תיעוד: אריה שיף יורה בגנב שפרץ לרכבו
צילום: מתוך צילומי אבטחה

יצא מהקרוואן, כיוון וירה: אריה שיף הואשם בהמתה בקלות דעת

שיף טען להגנה עצמית בעקבות ירי בגנב שפרץ לרכבו ליד הקרוואן שבו לן, אך טענה זו נדחתה. על פי כתב האישום, מוחמד אל אטראש, שנורה על ידי שיף, היה חלק מחולייה שמטרתה הייתה לפרוץ ולגנוב את רכבו של הנאשם
אסף פוזיילוב
14 בינואר 2021
11:14

בבית המשפט המחוזי בבאר שבע הוגש היום (חמישי) כתב אישום נגד אריה שיף, תושב ערד, בגין המתה בקלות דעת. שיף טען להגנה עצמית בעקבות ירי בגנב שפרץ לרכבו ליד הקרוואן שבו לן, אך טענה זו נדחתה.

תיעוד הירי בפורץ


שיף בן ה-70 ירה למוות במוחמד אל אטראש בסוף נובמבר. העונש המירבי לעבירה זו הוא 12 שנות מאסר. סנגורו, עורך הדין עידן שני, אמר לפני ההחלטה: "מקווים שבית המשפט ישלים את המלאכה ויפטור אותו מכל אשמה". משפחתו וחבריו של שיף גייסו למאבק המשפטי שלו עד כה כחצי מיליון שקלים. הפורצים, שהגיעו למקום רעולי פנים, עדיין לא נעצרו.

על פי כתב האישום, אל אטראש, תושב הפזורה הבדואית, היה חלק מחולייה של שלושה שמטרתה הייתה לפרוץ ולגנוב את רכבו של שיף. אל אטראש שבר את חלון הנהג של הרכב באמצעות מפתח צינורות ופרץ למכונית. 

שיף, שהתנדב במשטרה בעברו במשך שנים רבות, החזיק אקדח ברישיון. בלילה האירוע, סמוך לחצות, שהו שיף ואשתו בקרוואן שחנה מאחורי הרכב, אך היה מנותק ממנו. כמה שניות לאחר הגעתם של הפורצים, העירה אותו אשתו בעקבות רעש. שיף נטל את הנשק, אשר היה מתחת לכרית, יצא מהקרוואן, צעד על המדרכה כשבעה מטרים, והתקרב אל הרכב תוך כדי שהוא צועק מספר פעמים "עצור". הנאשם הגיע בסמוך לדלת הנוסע הקדמית, הסתכל לתוך הרכב, כאשר אור תקרת הרכב דולק, וראה כי בתוך הרכב יושב המנוח בכיסא הנהג.

בהמשך, שיף צעד שני צעדים לאחור, הניף את נשקו ופתח את הנצרה כשהוא במרחק של כשלושה מטרים. במקביל, סגר הפורץ את דלת הנהג והרכב התחיל בדרדור קדימה בכביש מבלי שהוא מונע. בשלב זה צעד שיף צעד לפנים, הרים את ידו הימנית שאחזה בנשק וירה כדור אחד לעבר הרכב לאזור בו ישב המנוח.

הקליע חדר דרך חלקה העליון של שמשת חלון הדלת הקדמית ימנית של הרכב, ופגע בצדו הימני של מצחו של המנוח, ונותר בתוך ראשו. לאחר מכן, הפורץ השני נכנס לרכב של החולייה שהתחיל בנסיעה, ואילו הנאשם ירד לכביש מן המדרכה, כיוון את אקדחו אל עבר רכב הפורצים הבורח וירה כדור נוסף לעברו.

לאחר מכן, שיף התקשר למשטרה, דיווח על האירוע וביקש סיוע משטרתי ורפואי, מכיוון שהעריך כי פגע בפורץ. שיף המתין במקום עד להגעתם של גורמי הסיוע ושיתף פעולה עם גורמי ההצלה והמשטרה. בכתב האישום צוין כי הנאשם "גרם בקלות דעת למותו של המנוח בכך שירה לעבר הרכב לאזור בו ישב הפורץ כשהוא נוטל סיכון בלתי סביר לאפשרות גרימת התוצאה תוך תקווה למנעה".