-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מתווה הסיוע לתרבות: "אביב גפן עשה סיבוב על תעשייה שלמה"

ביקורות על תוכנית הסיוע החדשה בגובה 70 מיליון שקלים לתחום התרבות שניזוק באופן קשה במשבר הקורונה. נציג ועד הפעולה של תעשיית התרבות זעם בכאן רשת ב: "גפן דאג שוב לסקטור האומנים, שהם החלק של התעשייה שמסודר"
בחצי היום
15 בינואר 2021
20:56

ביקורות קשות נשמעו היום (שישי) על תוכנית הסיוע החדשה בגובה 70 מיליון שקלים לתחום התרבות שניזוק באופן קשה ביותר במשבר הקורונה. את עיקר הביקורת ספג הזמר אביב גפן, שנפגש אתמול עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. נציג ועד הפעולה של תעשיית התרבות, אלירן ברדוגו, אמר בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי הופתע מאוד מהפגישה של גפן עם נתניהו, שר האוצר ישראל כ"ץ ושר התרבות חילי טרופר. "אביב גפן עשה סיבוב על תעשייה שלמה. דאג שוב לסקטור האומנים, שהם החלק של התעשייה שמסודר", אמר ברדוגו.

האזינו לריאיון עם אלירן ברדוגו

"אביב עשה זאת בלי להכין מתווה. המתווה שאביב גפן מדבר עליו לא קיים. כסף ומתווה הם שני דברים שונים. לא נקבע כיצד יתקיים המתווה בפועל בזמן הופעות כמו למשל – תפוסת האולם, מרחקים בין האנשים, בישיבה, בעמידה. אביב מייצג את עצמו ואת האנשים שסובבים אותו. לא ייתכן שהוא הולך לראש הממשלה בלי שום מתווה בלי שום הסכמה ודעה שלא מקובלת על אף אחד - והדבר נודע להם על זה דרך התקשורת", אמר בכעס ברדוגו והבהיר כי 70 מיליון שקלים הוא סכום שאיננו מספיק כדי להחזיר את התרבות לפעילות.

גם היוצר חנן יובל, חבר בהנהלת אמ"י - אגודת אמני ישראל, הצטרף לביקורת ואמר בריאיון לשרון וכסלר ואורי לוי בכאן 11: "במאי הייתי יחד עם יעקב מנדל, יו"ר אמ"י, אצל שר האוצר - אז הוא הבטיח 80 מיליון. כמו שאומרים הבטיח, אבל לא הבטיח לקיים. נברך על כל עזרה. הייתי עסוק בלארגן כספים לחברים שלי בקרנות, לא מתייחסים ל-250 אלף איש בתעשייה".

אתמול נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם הזמר אביב גפן כנציג האומנים וסיכם עמו על מתווה סיוע לתחום התרבות בסכום של 70 מיליון שקלים. בפגישה השתתפו גם שר האוצר ישראל כ״ץ ושר התרבות חילי טרופר. על פי המתווה תוקם קרן רשויות מקומיות לעידוד מופעים ביישובים השונים, בגובה 40 מיליון שקלים, בנוסף ל-24 מיליון שקלים שנותרו מהמסגרת התקציבית של הקרן משנת 2020. בנוסף, תוקם קרן סיוע לאמנים במצוקה בגובה שישה מיליון שקלים. הקרן תהיה משותפת לקרן יהושע רבינוביץ׳ לאומנויות ולמפעל הפיס.