נתניהו בתחילת משפטו

היועמ"ש קובע: מאות אלפי השקלים שרה"מ קיבל מבן דודו מיליקובסקי - מתנה אסורה

מוקדם יותר דחה בית המשפט את בקשת נתניהו לדחות את משפטו • העליון אישר את החדירה לטלפונים הסלולריים של יועצי נתניהו
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
26 בינואר 2021
13:29
עודכן ב 20:12

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע היום (שלישי) כי מאות אלפי השקלים שראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל מבן דודו נתן מיליקובסקי הם בגדר מתנה אסורה. מדובר בשינוי עמדת היועץ, זאת בעקבות הבדיקה שנערכה בפרשת המניות. המשמעות היא שנתניהו צריך להחזיר עוד 270 אלף דולר, מעבר ל-30 אלף שקלים שכבר נקבע לגביהם שיחזיר.

עם זאת היועץ קובע כי אין מקום לחקירה פלילית בעניין. כמו כן, עולה מתוך תגובת היועץ לעתירה שהוגשה בעניין ביקורת מרומזת על החלטת מבקר המדינה לאשר לנתניהו לקבל הלוואה ממקורבו לצורך מימון הוצאותיו המשפטיות. מטעם הליכוד נמסר בתגובה: "האם מנדלבליט שוב מתערב בבחירות בבחירות הקודמות מנדלבליט הגיש כתב אישום תפור נגד ראש הממשלה, ובבחירות האלה הוא מבצע פליק-פלאק בעמדתו המשפטית תוך פגיעה בהגנתו של ראש הממשלה, רק בגלל שהתיקים שתפר נגדו קורסים. אין גבול לרדיפה ולמסע הצייד במטרה להפיל ראש ממשלה חזק מהימין".

מוקדם יותר היום דחה בית המשפט את בקשת ראש הממשלה לדחות את תחילת ההוכחות במשפטו, עד שתתקבל החלטה אם יעמידו לדין גם את וואלה, בזק וידיעות אחרונות. הרכב השופטים קבע כי אין הצדקה להיענות לבקשתו של נתניהו.

"אין החלטה סופית אם יוגש כתב אישום נגד תאגידים אלה, ואם יוגש לא ברור לאיפה, מה יהיה תוכנו ואם יצורף למשפט המתקיים בירושלים בתיקי האלפים", נכתב בהחלטה. הדיון הבא בתיקי האלפים אמור להיערך בעוד כשבועיים, והוא שלב התשובה בעל פה לאישומים. מועד לתחילת ההוכחות טרם נקבע. 

בשבוע שעבר, נתניהו הגיש לבית המשפט המחוזי בירושלים את תשובתו לאישומים נגדו. בתשובה שהגישו בשמו עורכי הדין בעז בן צור ועמית חדד נכתב כי "נתניהו מואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם, עובדה שמוכיחה עד כמה אבסורדיים התיקים נגד ראש הממשלה". עוד נטען כי לא ניתנו אישורי היועץ המשפטי לממשלה הנדרשים לחקירות בחלק מהתיקים.

לגבי תיק 2000 נטען כי ראש הממשלה לא קיבל דבר ממו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס וכי הומצאה עבירה לפיה לא סירב מספיק מהר להצעתו. באשר לתיק 1000, תיק המתנות, נטען כי מדובר במתנות מותרות מחבר קרוב. עורכי דינו של נתניהו מבקשים דחייה בשמיעת העדים עד שתהיה הכרעה של היועץ המשפטי לממשלה אם הוא מעמיד סופית לדין גם את בזק, וואלה וידיעות אחרונות.

בתוך כך, בית משפט העליון דחה את בקשת יועצי ראש הממשלה, ואפשר את החדירה לניידים שלהם. מדובר בבקשת רשות לערעור של יונתן אוריך, עופר גולן, יוסי שלום וישראל איינהורן שנחשדו בהטרדת עד המדינה וביקשו לערור על החלטת החיפוש בניידים שלהם.

בית המשפט העליון בדעת רוב סולברג וקרא נגד דעתו החולקת של המשנה לנשיאה מלצר קבע שיש קשר בין החיפושים הלא חוקיים בטלפונים לבין ההודעות שנגבו לאחריהם ולכן הוחלט להותיר את הצווים על כנם. המשנה לנשיאת בית המשפט העליון חנן מלצר שהיה בדעת מיעוט סבר שהיה צריך לבטל את צווי החדירה שניתנו בדיעבד. הוא ציין כי מה שהתבקש הוא למעשה אישור בדיעבד לפריצה אסורה. עם זאת דחה בית המשפט ב-15 יום את מימוש צווי הבדיקה בסלולריים עד שיתאפשר ליועצים להגיש בקשה לדיון נוסף בנושא. 

מטעמם של יועצי ראש הממשלה נמסר בתגובה להחלטת העליון כי "בהמשך לדבריו הברורים של המשנה לנשיאה השופט מלצר, יועצי ראש הממשלה יבקשו לקיים דיון מורחב בבית המשפט העליון כדי להבטיח שפעולות פסולות, פליליות ופוגעניות של המשטרה - ביחס אליהם וביחס לכל אזרח בישראל - לא יקבלו לעולם הכשר בדיעבד מבית המשפט".