רא"ל אביב כוכבי
צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל על תוכנית הגרעין האיראנית: הנחיתי את צה"ל להכין כמה תוכניות מבצעיות

כוכבי בכנס INSS: "איראן יכולה להגיע לפצצה בתוך כמה חודשים, אפילו שבועות" • על השינויים בלחימה: חובה להתאים את הדין הבין לאומי לאופן שבו אנחנו צריכים להילחם, כל בית חמישי בלבנון זה מחסן טילים
רועי שרון
26 בינואר 2021
18:07
עודכן ב 18:36

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס הערב (שלישי) לתוכנית הגרעין האיראנית, בכנס שנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS), ואמר: "איראן הגדילה את כמות החומר המועשר מעבר למותר, ופיתחה צנטריפוגות שמאפשרות להגיע לפצצה גרעינית בתוך כמה חודשים ואפילו שבועות. הנחיתי את צה"ל להכין כמה תוכניות אופרטיביות בנושא ואנחנו שוקדים עליהן".

כוכבי טען שהחזרה להסכם הגרעין היא טעות והסביר: "כל הסרה של לחץ תיתן לאיראן חמצן להגיע לפצצה". על השינויים בלחימה בשנים האחרונות, הוא הוסיף: "האויב בחר למקם את עצמו במרחב העירוני. חובה להתאים את דפוסי הלחימה, החשיבה והדין הבין-לאומי לאופן שבו אנחנו צריכים וזכאים להילחם. כל בית חמישי בלבנון זה מחסן טילים או חמ"ל".

הרמטכ"ל כוכבי בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי

"אנחנו לא מתכוונים להיפרד מערכי העם היהודי ולא מהדין הבין-לאומי", הבהיר כוכבי. "אבל הדין הבין-לאומי וערכי צה"ל לא נועדו רק למנוע נפגעים, אלא גם כדי להגן על אזרחינו. אנחנו נתקוף רק מטרות צבאיות – אבל רקטה צמודה לבית היא מטרה צבאית". 

כוכבי שלח אזהרה לתושבים בלבנון וברצועת עזה: "תעזבו את המקום שבו אתם נמצאים, הוא עמוס בטילים ורקטות. המרחבים האלה יהיו מוצפים בתקיפות של צה"ל. מי שיחליט שלא לעזוב, עושה זאת על דעת עצמו". 

"אנחנו לא מזהים כרגע שאף אחד מאויבנו מתכוון או שוקל ליזום מלחמה או מבצע נרחב נגד ישראל", ציין הרמטכ"ל. "יש לנו בסך הכל חופש פעולה נרחב בכל רחבי המזרח התיכון, ואני לא מתייחס לזה כמובן מאליו, היו שנים שזה לא היה כך".