רונן ביטי
צילום: פלאש 90

העונש הוחמר: רונן ביטי נידון ל-20 חודשי מאסר

הפרקליטות עירערה על ההחלטה לגזור על אביה של כוכבת הילדים 9 חודשי עבודות שירות, לאחר שהורשע בהטרדה מינית של קטינות • סנגורו של ביטי: "אמליץ לו להגיש ערעור לבית המשפט העליון" • הוריה של אחת מהקטינות שנפגעו מביטי: "הבת שלנו מרגישה היום שהיא עשתה משהו טוב עבור אחרות"
הדס גרינברג
17 בינואר 2021
12:34
עודכן ב 13:12

רונן ביטי, אביה של כוכבת הילדים עדי ביטי, ירצה 20 חודשי מאסר במקום תשעה חודשי עבודות שירות - כך נקבע היום (ראשון) לאחר שבית המשפט המחוזי בלוד קיבל את העירעור שהגישה הפרקליטות. על ביטי, שהורשע בהטרדה מינית של קטינות במסגרת הסדר טיעון, נגזרו עבודות שירות בחודש ספטמבר האחרון, בניגוד לעמדת הפרקליטות שדרשה ארבע שנות מאסר. 

"איננו מתעלמים מהליכי השיקום שעבר ועובר המשיב", נכתב בפסק הדין של בית המשפט המחוזי. "עם זאת, עונש המאסר של תשעה חודשים שניתן לרצותו בעבודות שירות, מבטא התחשבות מוגזמת בסיכויי השיקום של המשיב". עוד צויין שפסק הדין הקודם סטה, מטעמי שיקום, מהעונש הראוי לנאשם. 

סנגורו של ביטי, עורך הדין אבי חימי, אמר לאחר הדיון: "תם ולא נשלם. נדמה לי שערכאת הערעור שגתה בפסק דינה. פסק הדין של בית המשפט היה מנומק באופן מקצועי ויסודי. אמליץ למר ביטי להגיש בקשת ערעור לבית המשפט העליון. יש לנו מערכת משפט בין הטובות בעולם, יחד עם זאת, כשצריך לבקר צריך לעשות זאת בבית המשפט". 

מהפרקליטות נמסר: "הנאשם ניצל את האמון שנתנו בו הקטינות, מעריצות בתו, כדי לבצע בהן עבירות מין שונות. מעשיו הינם בעלי חומרה יתרה, וזאת הן בשל ניצול פערי כוחות חריגים בינו לבין הקטינות והן בשל ריבוי הקטינות בהן פגע, למשך זמן רב ובהזדמנויות רבות". 

יו"ר נעמת, חגית פאר, בירכה על הכרעת בית המשפט ומסרה: "יש שופטים בירושלים – מקומו של הפושע הזה מאחורי סורג ובריח. מעבר לתיקון המבורך של בית המשפט המחוזי ולעשיית הצדק, יש כאן מסר חשוב גם לעבריינים פוטנציאליים וגם לנשים אמיצות שבוחרות לעשות מעשה ולהתלונן. האדם הזה ניצל את פרסומה של בתו באופן מרושע והשתמש בכוחו בכדי לפגוע בגופן ובנפשן של בנות - טוב שיורחק מהחברה".


"אנחנו יודעים שהבת שלנו חשה הקלה עכשיו"

אימה של ג', שנפגעה מביטי, סיפרה בתום הדיון: "האינסטינקט הראשוני הוא תחושה של תיקון, אבל כשחושבים על זה שוב רואים שהוא קיבל פחות מחודש על כל עבירה שהוא ביצע - וזה קצת מקשה". האם סיפרה על תחושת ההקלה של בתה: "כבר כמה שנים שהבת שלי לא ישנה, ובמיוחד מאז שהפוגע קיבל עונש שהוא כלום. היא מרגישה היום שהיא עשתה משהו חשוב. לה זה כבר קרה, אבל אולי היא עשתה משהו עבור אחרות". 

"אנחנו כל הזמן בודקים איך אפשר מצד אחד לשקם אותה, ומצד שני להמשיך את החיים", סיפר אביה של ג'. "אני כל הזמן מוטרד. אם הבת שלי נפגעה פעם אחת, אז יש עבריין שיכול לפגוע בילדים אחרים. אולי גם היא יכולה ליפול שוב למלכודת של עבריין מיומן". 

לפי כתב האישום, שבפרטיו הודה ביטי, לפני שש שנים הקים האב קבוצת ווטסאפ בשם "ביטי אימפריה" שבה היו חברות כ-70 קטינות שמעריצות את בתו. אחרי ששכנע אותן לעבור לאפליקציית טלגרם, שממנה אי אפשר להוציא תיעוד של השיחות, נהג ביטי לשאול אותן אם קיימו יחסי מין, שלח לחלקן תמונות וצילומי וידאו שלו מבצע מעשים מיניים בעצמו, והציע לחלקן לבצע בעצמן מעשים מיניים. עוד ביקש ביטי מאחת הקטינות לבצע בו מעשים מיניים.

בהמשך, חלק מהקטינות פתחו קבוצת ווטסאפ שבה חשפו בפני אשתו של ביטי את מעשיו, והוא בתגובה שלח הודעה קולית בקבוצה ובה איים על שתיים מהן. עבירת האיומים שיוחסה לו הושמטה מכתב האישום המתוקן. בבית המשפט אמר ביטי: ״אני מביע חרטה עמוקה על הצעדים הלא ראויים הללו״. עוד בטרם פסק הדין, שילם ביטי פיצויים לשבע קטינות שנכללו בכתב האישום בסך של כ-100 אלף שקלים.