שר הדיגיטל דוד אמסלם
צילום: גילי יערי, פלאש 90

התושב במוקד? האוצר מעכב פרויקט דיגיטלי ברשויות המקומיות

הפרויקט נועד לשדרג מוקדים עירוניים ברשויות בפריפריה וברשויות חלשות, במיוחד בתקופת הקורונה, וגם להכשיר 100 אלף תושבים בקורסי דיגיטציה. העיכוב - בשל מתן פטור ממכרז. עלותו המוערכת של המיזם: כ-90 מיליון שקלים
דנה ירקצי
25 בינואר 2021
20:13

היועץ המשפטי במשרד האוצר מעכב את הפרויקט הדיגיטלי "התושב במוקד" - כיוון שאינו מאשר את מתן הפטור ממכרז. כך פורסם היום (שני) בתוכנית "צבע הכסף" בכאן רשת ב. הפרויקט נועד לשדרג את המוקדים העירוניים ברשויות בפריפריה ורשויות חלשות מבחינה דיגיטלית, ולהכשיר 100 אלף תושבים בקורסי דיגיטציה. עלותו המוערכת של המיזם: כ-90 מיליון שקלים, 

הפרויקט תוכנן בעקבות משבר הקורונה, בו עוד ועוד רשויות נאלצו לשדרג עצמן טכנולוגית כדי להתאים את עצמן למצב. ישראל דיגיטלית העבירה בוועדת מכרזים פנימית את התוכנית ופרסמה אותה להערות הציבור, ובמסגרתה ינתן פטור ממכרז למרכז השלטון המקומי, כדי שזאת תתכלל את הפרויקט ותוציא מכרזים לספקים בקרב הרשויות.

ואולם, היועץ המשפטי במשרד האוצר אסי מסינג הודיע כי הוא אינו מאשר את מתן הפטור ממכרז, ומשרד הדיגיטל עצמו יצטרך לנהל את הפרויקט ולהוציא את המכרזים. במשרד השיבו בתגובה כי דווקא בתקופת הקורונה אין להם מספיק תקנים לניהול פרויקט כזה, והוצאת מכרזים בתקופה כזו תעכב את הפרויקט בשנה עד שנתיים. עוד קבע היועץ המשפטי כי אם המשרד רוצה מנהלת שתתכלל את הפרויקט שתוציא מכרז למי שירצה להתמודד מול המרכז לשלטון מקומי - דבר העלול לגרום לעיכוב נוסף ביישום התוכנית.

שר הדיגיטל דודי אמסלם שלח מכתב חריף למסינג וטען כי ההליך התקיים לפי דין ונבחן בפרסום לציבור. עוד טען כי הוא רואה בהוראה זו חבלה והפרעה בוטה באצטלה של שלטון החוק והתוצאה היא שהאזרחים במדינה ימשיכו לא לקבל שירות שהם זקוקים לו, אשר הובטח להם כבר משנת 2018.

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס אמר בתגובה כי המרכז לשלטון מקומי הינו הגוף היחיד שיש לו את היכולת להגיע לכל רשות בצורה המקצועית והטובה ביותר. "לא ייתכן שבשל סירבול בירוקרטי יפעל פקיד באוצר לעצירת פרויקט בעל חשיבות עליונה לרשויות רבות", אמר ביבס וציין כי: "במיוחד בפריפריה - לרשויות קטנות ומעוטות אמצעים, עדיין אין יכולת ומשאבים דיגטליים, והן נדרשות לסיוע מקצועי. אנחנו הגוף היחיד שיש לו את היכולת להגיע לכל רשות ורשות בארץ ולהוביל את הפרויקט בצורה הטובה ביותר".

ממשרד האוצר נמסר: העניין נבחן בהתאם למקובל ונמצא כי לא ניתן לאשר בנסיבות המבוקשות את הפטור מחובת מכרז ובפרט בעילת הפטור המבוקשת. לצד זאת, הדרג המקצועי במשרד האוצר סייע בהצעת דרכי פעולה אפשריות שיקלו על הביצוע המהיר של הפרויקט והציע עזרה בהמשך.

השר אמסלם, המשמש גם כשר המקשר בין הממשלה לכנסת, הביע לאחר הקמת הממשלה הנוכחית כעס על "הפקידים" ששמים מקלות, לטענתו, בהקמת משרדי הממשלה החדשים.