חגית משה

הבית היהודי לא תרוץ בבחירות הקרובות - ותחבור לימינה

בנט הבטיח לחגית משה כי ימנה אותה לשרה • חולדאי ושלח הודיעו שלא יתמודדו ופרשו מהמרוץ • אורלי לוי-אבקסיס שובצה במקום ה-26 בליכוד • בסך הכל הוגשו 39 רשימות
מיכאל שמש, יערה שפירא, זאב קם וערן זינגר
04 בפברואר 2021
07:31
עודכן ב 23:15

הגשת הרשימות לכנסת ה-24: כשעתיים לפני סגירת הרשימות, הודיעה הערב (חמישי) מפלגת הבית היהודי כי היא לא תרוץ בבחירות ותתמוך בימינה של נפתלי בנט. הליכוד, העבודה, ימינה, תקווה חדשה והמפלגה הכלכלית כבר הגישו את רשימותיהן. מפלגת רע"מ של מנסור עבאס נרשמה בנפרד מהרשימה המשותפת. רון חולדאי ועפר שלח פרשו מההתמודדות. בסך הכל הוגשו 39 רשימות. 

יו"ר מפלגת הישראלים רון חולדאי כתב בהודעת הפרישה: "חשבתי שעל בסיס העשייה והניסיון הציבורי שלי, אצליח לגבש כוח פוליטי משמעותי שיחליף את השלטון. לצערי – לא הצלחנו במשימה".

חבר הכנסת דוד ביטן, שהחלים מקורונה אחרי שהיה מורדם ומונשם, חזר הערב לראשונה לכנסת והגיש את רשימת הליכוד. "עברנו את זה", אמר. "הרופאים אמרו שהייתי בין חיים למוות. קורא לאנשים לקחת את המחלה ברצינות". בתוך כך, הליכוד הודיעה כי לראשונה ישובץ ברשימתה מוסלמי - איש החינוך נאיל זועבי - שקיבל את המקום ה-39. 

מוקדם יותר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי גלית דיסטל אטבריאן, הנחשבת למקורבת לו, תשוריין בעשירייה הראשונה במפלגה. נתניהו שריין מקומות לאורלי לוי ולנציג מפלגת הציונות הדתית.

מפלגת רע"מ בראשות מנסור עבאס הגישה את רשימתה בנפרד משאר מפלגות הרשימה המשותפת, והכריזה כי היא "יוצאת לעידן חדש". טרם עזיבת רע"מ, חד"ש, בל"ד ותע"ל סיכמו הלילה על ריצה משותפת.

בחירות 2021: צבא האמת של כאן חדשות עם כל מה שחשוב, מביך ומצחיק עד השבעת הממשלה הבאה

יו"ר הכנסת יריב לוין הגיב הבוקר לחיבור שיזם ראש הממשלה נתניהו בין מפלגתו של בצלאל סמוטריץ' לזו של איתמר בן גביר ואמר על האחרון כי "לו ולמפלגתו אין כוונה, וגם לנו אין כוונה, שהם יהיו חלק מהקואליציה, משום שהפערים בינינו מאוד גדולים".

האזינו לריאיון עם יריב לוין בכאן רשת ב 

"דרכו של איתמר בן גביר היא לא דרכי, ודעותיו אינן דעותיי", אמר לוין, אך הגן על מאמציו של נתניהו להביאו לכנסת. "היה הכרחי ליצור מצב שהמפלגה של סמוטריץ' תעבור את אחוז החסימה, לכן אני חושב שהמהלך היה נכון. זהו מהלך הכרחי שהוא טכני – בלוק טכני רק לצורך מעבר אחוז החסימה ולא לצורך חיבורים עתידיים או ממשלה עתידית", אמר. 

חבר הכנסת אלי אבידר מישראל ביתנו התייחס הבוקר לחיבורים בציונות הדתית ובחר לתקוף את יו"ר ימינה, נפתלי בנט, מי שסירב להתאחד עם סמוטריץ': "יש בעיה עם נפתלי בנט. הוא הוציא את עצמו פיזית מהמחנה הלגיטימי, כאשר הוא מברך על זה שבן גביר ומפלגת נעם ההומופבים והחשוכים מתאחדים – הוא לא צריך לגלח את השפם, אנחנו יודעים שהוא בדרך לקואליצית נתניהו", אמר אבידר. 

חברת הכנסת איילת שקד מימינה לא שללה אפשרות של ישיבה משותפת של מפלגתה עם המפלגה המאוחדת של סמוטריץ', בן גביר ומפלגת נעם. בריאיון לליאת רגב בכאן רשת ב היא אמרה כי "היינו שותפים של סמוטריץ', אנחנו לא פוסלים אף מפלגה שמאמינה בישראל כיהודית ודמוקרטית".

האיחודים בשמאל

במפלגת העבודה, שכבר הגישה את רשימתה, הסבירו שמרצ עצמה אינה מעוניינת בחיבור ואף טרחה להדגיש זאת לאורך כל הדרך. "איך אני יכולה לסרב להצעה שלא עלתה בפני? הדבר היחיד ששמעתי ממרצ שוב ושוב בפומבי זה שהם לא יתאחדו עם אף אחד", אמרה יו"ר המפלגה מרב מיכאלי בשיחה סגורה. קודם לכן, התפוצץ המשא ומתן בין מיכאלי לשלח, שכאמור פרש. 

בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב אמרה מיכאלי כי "מרצ הודיעו שהם לא מתחברים עם אף אחד בצורה נחרצת וזה לא עומד על הפרק. גם למרצ יש מקום ויש הבדלים מהותיים בין המפלגות".

האזינו לריאיון עם מרב מיכאלי בכאן רשת ב

בתוך כך, חבר הכנסת יאיר גולן ממרצ הבהיר מוקדם יותר בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב כי מפלגתו תתמוך ביו"ר תקווה חדשה גדעון סער, אם זה יוכל להחליף את בנימין נתניהו. "נתניהו אדם מושחת ונשב תחת כל אחד שיגן על הדמוקרטיה", אמר גולן.

חבר מפלגתו של גולן, עיסאווי פריג' אמר כי אמירתו היא "היפותטית. אנחנו רוצים ממשלה שתביא שינוי. סער ובנט הם ימין קיצוני. אנחנו רוצים ממשלה אחרת. קווי היסוד יקבעו את הקווים האדומים".

האזינו לריאיון עם יאיר גולן בכאן רשת ב