הרב קניבסקי בפגישה בבני ברק, דצמבר 2020
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מי הבוס? פרויקטור הקורונה החרדי האמיתי

מיהו הרב חיים קניבסקי שהחברה החרדית (ולא רק) עומדת אצלו בתור לדלת, אבל ראש הממשלה לא מצליח לתפוס בטלפון?
עוד יום
26 בינואר 2021
11:11

למה ראש ממשלת ישראל מתקשר לנכד של רב מבני ברק כדי להצליח לבצע החלטות שהממשלה שלו יזמה? ומי באמת מנהל את העולם החרדי באחת התקופות הכי פרועות וקשות שהיו פה? פרויקטור הקורונה החרדי האמיתי הוא כנראה הרב חיים קניבסקי.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

לא מעט אנשים מתקשרים למוקד "והסירותי מחלה מקרבך", מוקד הישועות של הרב קניבסקי, בניסיון לזכות בשטר שמירה מקורונה. אחרי הכול, במלחמת המפרץ לפני 30 שנה זה עבד, כשאף טיל לא נפל בבני ברק, לכאורה. 

הרב קניבסקי נחשב לגדול הדור. הוא בן 93, אלמן, גר לבד בבני ברק עם הרבה עוזרים ונכדים. הטייטל הרשמי הוא "מנהיג הזרם הליטאי ביהדות החרדית". תפקיד אותו נשאו החזון איש, בזמן קום המדינה, ואז הרב שך, הרב אלישיב, והרב שטיינמן, שנפטר ב-2017.

אך בעוד הרבנים הליטאים מקדשים את הרציונל, את הקשר השכלתני של סיבה ותוצאה, הרב קניבסקי הוא תופעה נדירה. באינטרנט תוכלו למצוא יין שהרב בירך עליו, חפשו "יין הסיומים". יש גם מזוזה מבורכת ודרכים רבות לזכות בברכה שלו אם תתרמו לנזקקים. הוא פרזנטור של חצי מקופות הצדקה בבני ברק, אבל בעצמו הוא חי בדירה רעועה ולא מטופחת. זה גם חלק מהקטע: מנהיג צנוע שמה שמעניין אותו זה רק דבר אחד - לימוד תורה.

הוא יושב בחדר הלימוד שלו ומתעמק בכל אוצר הספרים היהודי. ברשימות של המדינה הוא מובטל שלא עבד יום בחייו. אבל אל תטעו, הוא אחד השקדנים הכי גדולים שהיו, עם הספקים באמת מיוחדים. הוא כל כך עסוק בללמוד עוד דף גמרא, עוד ספר שהוא כבר למד מאות פעמים, שלא קיים שום תיעוד שלו אומר יותר ממשפט אחד. אפילו את צמד המילים "ברכה והצלחה" המפורסם קשה לו לומר, מרוב שבא לו להמשיך ללמוד. זה הקסם.

אל הקסם הזה אנשים באים מקצה העולם, עומדים בתור. הם מספרים לרב את הצרות שלהם, שומעים ממנו את ה"ברכה והצלחה" וחוזרים מרוצים. הרב בירך אותם. הרבה מאוד ישראלים מרגישים שיש לו כוח על-טבעי מסוים, שהוא יכול לרפא חולים, להכריע בהחלטות כספיות מורכבות, לסדר את הכוכבים בשמיים לטובת מישהו.

כשהרב אומר "תסגרו" או "תפתחו" את הישיבות, יש לזה המון משמעות. בסוף, אנשים סומכים עליו בעיניים עצומות. למרות שעל הנייר הוא מנהיג רק שליש מהמגזר החרדי, בפועל ההשפעה שלו חוצה מגזרים וקהילות, ומגיעה גם לזרם הספרדי.

נכדו מתאר לו במשפט נושא שנשרפו עליו מאה מהדורות חדשות - והרב עונה במילה. אם אתה מאמין בדמות של הרב קניבסקי, שכל מילה שיוצאת ממנו היא קודש, אז אתה גם מאמין שיהיה לו סיעתא דשמיא, שרוח אלוהים שורה עליו והוא יוציא את ההכרעות הנכונות.

התמונות מהלילות האחרונים בבני ברק מראות שהאסימון רק מתחיל ליפול. אופן הניהול המיסטי והלא-רציונלי של החיים בבני ברק ובעולם החרדי, הוא אירוע מסוכן מאוד. הרב קניבסקי, האיש ולא המותג, כנראה לא יודע שהעיר שהוא מנהל נראית ככה. הוא כנראה לא יודע כמה משפחות נהרסו בשנה האחרונה. הוא שקוע בעולמות העליונים ובשמירה רוחנית על עם ישראל. הבעיה היא אצל מי שאמורים לחבר אותו למציאות, מה שלא נעשה.