי בהמשך השנה, כי עליהם להחזיר דמי אבטלה (חל"ת) שקיבלו, בסכומים שנעים בין עשרות למאות אלפי שקלים – כך פורסם הערב (שלישי) בתוכנית "זה מגיע לכם" עם הד"ר גילי תמיר בכאן רשת ב.

המשמעות - מי שהיה זכאי לדמי אבטלה על עבודתו כשכיר, ובמקביל קיבל מענקים לעצמאים וסיוע בהוצאות מרשות המיסים, עשוי לפי החוק למצוא עצמו בחוב של אלפי ועשרות אלפי שקלים במקרה השמרני, ואף מאות אלפי שקלים במקרה שהיה זכאי לסכומי דמי אבטלה גבוהים.

האזינו לריאיון עם מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר: 

בעקבות פנייתנו למוסד לביטוח לאומי, כינס מנכ"ל המוסד, מאיר שפיגלר, ישיבה דחופה עם הצוות במטרה למצוא פתרון מיידי לבעיה. מסתמן כי הפתרון יהיה שלא להתייחס למענק ההוצאות הקבועות כאל הכנסה מעבודה, שפוגע בזכאות לדמי האבטלה.

בתוכנית עדכן שפיגלר כי פנה למשרד האוצר בבקשה שיאשרו את הפתרון המסתמן. לדבריו, כשחוקק חוק ביטוח האבטלה, איש לא צפה כי נגיע לתקופה כה מורכבת שבה מאות אלפי אנשים יהיו מחוסרי עבודה.

אנו נמשיך לעקוב עד לפתרון מלא של הסוגייה.