הפגנה נגד האלימות במגזר הערבי, 2019
צילום: הדס פארוש, פלאש 90

תקציבים ופרויקטור: נתניהו הציג את התוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית

לתפקיד הממונה על האלימות בחברה הערבית מינה נתניהו את ניצב בדימוס אהרן פרנקו, לשעבר ראש שב"ס • בין עיקרי התוכנית: השקעה של 100 מיליון שקלים להקמת תחנות משטרה ביישובים ערביים • יו"ר הרשימה המשותפת תקף: "זה תרגיל בחירות על הגב של הנרצחים הערבים"
משה שטיינמץ
03 בפברואר 2021
21:30
עודכן ב 22:17

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג הערב (רביעי) את התוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית, יחד עם השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה. "בשיחה שערכנו עם ראשי הרשויות הם ביקשו דבר אחד - שאמנה פרויקטור מיוחד מטעמי", ציין נתניהו והודיע על מינויו לתפקיד של ניצב בדימוס אהרן פרנקו, לשעבר ראש שירות בתי הסוהר.

ראש הממשלה הסביר שהממונה יתכלל את מאמצי משרדי הממשלה בתחומי הביטחון, חינוך, רווחה, כלכלה והבריאות במגזר. "הוא גם ידאג לכך שנשלים את תוכנית 922 שהקצנו בה 15 מיליארד שקלים", הוסיף. בהמשך ציין נתניהו כי הוא מתכוון להקים ועדת שרים מיוחדת לחברה הערבית, שהוא יעמוד בראשה, והציג שתי תוכניות שגובשו "לטווח המיידי ולטווח הארוך, אליהן אני מחויב באופן אישי".

התוכנית המיידית כוללת איסוף נשק, השקעת 100 מיליון שקלים להקמת תחנות משטרה ומכבי אש ביישובים ערביים, הקמת תחנות רווחה והקמת צוות בראשות המל"ל למניעת זליגת נשק. כמו כן, דיבר נתניהו על תוכנית למאבק באלימות במשפחה וחיזוק האכיפה הכללית, ולבסוף - הקצאת 50 מיליון שקלים ל-30 תקנים, עבור הקמת אגף חדש במשטרה לסיכול הפשיעה. ראש הממשלה אמר לסיכום שהוא מצפה ובטוח שכל השותפים בממשלה תומכים בתוכנית שהציג, כך שיוכל להעבירה.

בד בבד, בחדשות הערב פורסמה התבטאות של ניצב בדימוס פרנקו מלפני יותר מעשור, שעוררה ביקורת. בעת שהיה מפקד מחוז ירושלים הוא אמר לאחר התפרעויות בהר הבית: "בעוד שאנחנו אפשרנו לערבים לקיים את חג הרמדאן, הם מתפרעים בחגי תשרי. זוהי פשוט כפיות טובה".

עודה: "תוכנית נתניהו - תרגיל בחירות על הגב של הנרצחים הערבים"

יו"ר הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה, ביקר בחריפות את התוכנית ואמר שהיא "לא יותר מתרגיל בחירות על הגב של הנרצחים הערבים". עוד הוסיף עודה: "צריך תכנית מתוקצבת היטב שעוקרת את בעיית ארגוני הפשיעה מהשורש. אנחנו צריכים חוסם עורקים – והוא מציע לנו פלסטר שכתוב עליו מח"ל".

חבר הכנסת עודה טען שתוכנית רצינית חייבת "לייבש" את מקורות המימון של הפשע המאורגן, לסגור את השוק האפור ולמנוע את תופעת דמי החסות (הפרוטקשן). "בלתי אפשרי לפתור עשור של הזנחה משטרתית עם 100 מיליון שקל בלבד", המשיך עודה. "הסכום הזה אפילו לא מוקדש כולו למלחמה בארגוני הפשיעה, אלא להקמת תחנות משטרה". 

"הניסיון מוכיח שהקמת תחנות משטרה נוספות ביישובים לא מביאה לירידה בפשיעה האלימה, אלא לעלייה בקנסות ובדוחות חנייה", טען עודה. "מאז שנתניהו הופיע בוועדה נגד האלימות והפשיעה במגזר  והבטיח שיעביר תוכנית בתוך שבועיים – נרצחו 45 אזרחים נוספים, וכעת הוא מבקש הארכה של עוד חצי שנה, שכנראה תתארך אפילו יותר בלי תקציב מדינה".  

לבסוף התייחס עודה לחילופי היריות בין עבריינים למשטרה בטמרה שאירעה שלשום, שהובילה למותו של אחמד חיג'אזי, סטודנט לסיעוד. "ראינו מה קורה כשהמשטרה נפגשת עם ארגוני הפשיעה בלי הכנה מספקת ושולחת לזירה שני שוטרים בלבד. אסור להסתפק רק בתקציב מצומצם לבניית תחנות משטרה".

יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, תקף גם כן את התוכנית שהציג ראש הממשלה ואמר: "אחרי 12 שנות שלטון רצופות – שהביאו את הפשיעה והאלימות בחברה הערבית לשיאים לא נתפסים – נתניהו נזכר הערב, 47 ימים לפני הבחירות לכנסת, להציג תוכנית. הוא כבר לא ימגר את הפשיעה".